Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Trwa zbiórka pieniędzy na pomoc dla Ryśka Stańka - byłego piłkarza Odry Wodzisław 

Ryszard Staniek pochodzi z Zebrzydowic w powiecie pszczyńskim. Karierę piłkarską rozpoczął w Cukrowniku Chybie oraz Odrze Wodzisław Śląski. Później grał m.in. w Górniku Zabrze, CA Osasunie, Legii Warszawie oraz Górniku Jastrzębie.

Kto, z kim, kiedy? Piłkarskie ZAPOWIEDZI na 17/19.05.2024 

Ostatnia prosta bieżących rozgrywek już coraz bliżej, dlatego zespoły aspirujące do czołowych lokat nie mogą sobie pozwolić na jakiekolwiek wpadki, które w końcowym rozrachunku będą miały nieodwracalne skutki. Sprawdź dokładny terminarz...

SENIORZY – wyniki, tabele i zapowiedzi 

Bieżące rozgrywki nabrały już właściwego rytmu i w każdy weekend dostarczają wielu emocji. W sobotę i niedzielę kilka spotkań zakończyło się ciekawymi rezultatami, które spowodowały szereg przetasowań w tabelach. Zapraszamy do lektury.

JUNIORZY i TRAMPKARZE – wyniki, tabele i zapowiedzi 

Zespoły młodzieżowe osiągnęły już półmetek bieżących rozgrywek i w szybkim tempie zbliżają się do kluczowych rozstrzygnięć. Cieszy fakt, że sporo drużyn poważnie traktuje rywalizację w swoich kategoriach wiekowych i bez taryfy ulgowej...

Unia Turza remisuje ze Ślęzą Wrocław [ZDJĘCIA] 

W rozegranym meczu 29. kolejki rozgrywek III ligi (grupa 3), Unia Turza zremisowała ze Ślęzą Wrocław 2:2

Raciborski Test Sprawności. Justyna Święty-Ersetic wyróżniła młodych raciborzan ze sportowym zacięciem [ZDJĘCIA] 

11 maja na terenie Hali lekkoatletycznej ZSOMS w Raciborzu odbył się Raciborski Test Sprawności. Była to doskonała okazja dla dzieci, aby sprawdzić swoje umiejętności fizyczne i rywalizować z rówieśnikami. 

Adepci KSW Sanda wycisnęli siódme poty na treningu z Krzysztofem Diablo Włodarczykiem [ZDJĘCIA] 

W Klubie Sztuk Walki Sanda w Wodzisławiu Śląskim odbyło się seminarium z Krzysztofem "Diablo" Włodarczykiem. Były Mistrz Świata w boksie już po raz drugi odwiedził Zawadę, aby trenować z adeptami. 

Kto, z kim, kiedy? Piłkarskie ZAPOWIEDZI na 10/13.05.2024 

Bieżące rozgrywki dostarczają kibicom wielu wrażeń i emocji. Kolejny weekend zapowiada się znów bardzo ciekawie. Coraz łatwiej wskazać drużyny, które walczą o najwyższe laury i broniące się przed degradacją. Sprawdź dokładny terminarz...

W WCK odbyła się VII Gala Akademii Sportowej Top Team [ZDJĘCIA] 

9 maja w Wodzisławskim Centrum Kultury odbyła się VII Gala Akademii Sportowej Top Team, która co roku gromadzi pasjonatów i adeptów jiu-jitsu, świętujących ducha sportowej rywalizacji.

Nie żyje Jacek Ostrowski. Był organizatorem raciborskiej "Budo Gali" 

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dziś rano (7 maja) w wieku 52 lat zmarł nagle Jacek Ostrowski, twórca ośrodka Aikido w Raciborzu, a także organizator Interdyscyplinarnego Festiwalu Kultury i Sztuki Japonii "Budo Gala".

Ludwik Musioł

ur. 19.12.1892, zm. 28.03.1970

Urodził się 19 grudnia 1892 r. w Mikołowie, jako jedno z siedmiorga dzieci Ludwika i Albiny z domu Słupik. Uczył się w katolickiej szkole ludowej w Mikołowie, a następnie w pruskim państwowym gimnazjum w Katowicach. Ukończył je w 1911 r. i zatrudnił się w Pruskim Urzędzie Skarbowym. Szybko jednak zrezygnował z tej pracy i wstąpił do Pruskiego Seminarium Nauczycielskiego w Mysłowicach, które ukończył w 1914 r., uzyskując dyplom nauczyciela szkół podstawowych. Po wybuchu I wojny światowej trafił na front zachodni, dosłużył się stopnia kaprala i Krzyża Żelaznego II klasy. Z wojny wrócił dopiero w grudniu 1918 r. Został działaczem plebiscytowym. Podjął pracę w komisji podręczników szkolnych Polskiego Komisariatu Plebiscytowego w Bytomiu. Był współzałożycielem Towarzystwa Polskich Nauczycieli na Górnym Śląsku, którego celem było wprowadzenie nauki w języku polskim do szkół na terenie objętym akcją plebiscytową oraz organizowanie kursów języka polskiego dla dorosłych, którzy mogliby zastąpić nauczycieli pruskich.

Po podziale Górnego Śląska, w części, która przypadła Polsce, tworzył zręby polskiej oświaty. Zajął się organizacją m.in. pierwszego polskiego seminarium nauczycielskiego w Pszczynie, w którym pracował do 1931 r. W latach 1926 – 1927 pełnił funkcję eksperta polskiego przy tzw. „egzaminach maurerowskich”, których zadaniem było ustalenie narodowej przynależności dzieci szkolnych werbowanych do niemieckich szkół mniejszościowych. We wrześniu 1931 r. został wizytatorem szkół powszechnych w Wydziale Oświecenia Publicznego w Katowicach, gdzie pracował do lutego 1937 r. Przeprowadził się do Katowic. Jako badacz pracował w Instytucie Śląskim, a jako nauczyciel języka niemieckiego i historii w gimnazjum w Katowicach. Wydał kilka książek o historii Śląska. Z ramienia Polskiego Związku Zachodniego, za akceptacją Musioła przywrócono około 80 tys. osobom pierwotne polskie brzmienie zniemczonych nazwisk.

Po wybuchu II wojny światowej został kilkakrotnie aresztowany przez gestapo. Zmuszony sytuacją i obawą konfiskaty swego archiwum zdecydował się na opublikowanie w czasopiśmie niemieckim artykułu „Z dziejów osadnictwa Ziemi Pszczyńskiej”. Po wojnie był za to szykanowany i oskarżany o kolaborację z Niemcami. W grudniu 1948 r. został aresztowany i oskarżony o współpracę z administracją niemiecką w czasie wojny, skazany na 6 lat więzienia. Zwolniono go w styczniu 1952 r., ale aż do stycznia 1956 r. był pozbawiony praw obywatelskich, w związku z czym pozostawał bez pracy. Był zmuszony do prowadzenia kolejnej wyprzedaży własnych zbiorów bibliotecznych. Pomocy udzielał mu w tym trudnym czasie siostrzeniec, ks. Sylwester Oszek, który zlecił opracowanie monografii historycznej swojej parafii w Syryni. Ks. Oszek pomógł mu również nawiązać kontakty z innymi proboszczami parafii górnośląskich zlecającymi mu również opracowanie podobnych pozycji historycznych, m.in. Rogowa, Gorzyc, Pszowa. Na ówczesny czas były to dzieła wyjątkowe, w wielu z nich po raz pierwszy spisano historię tych parafii i miejscowości.

W drugiej połowie 1956 r. otrzymał zatrudnienie w Bibliotece Śląskiej w Katowicach. Po dwóch latach przeszedł na emeryturę. Dysponując czasem mógł poświęcić się w pełni działalności naukowo-badawczej opracowując zespół materiałów historyczno-monograficznych. W rękopisach i maszynopisach pozostawił ponad 115 monografii historycznych miejscowości Górnego Śląska, około 30 prac monograficznych wydał drukiem, opublikował ponad 100 artykułów o tematyce naukowo-badawczej.

Zmarł 28 marca 1970 r. Został pochowany na cmentarzu panewnickim w Katowicach – Ligocie.

Artur Marcisz


Autor korzystał m.in. z opracowania Mariusza Dmetreckiego o Józefie Musiole.