Poniedziałek, 22 lipca 2019

imieniny: Magdaleny, Bolesławy, Marii

RSS

Rok Olimpiady Górnośląskiej

19.05.2005 11:30 | 0 komentarzy |
Rok 1925 był jednym z najważniejszych w dziejach sportu raciborskiego.
Rok Olimpiady Górnośląskiej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Był to bowiem rok Olimpiady Górnośląskiej, pierwszej tego typu imprezy na Śląsku. Szerokie i wyczerpujące opracowanie dotyczące tego znaczącego dla Raciborza wydarzenia ukazało się m.in. w „Nowinach Raciborskich” we wrześniu zeszłego roku. Przed olimpiadą odbyło się kilka innych imprez. Na wiosnę raciborscy sportowcy pojechali na zawody do Nysy, związane z otwarciem tam nowego stadionu. W początku sierpnia odbyły się na Odrze zawody pływackie zorganizowane przez „SC Ratibor 1924”. Wzięło w nich udział 25 pływaczek i pływaków. Zawody te oglądało mnóstwo widzów, wielu młodych ludzi zapisało się po nich do raciborskich klubów pływackich. Raciborzanie uczestniczyli także w odbytym w Opolu zespołowym wyścigu kolarskim, którego trasa  wynosiła 224 km. Zespół raciborski dojechał do mety na 4. miejscu. Duży sukces odniósł w wyścigu indywidualnym Alfred Bozigurski, zajmując 6. miejsce.
 
22 sierpnia spotkali się w Kędzierzynie działacze sportowi z Górnego Śląska. Wynikiem spotkania było utworzenie wspomnianego już „Provinzialverband für Leibesübungen” z siedzibą w Raciborzu. 13 września 1925 r. był najważniejszym dniem w dotychczasowej historii sportu raciborskiego. W dniu tym rozpoczęła się w Raciborzu I Górnośląska Olimpiada Sportowa. W niedzielę rano specjalnymi pociągami  przybyły do Raciborza tysiące uczestników i gości. Spodziewano się ich ok. 18000, faktycznie przyjechało zaś około 15 tys.

Imprezę rozpoczął uroczysty pochód uczestników reprezentujących barwy 218 górnośląskich klubów. W godzinach rannych przeprowadzono trwającą do godz. 14.00 sztafetę. Była ona czymś zupełnie nowym. Na trasie 211 km, wiodącej przez wiele podraciborskich miejscowości, ścigali się przedstawiciele kilku dyscyplin sportowych. Sztafetę rozpoczęli biegacze, po nich biegli pływacy, wioślarze, kolarze, motocykliści, kierowcy samochodowi, jeźdźcy, a od Gliwic do Studziennej pod Raciborzem pałeczki sztafetowe leciały samolotami. Ze względu na opady deszczu, w dniach poprzedzających olimpiadę, które spowodowały zmiękczenie lądowiska w Studziennej, samoloty nie lądując, zrzuciły pałeczki nad miastem. Sztafetę zakończyli pływacy na nowym basenie miejskim. Sztafeta wzbudziła ogromne zainteresowanie publiczności. Na całej jej trasie zgromadziły się tłumy ludzi, oklaskujące i dopingujące uczestników. 

Przez trzy dni odbywały się imprezy we wszystkich dyscyplinach sportowych. Ogółem przeprowadzono ich kilkadziesiąt. Najsilniejszą obsadę miały zawody w lekkiej atletyce, kajakarstwie, sportach zespołowych, strzelectwie, kolarstwie, sportach motocyklowych i samochodowych, w boksie, zapasach, tenisie, pływaniu i gimnastyce. Z raciborzan najlepiej zaprezentowali się lekkoatleci. Pierwsze miejsca zdobyli m. in.: Hubert Lehmann w trójboju, Kaczmarek w biegu na 110 m przez płotki i w pchnięciu kulą, Erich Stoschek w rzucie oszczepem i sztafecie 4x100 m. Alfred Bozigurski wygrał wyścig kolarski. Faworyt wyścigu, Odon z Zabrza, spóźnił się pięć minut na start i nie zdołał odrobić straty. Dobrze wypadli raciborski automobilista Edmund Walter i motocyklista Georg Izraelowitz. Obaj zajęli czołowe lokaty. Słabiej wypadli kajakarze i pływacy. Popis gry w hokeja dała goszcząca na olimpiadzie drużyna „Berliner Hockeyklub 93”, przechodząc turniej brawurowo. W finale berlińczycy nie dali żadnych szans drużynie „Beuthen 09”, wygrywając w stosunku 17 do 0.
 #nowastrona#
Olimpiadę zakończył uroczysty wieczór urządzony  w winiarni Przyszkowskiego. Tam też nastąpiło wręczenie nagród zwycięzcom. Każdy z nich otrzymał plakietę przedstawiającą raciborski rynek wykonaną w pracowni L. CH. Lauera w Norymberdze. Olimpiada pozostawiła nie zatarty ślad u wszystkich jej uczestników. Wyjeżdżali oni z Raciborza pełni wrażeń i z niezłomnym zamiarem spotkania się za cztery lata na następnej Olimpiadzie Górnośląskiej.
       
Przełom roku 1925-1926 upłynął pod znakim sportów zimowych, gier  zespołowych i zawodów w ciężkiej atletyce. Sezon letni w „Deutsche Jugendkraft” (DJK) rozpoczął się  6 maja 1926 r. W dniu tym zaczął się tzw. Werbetag. Były to kilkudniowe zawody sportowe obejmujące lekką atletykę i gry zespołowe. Impreza rozpoczęła się w kościele Matki Bożej tradycyjną mszą, na którą zawodnicy udawali się w uroczystym pochodzie. Prałat Ulitzka, będący prezesem okręgowym Katolickich Stowarzyszeń Młodzieżowych, wygłosił mowę powitalną. W zawodach uczestniczyły kluby okręgu raciborskiego m.in. z: Borucina, Pietrowic Wielkich, Krapkowic i oczywiście kilka klubów raciborskich. Sztafetę 4x100 m wygrała „Victoria” Ratibor, a w biegu na 100 m z udziałem dwudziestu biegaczy wygrał Oswald Seiffert także z „Victorii”, w czasie 12,1 sek. Zawody schlagballowe wygrała drużyna z Pietrowic. W Pussballu „Kolping” Ratibor pokonał 5:0 DJK „Silesia” Ratibor, grającą w składzie zapasowym.
 
15 maja Amateur Box Club „Ariston” Ratibor zorganizował w Raciborzu zawody bokserskie. Oprócz raciborzan wystąpiły drużyny z Wrocławia i Koźla.  22 maja „Preussen 06” Ratibor udało się sprowadzić do Raciborza sławną drużynę piłkarską „Amatorski” Königshütte. Mecz pomiędzy tymi zespołami odbył się na stadionie „Preussen 06”. Wyniku w miejscowej prasie nie podano. 16 czerwca 1926 r. odbyły się w Bytomiu mistrzostwa lekkoatletyczne okręgu przemysłowego. Zawodnikowi „Preussen 06” Neumannowi udało się tam odnieść trzy zwycięstwa; w skoku w dal (6,15 m), skoku o tyczce (2,95 m) i trójboju. W lipcu odbyły się tradycyjne mistrzostwa Raciborza w lekkiej atletyce. W Oberlidze piłkarskiej „Ratibor 03” plasował się w tym czasie w środku tabeli. W październiku zakończył się, niezbyt udany dla raciborzan, sezon wioślarski.
 
Sportowy rok 1927 zaczął się 6 stycznia od mistrzostw Górnego Śląska w piłce ręcznej. O tytuł walczyli mistrzowie okręgów z Bytomia, Zabrza, Gliwic i Raciborza. Drużynie gliwickiej udało się zakwalifikować do rozgrywek po raz pierwszy. Turniej wygrała drużyna z Zabrza. 23 stycznia 1927 r. w Raciborzu Paul Czarnota przeprowadził prelekcję o biegach narciarskich. 30 stycznia spotkały się w Raciborzu drużyny piłkarskie „ATV Ratibor” i „ATV Beuthen”. W lutym, z powodu ostrych mrozów, odwołano wiele imprez sportowych mających się odbyć na wolnym powietrzu. W tym też miesiącu raciborscy lekkoatleci otrzymali zaproszenie na zawody organizowane w Hali  Stulecia we Wrocławiu. Na przejazd koleją do Wrocławia i z powrotem organizator zawodów zapewnił raciborzanom 25-proc. zniżkę.
 #nowastrona#
Pomimo mrozów piłkarze rozgrywali kolejne ligowe spotkania. W lidze okręgowej (Bezirksliga), po trzynastu kolejkach na czele znajdowały się drużyny z Gliwic. Drużyny raciborskie „Preussen 06” i „Ostrog 19” zajmowały niestety dwa ostatnie miejsca. W marcu rozegrano serię spotkań piłkarskich DJK. W sezonie letnim dominowały przede wszystkim zawody lekkoatletyczne, wioślarskie i tenisowe. W lipcu odbyły się w Zgorzelcu zawody lekkoatletyczne o mistrzostwo Śląska drużyn turnerskich. W dziesięcioboju zwyciężył Kaczmarek z „ATV Ratibor”, przed swoim kolegą klubowym Pleschem, zostawiając w pokonanym polu znanego wrocławianina Robsa. Wśród kobiet 2. miejsce wywalczyła panna Piechullek. Raciborzanin Kaczmarek został za swe wyniki wyróżniony pamiątkową nagrodą miasta Zgorzelca. 
 
Na początku sierpnia odbyły się w Opolu wyścigi samochodowe i motocyklowe. W klasie D - samochodów o pojemności do 3100 cm3 2. miejsce zajął H. Sobtzik z Raciborza. Inny raciborzanin, dr Blasek zajął także 2. lokatę w wyścigu samochodowym klasy F - do 1550 cm3.  Na zorganizowanym w tym samym czasie festynie pływackim w Gliwicach dobrze zaprezentowali się raciborscy juniorzy zdobywając trzy pierwsze miejsca.
 
W sierpniu odbyły się w Raciborzu otwarte mistrzostwa miasta w tenisie. W zawodach wzięło udział kilku znanych tenisistów z klubów akademickich z Wrocławia, Berlina i Genewy. Także w sierpniu zorganizowano w Raciborzu bieg sztafetowy im. Josefa Sajaka i wyścig kolarski o memoriał Emilla Jaskuly.
 
6 września przeprowadzono w Opolu tradycyjne regaty, w których udział wzięło 12 klubów. Raciborzanie zwyciężyli w wyścigu podwójnych dwójek, a w  wyścigach czwórek i ósemek zajęli miejsce trzecie. 25 września odbyły się w Raciborzu zawody zorganizowane przez „TV Jugendhort”. Oprócz ćwiczeń gimnastycznych uczestnicy wzięli także udział w sztafecie biegowej ku czci poległych w I wojnie światowej gimnastyków. W sztafecie wystartowały: DJK „Victoria”, „Sportfreunde Ratibor” i „TV Jugendhort”.
 
27 września odbyły się w Brzegu regaty wioślarskie. Zawodnicy „RV Ratibor” wypadli na nich bardzo dobrze, zajmując w wyścigu podwójnych dwójek i czwórek 1. miejsca. Po powrocie wioślarzy do Raciborza odbył się w Bootshausie uroczysty festyn na cześć zwycięzców. 9 października przeprowadzono tradycyjne „Abrudern”, czyli zakończenie sezonu wioślarskiego. Wcześniej, 28 września, raciborscy pływacy z „SC Ratibor 1924” przeprowadzili tradycyjne „Abschwimmen”, czyli pożegnanie sezonu pływackiego. Przełom roku był w większości raciborskich klubów czasem spotkań towarzyskich i organizacyjnych.

Piotr Sput