Medale rybnickich szpadzistek na mistrzostwach Polski

Dwa brązowe medale wywalczyły zawodniczki RMKS Rybnik na mistrzostwach Polski juniorek młodszych.

W piątek, 5 maja i dzień później na planszach w Drzonkowie odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, będąca jednocześnie indywidualnymi i drużynowymi Mistrzostwami Polski Juniorów Młodszych (do 17 lat) w szermierce. W ciągu całorocznej rywalizacji do finałowego turnieju indywidualnego w szpadzie, zakwalifikowało się 42 zawodników w szpadzie chłopców oraz 42 zawodniczki w szpadzie dziewcząt W drugim dniu odbyły się turnieje drużynowe. Tylko 12 najlepszych drużyn szpady męskiej i szpady kobiet rywalizowało o medale. RMKS Rybnik reprezentowali: szpada męska - turniej indywidualny - Maciej Białas, Marcin Tumas. Szpada kobiet - turniej indywidualny: Beata Pękała, Alicja Klasik, Kinga Zgryźniak, Patrycja Frystacka, w takim też składzie rybniczanki rywalizowały w zawodach drużynowych, do Tumasa i Białasa dołączyli Eligiusz Malinowski i Wiktor Wałach.

W pierwszym dniu w turnieju indywidualny znakomicie spisała się jedna z najmłodszych uczestniczek turnieju, 13-letnia Alicja Klasik, która dopiero w półfinale przegrała 14:15 z Dominiką Pawłowska z Flesza Świdnica, jak się okazało późniejszą mistrzynią Polski. – Choć Ala jest jeszcze młodziczką, to w swoim dorobku medalowym ma już złoty medal indywidualny i dwa srebrne z drużynowych MP młodzików. Jest aktualnie liderką listy klasyfikacyjnej Polskiego Związku Szermierczego w kategorii młodziczek – relacjonuje Artur Fajkis, trener rybnickich zawodniczek. W finałowej ósemce bardzo dobre 5. miejsce zajęła Beata Pękała. Patrycja Frystacka była 25., a Kinga Zgryźniak 37. – W szpadzie męskiej niestety naszym zawodnikom nie poszło już tak dobrze. Marcin Tumas pomimo bardzo dobrych walk w eliminacji grupowej przegrał walkę o najlepszą „16” turnieju z Stanisławem Rutzem ze Szpady Wrocław i zajął 20. miejsce. Jedno miejsce za nim, 21 zajął Maciej Białas – dodaje Fajkis.

W drugim dniu odbyły się turnieje drużynowe. Rybnickie szpadzistki, po dobrym starcie indywidualnym, zajmowały 2. miejsce w rankingu, natomiast szpadziści 7. Drużyna szpady kobiet z pierwszego meczu była zwolniona. W swoim pierwszym meczu o półfinał dziewczęta wygrały z drużyną PTG Sokoła Mielec 45:34. W meczu półfinałowym rybnickie zawodniczki musiały zmierzyć się z SKS Fleszem Świdnica. – Niestety po bardzo wyrównanym pojedynku, młodziutkie szpadzistki przegrały 45:42. Pomimo porażki w walce o finał OOM nasze zawodniczki w walce o trzecie miejsce z Sokolnią Chorzów wygrały wszystkie swoje walki i pewnie zwyciężyły w całym meczu 45:32, zdobywając brązowy medal. Na uwagę zasługuje fakt, że trzy z naszych zawodniczek w drużynie: Klasik, Frystacka oraz Zgryźniak, to jeszcze młodziczki, więc drużyna wraz z Pękałą, która przeszła do kategorii juniora młodszego w tym sezonie jest bardzo rozwojowa i perspektywiczna – tłumaczy Artur Fajkis.

Szpadziści z Rybnika w pierwszym meczu wygrali z TS Górnik Radlin 45:38. W walce o półfinał rybnicki zespół przegrał, po bardzo wyrównany pojedynku, z PKSZERM Warszawa 37:45. Pomimo porażki o strefę medalową, rybniczanie walczyli o miejsca 5-8 z wielką determinacją i zaangażowaniem . Z tego zadania chłopcy wywiązali się w 100 proc., pokonując wszystkich swoich przeciwników i zajmując ostatecznie 5. miejsce.

Start w OOM sekcji szermierczej RMKS Rybnik może uznać za bardzo udany, ponieważ w klasyfikacji klubowej w szpadzie RMKS zajął znakomite 3. miejsce.