Niedziela, 19 maja 2019

imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna

RSS

Team Hurom. W Rybniku powstaje kolarska potęga?

17.01.2017 09:10 | 0 komentarzy | pm

Jest szansa, że Rybnik znów będzie stanowił dominującą siłę w polskim peletonie. 

Team Hurom. W Rybniku powstaje kolarska potęga?
Mirosław Kostro (z lewej) i Andrzej Sypytkowski dopięli swego i stworzyli zawodową grupę kolarską
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W ubiegłym roku, Rybnik reprezentowała w kolarskim peletonie grupa De Rosa Rybnik prowadzona przez Andrzeja Sypytkowskiego i Mirosława Kostro. W trakcie sezonu dołączyła do nich, jako sponsor, marka Hurom Marcina Peca. Po kilku miesiącach współpracy okazało się, że jest szansa na rozwinięcie tej współpracy. Tak zrodził się pomysł powołania do życia zawodowej grupy kolarskiej. Powstało stowarzyszenie AMM Cycling Team, które poprowadzi drużynę Team Hurom. – Można powiedzieć, że kontynuujemy to, co rozpoczęliśmy w ubiegłym roku. Różnica jest taka, że obecnie będzie to wszystko dużo bardziej zaawansowane, profesjonalne. Będziemy startować jako grupa zawodowa – tłumaczy Mirosław Kostro, dyrektor sportowy grupy Team Hurom, który przez wiele lat zajmował się prowadzeniem rybnickiego klubu MTB Silesia. Jak mówi, plany zgłoszenia szosowej grupy kolarskiej do III dywizji były już w roku 2016, ale wtedy to się nie udało. – Obecnie pozyskaliśmy poważnego sponsora, który chce w nas inwestować. Dlatego powstała grupa zawodowa, która jestem o tym przekonany, namiesza w peletonie. Już teraz chcemy być, i to są cele minimum, drugą siłą w polskim kolarstwie. Mamy takie palny, aby za dwa maksymalnie trzy lata przejść do II dywizji i być może wystartować w Giro D' Italia. Cały czas pracujemy i staramy się pozyskiwać do naszego projektu nowych sponsorów – opowiada Kostro.

Team Hurom będzie w tym roku dysponował bardzo ciekawym składem. Oprócz kolarzy, którzy powalczą w górach, team będzie reprezentował m.in. Eryk Latoń, jeden z najlepszych polskich sprinterów, który dwa ostatnie sezony spędził w CCC. Oprócz niego o sile zespołu będą stanowić: Wojciech Franczak, Mikołaj Gutek, Wojciech Migdał, Emanuel Piaskowy, Konrad Tomasiak oraz Bartosz Warchoł, którzy na swoim koncie posiadają niejeden tytuł mistrza Polski. Menadżerem Team Hurom będzie Marcin Pec, a głównym dyrektorem sportowym Andrzej Sypytkowski. Skład nie został jeszcze zamknięty, a ostatecznie powinno znaleźć się w nim od 10 do 12 zawodników. – Cały czas obserwujemy rynek i czekamy, co się wydarzy. Na pewno jednak ktoś jeszcze do nas dołączy – mówi Mirosław Kostro. Część drużyny już jest w Hiszpanii i przygotowuje się do nowego sezonu, a od początku lutego rozpocznie drugie główne przygotowanie do sezonu, na zgrupowaniu w Calpe. Pierwszy start planowany jest na 1 marca. Będzie to wyścig w Chorwacji albo w dalekim Meksyku.

Grupa otrzymała również wsparcie od Miasta Rybnik w wysokości 150 tys. zł. – Za które bardzo dziękujemy, a w ramach szkolenia szosowego mamy zamiar współpracować z Viktorią Rybnik, która prowadzi tzw. szkółkę kolarską, gdzie wspólnie chcemy promować kolarstwo. Polski Związek Kolarski planuje powołanie niebawem tzw. Akademii Kolarskich. Mam nadzieję, że wraz z Viktorią uda nam się dołączyć do tego projektu. Wtedy będzie szansa, aby Rybnik był swoistym centrum kolarstwa w naszym regionie. Będzie więc możliwość szerokiego szkolenia młodzieży, a w przyszłości najlepsi będą mogli dołączyć do naszej, zawodowej grupy. Chcemy, aby tak to właśnie funkcjonowało – deklaruje Mirosław Kostro.

Przypomnijmy, że w Rybniku – na początku lat 90-tych była już bardzo silan grupa kolarska. Szkoleniem zajmował się Wacław Skarul, a Warta – EnergoInwest – Victoria Rybnik, której prezesem był Adam Krupa – przez 2 lata (1994-95) była najlepsza w Polsce. Reprezentowali ją m.in. Jacek Mickiewicz – olimpijczyk z Barcelony, Artur Lemcio, Sławomir Chrzanowski, Andrzej Sypytkowski. Dariusz Baranowski, Radosław Romanik, Artur Krasiński, Piotr Czetowicz, Marek Szymański.
Miejmy nadzieję, że Team Hurom nawiąże do tych czasów, a kolarstwo stanie się ponownie jedną z wizytówek Rybnika.