środa, 17 lipca 2019

imieniny: Anety, Aleksego, Julietty

RSS

II RAFAKO Półmaraton Racibórz: TEB spełnił marzenia Wiki i Jurka

08.07.2016 13:06 | 0 komentarzy | kozz

II RAFAKO Półmaraton Racibórz to nie tylko wydarzenie dla miłośników długich dystansów, to również wiele dodatkowych atrakcji dla całych rodzin i akcent charytatywny. Podczas biegu zbierane będą datki na rehabilitację Wiktorii i Jurka. Do akcji przyłączyła się szkoła TEB Edukacja, która postanowiła pomóc spełnić jedno z ich marzeń. 

II RAFAKO Półmaraton Racibórz: TEB spełnił marzenia Wiki i Jurka
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

14-letnia Wiktoria Sinszek od najmłodszych lat marzyła, aby w przyszłości zostać kosmetyczką. Jednak niepełnosprawność ogranicza nastolatkę w wielu najprostszych życiowych czynnościach. Dziewczynka urodziła się z przepukliną rdzeniowo- oponową i wodogłowiem. Dzięki intensywnej rehabilitacji i troskliwej opiece najbliższych dziewczynka w wieku 5 lat stanęła na nogi. Radość nie trwała długo, okazało się, że Wiki ma zakotwiczony rdzeń kręgowy i tylko operacja i dalsza rehabilitacja mogą sprawić, że dziewczynka z powrotem stanie na nogi. - Aby móc chodzić o własnych siłach, córka potrzebuje ortez, które kosztują 10 tys. zł – mówi mama Wiktorii, Ewelina Zieja.

14-latkę za 2 tygodnie czeka pierwsza operacja. Aby nieco umilić jej stresujący czas oczekiwania na zabieg, dyrekcja prywatnej szkoły policealnej TEB Edukacja postanowiła spełnić jedno z marzeń Wiktorii. - Uczyłam się dziś jak przygotować paznokcie do malowania oraz samego malowania i zdobienia. Panie kosmetyczki pokazały mi również, w jaki sposób robić maseczki na twarz. Dziś moją modelką była mama, ale myślę, że to czego się nauczyłam będę mogła testować na koleżankach – opowiadała podekscytowana Wiktoria.

Dla 23-letniego Jurka Luki, który urodził się z czerokończynowym porażeniem mózgowym, również przygotowano niespodziankę. Jurek mimo tego, że zmaga się ze swoją niepełnosprawnością, interesuje się samochodami, nowinkami technicznymi, lubi komputery i chętnie uczy się nowych rzeczy. Dla niego przygotowano dedykowany kurs obsługi komputera. - Nauczyłem się robić prezentacje, jak wyświetlać filmy na rzutniku, jak odtwarzać muzykę oraz poznałem obsługę programu, w którym można edytować teksty – wylicza Jurek Luka.

W czwartek, 7 lipca, do dyspozycji Wiktorii i Jurka byli nauczyciele specjalizacji, która ich interesowała. Pokazywali im jak korzystać z poszczególnych przedmiotów oraz udzielili wielu przydatnych wskazówek. - W naszej szkole mamy sale przystosowane i dobrze wyposażone do nauki w zawodzie kosmetyczki i informatyka. Postanowiliśmy wykorzystać te możliwości i spełnić jedno z marzeń Wiktorii i Jurka. Ich zaangażowanie i zadowolenie jest dla nas najlepszym dowodem, że warto było zorganizować im takie warsztaty – przyznaje Alicja Gurazda- Rongiers, dyrektor TEB Edukacja.

W tym roku placówka została partnerem raciborskiego półmaratonu. Jej absolwenci - masażyści pojawią się na zawodach i pomogą biegaczom znieść wysiłek włożony w przebiegnięcie trasy. Dodatkowo na przygotowanych stoiskach będą udzielać porad z zakresu dietetyki, wizażu i stylizacji fryzur.

Podczas biegu prowadzona będzie również kwesta do specjalnych puszek. Prowadzić ją będą członkowie Towarzystwa Pomocy Dzieciom Upośledzonym w Raciborzu. - Nasze stowarzyszenie działa już blisko 30 lat. Pomogliśmy wielu potrzebującym. Teraz na nasze wsparcie czekają Wiktoria i Jurek. To wspaniałe dzieciaki, które mają ogromną szansę chodzić na własnych nogach. Na to jednak potrzebne są niemałe pieniądze. Dlatego apelują do wszystkich ludzi dobrej woli, aby wsparli naszych podopiecznych podczas sierpniowego półmaratonu – apeluje Ewa Konopnicka, dyrektorka Zespołu Szkół Specjalnych w Raciborzu.

Przypominamy, że II RAFAKO Półmaraton Racibórz odbędzie się 28 sierpnia. Zawodnicy do pokonania będą mieli dokładnie 21 097,5 m ulicami Raciborza. Trasa posiada atest PZLA. Organizatorami przedsięwzięcia jest Miasto Racibórz, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Raciborzu, a sponsorem głównym firma RAFAKO S.A. W ramach imprezy odbędą się II Mistrzostwa Polski Energetyków oraz Mini RAFAKO Półmaraton Racibórz, z którego dochód przeznaczony zostanie w całości dla Wiktorii i Jurka.

Szczegóły dotyczące II RAFAKO Półmaraton Racibórz dostępne są na stronie internetowej: http://www.raciborz.pl/kultura_i_sport/polmaraton.

***

JUSTYNA KORZENIAK, SZYMON KAMCZYK, ADVENTURE MEDIA