Sobota, 20 lipca 2019

imieniny: Czesława, Hieronima, Eliasza

RSS

Inne instytucje związane ze sportem

19.05.2005 11:44 | 0 komentarzy |
Największą organizacją mającą na celu  jednoczenie wszystkich związków i klubów sportowych na Górnym Śląsku był powstały 25 czerwca 1925 r. w Raciborzu Górnośląski Związek Ćwiczeń Cielesnych (Oberschlesischer Provinzialverband für Leibesübungen).
Inne instytucje związane ze sportem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Na początku lat trzydziestych zrzeszał  on dwadzieścia dwa związki sportowe i 1600 klubów ze 110 tys. członków. Związek reprezentował ich w kontaktach z władzami państwowymi i prowincjonalnymi. Miał ułatwiać działalność sportową, przedstawiać władzom potrzeby i postulaty środowiska sportowego. Długoletnim jego prezesem był Fritz Simellka, który prezesował także wielu innym klubom i organizacjom  sportowym.
 
Instytucją państwową zajmującą się popieraniem działalności sportowej wśród młodzieży, była utworzona 27 stycznia 1923 r. Rada Doradcza ds. Sportu (Landesbeirat  für Jugendpflege, Jugendbewegung und Leibesübungen). Była to kolegialna instytucja doradcza działająca przy jednym z pruskich ministerstw (Ministerium für Volkswohlfahrt). Organ ten posiadał rozgałęziony system przedstawicielstw. Miały one za zadanie udzielać wszechstronnej pomocy młodzieżowym związkom sportowym oraz koordynować działalność pomiędzy urzędami państwowymi i komunalnymi. Instytucje państwowe miały za zadanie udostępnianie wszelkich posiadanych obiektów sportowych, a więc hal, boisk, basenów i sprzętu sportowego, lokali na zebrania sportowe, itp. Czyniono to bezpłatnie, z pokryciem wyłącznie kosztów własnych. 
 
Państwowa opieka nad młodzieżą (Jugendpflege) miała także za zadanie krzewienie kultury fizycznej,  popieranie tego typu działalności i dostępne dla wszystkich doradztwo w tej dziedzinie. Państwo łożyło na ten cel znaczne środki finansowe. Pozwalało to na wspomaganie wielu organizacji młodzieżowych. Dofinansowywano ich działalność, pomagano w zakupie sprzętu sportowego i wynajmowaniu obiektów sportowych, a także udzielano zniżek na przejazdy kolejowe. W Raciborzu działały dwa piony Jugendpflege. Były to: Stadt i Kreisjugendpflege. W 1930 r. działalnością tą zajmowali się w mieście Florian Schiwon i Agnes Koch (Stadtjugenpflege), oraz Kalak i Ella Nanko (Kreisjugendpflege).
 
W Raciborzu działały także związki sportowe zrzeszające kluby z Raciborza oraz całego Górnego Śląska. Oprócz wspomnianego już Provinzialverband für Leibesübungen swe siedziby w Raciborzu miały także: „Deutsche Turnerschaft Bezirk OS” z prezesem Franzem Simellką, „Gau Oberschlesien im Bunde Deutscher Marine- Jugendgruppen” z prezesem dyr. Wilhelmem Sucharowskim, „Oberschlesischer Amateurboxverband” z prezesem Tschandrem, „Oberschlesischer Schwerathletikverband” z Obermeistrem Schwannemannem, „Ratiborer Turngemeinde” - zrzeszała ona pięć raciborskich klubów turnerskich. Jej prezesem był  Heinrich Oslislo, „Oberschlesische Turnerschaft Turngau  Neisse, Oder- Grenzgau” z prezesem Franzem Simellką, „Ratiborerstadtverband für Leibesübungen” z prezesem R. Szczygiolem. Związek ten zrzeszał 45 raciborskich klubów z 4000 członków.

Najważniejsze wydarzenia i imprezy sportowe w Raciborzu w latach 1922-1933. Sportowy rok 1922 zaczął się jak zwykle pokazami i zawodami łyżwiarskimi. W kwietniu zawitał do Raciborza zespół piłkarski „Union 92 Berlin”, który zmierzył się z najlepszą raciborską drużną „Ratibor 03”. W drużynie raciborskiej wystąpili: Pacharzina, Maitwald, Winkler I, Libera, Pernikas, Bauch, Brawanski, Stelzer, Winkler II, Maschler i Festram. Raciborzanie ponieśli nieznaczną porażkę w stosunku 2:1. Równolegle odbyły się rozgrywki młodzieżowe DFB o mistrzostwo Górnego Śląska. Drużyna Raciborza pokonała Hindenburg (Zabrze) w stosunku 2:0.
 #nowastrona#
20 kwietnia nastąpiło uroczyste otwarcie sezonu wioślarskiego w „RV Ratibor”. Ochrzczono dwie nowe łodzie. Pierwszą z nich nazwano imieniem długoletniego prezesa klubu von Gehrena, drugą natomiast imieniem Felix, na cześć Feliksa Krzyszkowskiego, zasłużonego członka klubu.
 
8 maja zebrali się w Raciborzu sędziowie sportowi okręgu górnośląskiego. Wybrano nowy zarząd związku. Prezesem został Raschowitz, zastępcą Dehner z Raciborza. W skład zarządu weszli także: Fitze z „Ratibor 03” i Bakalorz z „Preussen 06”. 26 maja odbył się pierwszy uliczny bieg im. Otto Bernertha. Udział w nim wziął renomowany klub „Coseler Sportfreunde”, który zgodnie z oczekiwaniami zawody wygrał.
 
30 maja odbyły się w Raciborzu regaty wioślarskie. „RV Oppeln” odwołał w ostatniej chwili swoje uczestnictwo, na starcie stanęły więc tylko kluby z Raciborza i Koźla. W ośmiu wyścigach pięć zwycięstw odnieśli raciborzanie, trzykrotnie zaś górą byli zawodnicy z Koźla. Puchar Odry jedynek wygrał Bruno Kaufmann z „RV Ratibor” wyprzedzając o osiem długości Alfreda Thenera z „RV Cosel”. Ochrzczono także, już trzecią w tym roku, łódkę. Po chrzcie nowa ósemka została spuszczona do wody i odbyła pierwszy rejs.
 
Na początku czerwca odbyły się w Gliwicach mistrzostwa Górnego Śląska w zapasach. Zawodnik „Germanii 09 Ratibor”, Adolf Nowak wywalczył na nich mistrzowski tytuł. Nowak zapewnił sobie tym samym wyjazd na mistrzostwa Niemiec. W tym samym miesiącu przyjechała do Raciborza drużyna tenisowa  „Schlesien” Breslau, spotykając się w meczu towarzyskim z „Preussen 06” Ratibor. Raciborzanie otrzymali pokaz gry w tenisa, przegrywając 0:16. Pod koniec czerwca został ustalony skład raciborskiej drużyny lekkoatletycznej na mistrzostwa Niemiec. Do Berlina pojechało kilku zawodników, występujących w 4-boju i 3-boju lekkoatletycznym.
 
W sierpniu odbyły się mistrzostwa Niemiec wschodnich w lekkiej atletyce. Dwóch zawodników „Preussen 06” zdobyło na nich pierwsze miejsca. Theo Woitalla zwyciężył w biegu na 800 m, a Zimermann w chodzie na 5000 m. Był to wielki sukces raciborskich lekkoatletów. Jeszcze w lipcu miało miejsce pierwsze po podziale prowincji spotkanie Okręgowego Związku Turnerskiego. Urządzono z tej okazji zawody w 12-boju mężczyzn i 3-boju kobiet. Zawodnicy, którzy zdobyli więcej niż 160 punktów (na 240 możliwych) otrzymali wieniec dębowy. Na sędziach ciążył obowiązek jak najdokładniejszego sumowania wyników.
 
Pod koniec lipca odbyły się w Gliwicach mistrzostwa Górnego Śląska w lekkiej atletyce. Raciborzanie wypadli w nich bardzo dobrze. Tytuły mistrzowskie zdobyli: Simon z „ SuEV Ratibor” w biegu na 200 m i skoku w dal, Woitalla z „Preussen 06” w biegu na 400 i 800 m, Zimermann z „Preussen 06” w chodzie na 5000 m, „SuEV Ratibor” w sztafecie na 4x100 m, Kostka z „ATV Ratibor” w trójskoku, Piechullek z „ATV Ratibor” w skoku w dal kobiet.
 #nowastrona#
Wywalczono także wiele drugich i trzecich miejsc. We wrześniu sportowcy raciborscy brali udział w zawodach zapaśniczych w Bytomiu,  tenisowych w Opolu, lekkoatletycznych w Gliwicach i Głubczycach. Od 17 września trwał w Raciborzu tydzień sportowy (Sportwoche). Obejmował on swym programem prawie wszystkie dyscypliny lekkoatletyczne. W zawodach uczestniczyło kilkuset zawodników z Raciborza i zaproszonych gości, m.in. z Wrocławia. W biegu na 3000 m wystartował mistrz Niemiec na tym dystansie - Krupski, który niespodziewanie zajął dopiero trzecie miejsce. W zawodach brał udział 19-letni wówczas Erich Stoschek, który wygrał konkurs w rzucie oszczepem  z wynikiem 41,96 m.
 
Sezon lekkoatletyczny zakończyły zawody „SuEV” w Kędzierzynie, odbyte 28 września. W zawodach tych trzy pierwsze miejsca zdobył raciborzanin Simon (bieg na 200 m, skok w dal i 3-bój). W październiku zakończyli sezon wioślarze i tenisiści, przenosząc się do hal. W miesiącach zimowych toczyły się rozgrywki gier zespołowych, a w listopadzie rozpoczął się sezon łyżwiarski.
 
Sportowy rok 1923, jeżeli chodzi o imprezy na otwartym powietrzu, otworzył wielkanocny turniej hokeja na trawie. Brały w nim udział drużyny: „BfK Breslau”, „Beuthen 09”, „Preussen 06 Ratibor” i obrońca tytułu z poprzedniego roku „SV Wittkowitz”. Równolegle rozegrano turniej kobiecy. W maju odbyły się eliminacje okręgowe w piłce ręcznej. Na starcie stanęły drużyny z: Raciborza, Koźla i Prudnika. Raciborzanie zawody wygrali, kwalifikując się tym samym do dalszej rundy rozgrywek. W odbytym 24 maja turnieju tenisowym w Głuchołazach zwycięstwa odniosły drużyna męska i kobieca „Preussen 06” Ratibor. Mężczyźni wyraźnie pokonali gospodarzy, stosunkiem setów 40:13.
 
Na początku czerwca  odbyły się w Raciborzu mistrzostwa Górnego Śląska w zapasach i podnoszeniu ciężarów. Na starcie stanęło 150 zawodników z wielu klubów. W konkursie podnoszenia ciężarów raciborzanie wywalczyli trzy drugie miejsca. Znakomicie natomiast wypadli w zapasach. Zdralek, Jurytko Pawlitzek i Thomeczek z „Germanii 09” Ratibor wygrali swoje klasy wagowe. Zdralek został wybrany przez sędziów najlepszym technikiem zawodów, a w klasyfikacji drużynowej raciborzanie uplasowali się na drugim miejscu, wyprzedzeni tylko przez drużynę z Zabrza.

Piotr Sput