Piątek, 22 stycznia 2021

imieniny: Anastazego, Wincentego, Gaudentego

RSS

Epidemia koronawirusa:

Trener z Tworkowa odbył staż w Wielkiej Brytanii

22.01.2020 15:55 | 1 komentarz | kozz

Piotr Mucha, trener grup młodzieżowych z Tworkowa skorzystał ze stażu zorganizowanego przez firmę CoachPro - English Football On Tour. W Wielkiej Brytanii odwiedził kilka akademii piłkarskich i nabrał cennego doświadczenia.

Trener z Tworkowa odbył staż w Wielkiej Brytanii
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Trener z Tworkowa odwiedził Akademie Shrewsbury Town FC, West Bromwich, Liverpool FC i Walsall FC. Miał możliwość przyglądania się jednostkom treningowym i rozmawiania z trenerami prowadzącymi zajęcia. - W Shrewsbury Town mieliśmy kontakt z szefem szkolenia trenerów w akademii Robem Williamsem. Wynieśliśmy bardzo dużo wiedzy i ciekawostek np. zawodnicy w kategorii U-18 w Akademii Shrewsbury Town przechodzą kurs trenerski Level 2 (nasz UEFA Grassroot C), aby przygotować ich ewentualnie do pracy trenerskiej. Kurs przechodzą wewnątrz akademii i nic za to nie płacą - powiedział Piotr Mucha.

Następnie trener Mucha odwiedził West Bromwich Football Academy. - Zostaliśmy ciepło przyjęci przez szefa szkolenia trenerów "Head of coaching" Micka Halsalla, który przybliżył nam historię klubu oraz pokazał stadion od środka. Następnie odbyła się prezentacja na której Mick przedstawił nam filozofię gry klubu z West Brom i pozwolił uczestniczyć w odprawie zespołu U-15, który grał w tym dniu z Reading Football Club. Oprócz tego obserwowaliśmy jednostki treningowe kategorii od U-8 do U-12, które odbywały się w hali ze sztuczną nawierzchnią. West Bromwich to znakomity klub i trenerzy otwarci na pomoc chcący dzielić się wiedzą.

Najważniejsze było jednak odwiedzenie Liverpool FC Academy, Kirkby. - Tam mieliśmy wykład Nicka Marshalla, który przedstawił struktury akademii, zobaczyliśmy jak wygląda rozwój młodych zawodników w wieku U-12 do U-16 oraz jak wygląda profesjonalny rozwój zawodników U-18 U-23. Obserwowaliśmy jednostkę treningową U-23 prowadzoną m.in. przez Steve McManamana. Jestem po wielkim wrażeniem tego, co zobaczyłem w Akademii Liverpool. Jak wielkie szczęście mają ci trenerzy, którzy pracują z tymi chłopakami. Tutaj każdy zawodnik ma postawiony cel, każdy zawodnik jest "rozebrany" na czynniki pierwsze. Ustawienie ciała z piłką i bez piłki oraz przy odbiorze. Detale naprawdę robią różnice. W trakcie jednostki treningowej bardzo duży nacisk kładziony jest na indywidualny rozwój zawodnika. Tylko w kategorii U-14 jest pięciu trenerów. Kwestie mentalne pojawiają się tutaj na każdym kroku. O bazie sportowej myślę, że nie ma co pisać. Mnóstwo boisk trawiastych tzw. „stół”, boiska ze sztuczną nawierzchnią, hala z boiskiem pełnowymiarowym, Familly Room, siłownia, stołówka i nawet trybuny podgrzewane - przekazał Piotr Mucha.

Kolejnym klubem jaki odwiedzili stażyści to Walsall FC. - Tam mieliśmy prezentację filozofii Walsall FC, obserwowaliśmy jednostkę treningową U-18, później ją analizowaliśmy i zapoznaliśmy się z programem do analizy meczów. Ponadto obserwowaliśmy jednostki treningowe U-13/U-14. Chłopcy w tej akademii spędzają czas od 8:00 do 16:00. Tutaj trenują, spożywają posiłki, nauczyciele przyjeżdżają do klubu i prowadzą dla nich zajęcia - powiedział będący pod wrażeniem tworkowski trener.

Po stażu pełnym wielu ciekawych doświadczeń uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia Old Trafford w Manchesterze i obejrzeć mecz ligi angielskiej pomiędzy Manchesterem City, a Crystal Palace Football Club (2:2).

Na sam koniec trener Mucha odwiedził St George's Park National Football Centre - bazę treningową angielskiej federacji piłkarskiej, w której bazuje 27 drużyn reprezentacyjnych. - Zastaliśmy tam fantastycznie przygotowane dwanaście boisk piłkarskich o czterech różnych typach nawierzchni. Do tego olbrzymia fantastyczna sala fitness, hala futsalu, na której trening odbywała Reprezentacja Anglii. Zobaczyliśmy także olbrzymią szatnię drużyny gospodarzy, która podobnie jak główne boisko jest odwzorowaniem 1:1 warunków na Wembley. Do tego widzieliśmy pełnowymiarowe zadaszone boisko piłkarskie z atestem FIFA oraz 60-metrową bieżnią lekkoatletyczną, a także baseny do regeneracji i treningu oporowego oraz wiele innych cudów technologicznych - przekazał Piotr Mucha.

Jak mówi powrót do rzeczywistości po takim wyjeździe będzie bardzo trudny. - Różnice w futbolu polskim i angielskim są niewyobrażalne, począwszy od baz treningowych choćby w wiejskich ośrodkach, nie wspominając o akademii trzeciej, drugiej czy pierwszej kategorii, a kończąc na podejściu do każdej sesji treningowej przez młodych zawodników i ich rodziców. Wszystkim trenerom pracującym z dziećmi i młodzieżą gorąco polecam współpracę z CoachPro. Jeszcze przez długi czas pozostanę pod wrażeniem doświadczeń ostatnich dni - podsumował wyjazd trener z Tworkowa, Piotr Mucha.