Rybnicka Akademia Siatkówki ma się dobrze
Rybnicka Akademia Siatkówki Młodzieżowej jest jedną z największych Akademii jakie powstały w ostatnich dwóch latach w Polsce.
Wszystkie znajdują się pod patronatem szkół gimnazjalnych uczestniczących w projekcie PZPS „Siatkarskie Ośrodki Szkolne” wspieranym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.
W działaniach rybnickiej Akademii – w roku szkolnym 2014/2015 brało udział 14 szkół podstawowych z Rybnika i powiatu rybnickiego oraz Gimnazjum Sportowe nr 2 w Rybniku.
Piłki, szkolenia i turnieje
Działania Akademii w zakończonym roku szkolnym to m.in. – przekazanie szkołom przez TS Volley Rybnik 28 piłek Molten do szkolenia dzieci, – konferencje metodyczno-szkoleniowe prowadzone przez trenera TS Volley Wojciecha Kasperskiego we współpracy z Lechem Kowalskim oraz przez zawodnika PlusLigi Pawła Ruska, – turnieje dla klas IV, V i VI, – mecz charytatywny TS Volley z AZS Częstochowa, – turniej minisiatkówki w Palowicach.
– W turniejach minisiatkówki brało udział przeciętnie ponad 20 zespołów i 80-ciu uczestników. Trzy turnieje zostały rozegrane na nowej hali Gimnazjum Sportowego nr 2 natomiast jeden, dla klas IV, został rozegrany w Szkole Podstawowej nr 3. Poza typowymi działaniami Akademii (turnieje, szkolenia dla nauczycieli) zorganizowane zostały wydarzenia niezwykłe, takie, które zapadają z pamięci i z dumą się o nich opowiada. Takim wydarzeniem był mecz charytatywny „Mistrzowie dzieciom” pomiędzy TS Volley a AZS Częstochowa. Mecz został rozegrany przy pełnej widowni, a cały dochód z wejściówek został przeznaczony na działalność Akademii, zebrano 2100 zł. Młodzi siatkarze z podstawówek mieli okazję na żywo zobaczyć gwiazdy siatkówki, porozmawiać z nimi i dostać autografy – opowiada Lech Kowalski, jeden z inicjatorów powstania Akademii.
Konferencja podsumowująca
Podczas konferencji podsumowującej działania Akademii zebrani nauczyciele i dyrektorzy bardzo pozytywnie ocenili wydarzenia minionego roku i z chęcią zastanawiali się nad kolejnym rokiem szkolnym. Bardzo wysoko oceniono jakość przeprowadzonych szkoleń, praktyczne podejście, dobór ćwiczeń i filozofię szkolenia. Zwrócono też uwagę, że dzięki turniejom dzieci chętnie uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych i biorą udział w rywalizacji.
Podkreślono też, że praca szkoleniowa nauczycieli, turnieje i metodologia Siatkarskich Ośrodków Szkolnych pozwoliła na bardzo dobry nabór do Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego nr 2 w Rybniku.