Poniedziałek, 26 października 2020

imieniny: Ewarysta, Łucjana, Dymitriusza

RSS

Gdy bieganie to coś więcej niż hobby

28.06.2016 15:15 | 0 komentarzy | (q)

Liczba miłośników biegania w naszym regionie z roku na rok wzrasta. Warto wiedzieć co robić, aby uprawianie sportu nie stało się przyczyną problemów zdrowotnych. Pomoc specjalisty jest ważna nie tylko przy leczeniu kontuzji. Przyda się także podczas ustalania planu treningowego i przygotowań do kolejnych zawodów.

Gdy bieganie to coś więcej niż hobby
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Z nowoczesnych urządzeń i technik fizjoterapeutycznych mogą dziś korzystać nie tylko zawodowi sportowcy. To dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy stawiają na aktywny tryb życia. Gorsza jest taka, że aktywność fizyczna zwiększa ryzyko wystąpienia kontuzji. Fizjoterapeuci z pamięci potrafią wyliczyć najczęstsze schorzenia przytrafiające się sportowcom. – Główne problemy, z jakimi trafiają do nas pacjenci, to stany po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego, uszkodzenia łąkotek, zmiany przeciążeniowe stawów barkowych, uszkodzenia ścięgna Achillesa oraz zmiany w obrębie stożka rotatorów stawu barkowego – mówi Magdalena Karpiak, fizjoterapeuta z Centrum Rehabilitacji NZOZ Puls-Med w Rybniku.

Dla osób uprawiających sport, fizjoterapeuta nie jest tylko partnerem od nieszczęść. Wspólnie z zawodnikiem tworzy plan treningowy i przygotowuje do występów. Zapominają o tym osoby, dla których aktywność fizyczna to coś więcej niż hobby, ale jeszcze nie zawodowstwo. – Fizjoterapeuta jest ważny w każdej aktywności sportowej. Pomaga odpowiednio przygotować mięśnie oraz stawy, na bieżąco weryfikuje ewentualne nieprawidłowości w obrębie układu ruchu – wyjaśnia fizjoterapeutka.

W rehabilitacji sportowców stosuje się diagnostykę i odpowiednio zaprogramowane ćwiczenia. Stawia się także na nowoczesne technologie. Przykładem ich wykorzystania w fizykoterapii jest fala uderzeniowa radialna, pomocna w szybkiej rekonwalescencji pourazowej i pooperacyjnej. Efekty przynosi także krioterapia i termoterapia przy użyciu urządzenia Cryos Pro. Czy warto? – Jak najbardziej należy korzystać z porad i wizyt u fizjoterapeuty. Coraz więcej osób zaczyna uprawiać sport, jednak nie zawsze jest to poprzedzone odpowiednim przygotowaniem. Niezbędnych informacji oraz pomocy w przypadku kontuzji udzieli specjalista – dodaje Magdalena Karpiak z Centrum Rehabilitacji Puls-Med.

(r)


Metody pracy w fizjoterapii:

• indywidualna praca pod okiem fizjoterapeuty z wykorzy staniem specjalistycznych metod

• terapia manualna

• torowanie prioprioceptywne (PNF)

• Kinesiology Taping

• krioterapia miejscowa

• fala uderzeniowa

• pełen zakres zabiegów fizykoterapeutycznych