Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Trwa zbiórka pieniędzy na pomoc dla Ryśka Stańka - byłego piłkarza Odry Wodzisław 

Ryszard Staniek pochodzi z Zebrzydowic w powiecie cieszyńskim. Karierę piłkarską rozpoczął w Cukrowniku Chybie oraz Odrze Wodzisław Śląski. Później grał m.in. w Górniku Zabrze, CA Osasunie, Legii Warszawie oraz Górniku Jastrzębie.

Kto, z kim, kiedy? Piłkarskie ZAPOWIEDZI na 17/19.05.2024 

Ostatnia prosta bieżących rozgrywek już coraz bliżej, dlatego zespoły aspirujące do czołowych lokat nie mogą sobie pozwolić na jakiekolwiek wpadki, które w końcowym rozrachunku będą miały nieodwracalne skutki. Sprawdź dokładny terminarz...

SENIORZY – wyniki, tabele i zapowiedzi 

Bieżące rozgrywki nabrały już właściwego rytmu i w każdy weekend dostarczają wielu emocji. W sobotę i niedzielę kilka spotkań zakończyło się ciekawymi rezultatami, które spowodowały szereg przetasowań w tabelach. Zapraszamy do lektury.

JUNIORZY i TRAMPKARZE – wyniki, tabele i zapowiedzi 

Zespoły młodzieżowe osiągnęły już półmetek bieżących rozgrywek i w szybkim tempie zbliżają się do kluczowych rozstrzygnięć. Cieszy fakt, że sporo drużyn poważnie traktuje rywalizację w swoich kategoriach wiekowych i bez taryfy ulgowej...

Unia Turza remisuje ze Ślęzą Wrocław [ZDJĘCIA] 

W rozegranym meczu 29. kolejki rozgrywek III ligi (grupa 3), Unia Turza zremisowała ze Ślęzą Wrocław 2:2

Raciborski Test Sprawności. Justyna Święty-Ersetic wyróżniła młodych raciborzan ze sportowym zacięciem [ZDJĘCIA] 

11 maja na terenie Hali lekkoatletycznej ZSOMS w Raciborzu odbył się Raciborski Test Sprawności. Była to doskonała okazja dla dzieci, aby sprawdzić swoje umiejętności fizyczne i rywalizować z rówieśnikami. 

Adepci KSW Sanda wycisnęli siódme poty na treningu z Krzysztofem Diablo Włodarczykiem [ZDJĘCIA] 

W Klubie Sztuk Walki Sanda w Wodzisławiu Śląskim odbyło się seminarium z Krzysztofem "Diablo" Włodarczykiem. Były Mistrz Świata w boksie już po raz drugi odwiedził Zawadę, aby trenować z adeptami. 

Kto, z kim, kiedy? Piłkarskie ZAPOWIEDZI na 10/13.05.2024 

Bieżące rozgrywki dostarczają kibicom wielu wrażeń i emocji. Kolejny weekend zapowiada się znów bardzo ciekawie. Coraz łatwiej wskazać drużyny, które walczą o najwyższe laury i broniące się przed degradacją. Sprawdź dokładny terminarz...

W WCK odbyła się VII Gala Akademii Sportowej Top Team [ZDJĘCIA] 

9 maja w Wodzisławskim Centrum Kultury odbyła się VII Gala Akademii Sportowej Top Team, która co roku gromadzi pasjonatów i adeptów jiu-jitsu, świętujących ducha sportowej rywalizacji.

Nie żyje Jacek Ostrowski. Był organizatorem raciborskiej "Budo Gali" 

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dziś rano (7 maja) w wieku 52 lat zmarł nagle Jacek Ostrowski, twórca ośrodka Aikido w Raciborzu, a także organizator Interdyscyplinarnego Festiwalu Kultury i Sztuki Japonii "Budo Gala".

Wilhelm Połomski

ur. 14.03.1901, zm. 12.06.1992

Józef Połomski urodził się 14 marca 1901 r. w Marklowicach w górniczo-chłopskiej rodzinie Franciszka i Marty z domu Rduch. Na chrzcie otrzymał imię Wilhelm. Szkołę powszechną ukończył w Marklowicach. Po skończeniu 14. roku życia podjął pracę pod ziemią na kopalni Emma w Radlinie, jako pracownik młodociany. Pracował tam w latach 1915 – 1919. Jeszcze przed powstaniami śląskimi rodzina Połomskich przyprowadziła się do wsi Cisówka nieopodal Ruptawy, nad niemiecko-polską już wówczas granicę, gdzie ojciec Połomskiego kupił gospodarstwo rolne wraz z gospodą. Stała się ona wkrótce ośrodkiem życia konspiracyjnego. W kwietniu 1919 r. Wilhelm Połomski przekroczył granicę, udając się na zgrupowanie powstańców śląskich do Piotrowic, skąd jako ochotnik zgłosił się do Pułku Strzelców Bytomskich. Należał do grupy „Bytomiaków”, która z powodzeniem walczyła z Grenschutzem na odcinku Wieruszów – Podzamcze. Pułk ten, po klęsce wojsk Piłsudskiego pod Kijowem, został skierowany do walk z Armią Czerwoną, gdzie wsławił się znakomitymi zwycięstwami nad Rosjanami, okupionymi jednak wysokimi stratami. Po krwawych walkach z 1500 żołnierzy pułku, przy życiu zostało około 170. Blisko dwuletni pobyt w słynnym pułku Połomski zakończył w stopniu starszego strzelca. Pod koniec 1920 r. został oddelegowany do zadań związanych z walką plebiscytową na Górnym Śląsku. Dzięki zaś bliskości Cisówki do granicy polskiej, przewoził furmanką swego ojca broń i amunicję z dworca kolejowego w Próchnej na Śląsku Cieszyńskim do zabudowań swoich rodziców. Ponadto w porozumieniu z placówkę powstańczą, znajdującą się w Zebrzydowicach poprowadził wraz z kolegami podziemny kabel telefoniczny do zabudowań swoich rodziców. Został on jednak przez Niemców wykryty i młody Połomski wraz z ojcem zostali aresztowani i osadzeni w areszcie w Rybniku. Dzięki interwencji kontyngentu wojsk francuskich zostali po trzech dniach uwolnieni. Jako dobrze wyszkolony żołnierz polski wziął udział w III powstaniu śląskim uczestnicząc w walkach w zdobywaniu m.in. Jastrzębia i Wodzisławia oraz na froncie pod Górą Św. Anny. Po powstaniach wrócił na gospodarstwo rolne swych rodziców do Cisówki. W 1927 r. przeniósł się wraz z rodzicami do Pszowa, na zakupione gospodarstwo rolne. W październiku 1929 r. w Mszanie ożenił się z Martą z domu Mitko, młodszą od niego o prawie 6 lat. Małżeństwu urodziły się dwie córki: Gertruda i Anna oraz syn Franciszek, późniejszy naukowiec na Uniwersytecie Wrocławskim i senator I kadencji.

Już po ślubie Połomski przeniósł się ze swoją rodziną do Wodzisławia Śl. Pracował dorywczo, zajmując się głównie handlem opałem. Tuż przed wybuchem II wojny światowej w 1939 r. nabył w Czyżowicach 5-hektarowe gospodarstwo rolne z zabudowaniami gospodarczymi przy dzisiejszej ul. Wiejskiej. Do Czyżowic przeprowadził się jednak dopiero w 1941 r. Podczas okupacji został w 1943 r. powołany do Wehrmachtu, odbywając szkolenie wojskowe w Świdnicy, po czym trafił ze swoją jednostką do Danii. Korzystając z udzielonego mu pierwszego urlopu, do niemieckiego wojska już nie wrócił. Ukrywał się kolejno w Boguminie, Marklowicach i na końcu w Ruptawie aż do dnia wyzwolenia w marcu 1945. Stamtąd wrócił do swojej rodziny w Czyżowicach.

Po wojnie włączył się aktywnie w odbudowę życia gospodarczego i spółdzielczego. Był m.in. prezesem Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska, naczelnikiem gminy Czyżowice, a w latach 1946 – 50 zastępcą wójta oraz wójtem gminy zbiorowej Wodzisław – Wieś, utworzonej na przełomie 1945/46 r. z siedzibą w Wodzisławiu Śl. Należały do niej gromady Czyżowice, Turza z Maruszami, Turzyczka i Wilchwy. Po 1945 r. rozpoczęła się akcja zamiany obcobrzmiących imion i nazwisk, w ramach której imię Wilhelm zamieniono Połomskiemu na imię Józef. W 1950 r. wrócił do pracy na swym gospodarstwie rolnym w Czyżowicach. Jeszcze przed wybuchem wojny został odznaczony za zasługi na polu bitwy Śląską Wstęgą Waleczności i Zasługi – I klasy. Po wojnie za swą działalność społeczną został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem Funduszu Odbudowy Stolicy, a za udział w powstaniach Śląskim Krzyżem Powstańczym i awansem w 1971 r. na stopień podporucznika. Zmarł 12 czerwca 1992 r. w Czyżowicach.

Artur Marcisz


Autor korzystał m.in. z artykułu zamieszczonego w gazecie „U Nas”.