środa, 20 marca 2019

imieniny: Klaudii, Eufemii, Cyriaki

RSS

W Zakrzowie w ten weekend odbywa się Międzynarodowy Turniej Polo [ZDJĘCIA]

23.06.2018 21:37 | 0 komentarzy | tom

W dniach 22.06 - 24.06 w Zakrzowie odbywa się Międzynarodowy Turniej Polo organizowany przez Silesia Polo Club. W tegorocznej edycji biorą udział zawodnicy z Węgier, Słowacji, Czech oraz Polski. Codziennie rozgrywane są dwa spotkania. W niedzielę odbędą sie ostatnie dwie gry, które rozpoczną się od godziny 12.

W Zakrzowie w ten weekend odbywa się Międzynarodowy Turniej Polo [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

  • Co to jest polo?

Gra rozgrywana konno na trawiastym boisku przez dwie czteroosobowe drużyny, których gracze dążą - używając długich kijów, tzw. malletów - do umieszczenia w bramce przeciwnika drewnianej, białej kuli, wielkości pomarańczy.

  • Historia

Gra powstała w Azji Środkowej (tereny obecnego Iranu i Turkmenistanu. W średniowieczu była popularna już w całej Azji. Do Europy dotarła w XIX wieku przez stacjonujące w Indiach wojska brytyjskie, które nadały jej obecną nazwę. Dotąd gra znana była jako „Sagol Kangjei". Polo było dyscypliną olimpijską podczas igrzysk olimpijskich: 1900, 1908, 1920, 1924 oraz 1936.

  • Zasady

Celem gry jest wbicie do bramki rywala (szerokość 7,32 m) piłki, za pomocą malleta. W grze uczestniczą dwie drużyny, liczące po 4 zawodników, rozgrywające mecz konno. Boisko o wymiarach 275 × 183 m jest zazwyczaj trawiaste. W polo można grać również na boiskach o wymiarach 100 × 50 m, wówczas jest to „arena polo”, a gra się po 3 zawodników. W meczu rozgrywa się od 4 do 8 części trwających 7,5 minuty tzw. czakerów, 6,5 minut na arena polo. Między nimi są 3-minutowe przerwy, które zwykle wystarczają na zmianę konia. Zawodnik, grający w polo korzysta zwykle z 4 koni podczas meczu. Za każdym razem po wbiciu piłki do bramki, czyli zdobyciu „gola”, zawodnicy zamieniają się połowami.

Ponieważ jest to męcząca i urazowa gra, wykorzystuje się do niej najczęściej konie pełnej krwi angielskiej lub konie argentyńskie.