Wtorek, 23 października 2018

imieniny: Marleny, Seweryna, Odylii

RSS

WYNIKI WYBORÓW 2018:

Pierwsza w Polsce ulica Roberta Lewandowskiego? W Kuźni burza o patrona ulicy

27.06.2017 10:13 | 11 komentarzy | woj

Czy gwiazdor reprezentacji zastąpi komunistycznego generała w roli patrona ulicy? Władze Kuźni Raciborskiej w województwie śląskim czekają, aż głos w sprawie zabierze sam Robert Lewandowski...

Pierwsza w Polsce ulica Roberta Lewandowskiego? W Kuźni burza o patrona ulicy
Zwolennicy opcji Lewandowskiego wskazują, że poza jego sportowymi sukcesami (m.in. za niedługo stanie się najlepszym polskim strzelcem w historii), to jego życiowa postawa i to, że sam doszedł do sukcesu, jest warte docenienia i może być przykładem dla młodego pokolenia. Poza tym dochodzi aspekt promocji miasta, już w dniu sesji do burmistrza urywały się w tej sprawie telefony z ogólnopolskich mediów. Gdyby nadanie tej nazwy doszło do skutku, na pewno do Kuźni zostanie zaproszony sam zainteresowany.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną, z przestrzeni naszych miast i wiosek mają zniknąć symbole nawiązujące do systemu totalitarnego. Dotyczy to dziś głównie nazw ulic, które upamiętniają działaczy PRLu. W samej tylko Kuźni Raciborskiej wojewoda wskazał pięć ulic, których nazwy należy zmienić. Chodzi o ulice: Findera, Małgorzaty Fornalskiej, Janka Krasickiego, Nowotki i Karola Świerczewskiego.

Władze miasta w ramach konsultacji społecznych, zorganizowały spotkania z mieszkańcami, aby ułatwić im wybór nazwy swojej ulicy. Już wcześniej do urzędu wpłynęło wiele propozycji nazw. Na konsultacje przyszło jednak tylko 36 osób. Grupa ta zdecydowała, aby:

Ul. Findera przemianować na Spacerową (16 podpisów), ul. M. Fornalskiej na kasztanową (14 podpisów), ul. Janka Krasickiego na Ignacego Krasickiego (5 podpisów), ul. Nowotki na Leśną (16 podpisów), zaś ul. K. Świerczewskiego na Szkolną (22 podpisy).

Ostatnia ulica miała najwięcej propozycji nazw. Propozycje brzmiały: Aleja Jana Pawła II, Czesława Miłosza, Jana Kochanowskiego, Marii Konopnickiej, Góry Zamkowej, Ku przygodzie, Wodeckiego. Wymienione nie uzyskały jednak ani jednego głosu mieszkańców.

Termin zakończenia konsultacji mijał 21 czerwca. Właśnie tego dnia do magistratu wpłynął wniosek Klubu Sparta, podpisany przez 160 mieszkańców ul. Świerczewskiego. We wniosku postulowali o nadanie ulicy imienia Roberta Lewandowskiego, najpopularniejszego obecnie polskiego piłkarza. Następnego dnia odbyła się sesja rady miejskiej, podczas której radni mieli zdecydować o nadaniu nowych nazw.

O ile z pozostałymi ulicami nie było wątpliwości, to burmistrz Paweł Macha zdecydował przełożyć głosowanie nad ul. Świerczewskiego. Wyjaśnił, że należy uszanować wolę większej grupy i poddać ich propozycję pod ocenę rady. Zanim to się jednak stanie burmistrz chce uzyskać aprobatę R. Lewandowskiego, czego nie udało się w tak krótkim czasie uczynić.