Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Racibórz: Rodzice w ósemce boją się o dzieci

Rodzice sprzeciwiają się likwidacji klas piłkarskich. Ze szkoły mają zniknąć też "mundurowcy". Nauczyciele boją się utraty pracy.

Racibórz: Rodzice w ósemce boją się o dzieci
Dyrektor ZSOMS w Raciborzu Ewa Lewandowska

Temat pojawił się dwa tygodnie temu. Do redakcji zaczęły dochodzić głosy, że w Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu od przyszłego roku szkolnego likwidują klasy piłkarskie. Zaniepokojone środowisko związane z piłką nożną i rodzice postanowili więc podjąć działania. Początkowo mieli spotkać się w Klubie dla Młodzieży „Strefa” jednak – jak podaje nam jeden z zainteresowanych – możliwość spotkania tam została zablokowana przez dyrektor SMS Ewę Lewandowską. Zaprzecza temu dyrektor SMS. – Nie blokowałam spotkania. Jedynie rozmawiałam z panem Adamem Reszką z Klubu „Strefa”. W rozmowie ze mną przyznał, że nie znał celu spotkania, a sam został poproszony o udostępnienie sali – stwierdziła. Pomocną rękę wyciągnął piłkarski Podokręg Racibórz i właśnie tam doszło do spotkania środowiska piłkarskiego z rodzicami. Zawitaliśmy również do Szkoły Mistrzostwa Sportowego, aby uzyskać informację z pierwszej ręki.

Niczego nie likwidujemy

Dyrektor Ewa Lewandowska stanowczo zaprzecza, że w ZSOMS jest cokolwiek likwidowane. – W związku z ogłoszeniem kierunków naboru w ZSOMS na przyszły rok szkolny i pojawiającymi się informacjami pragnę podkreślić, że żadne oddziały ani klasy nie będą likwidowane. Wspólnie z organem prowadzącym – urzędem marszałkowskim woj. śląskiego ustalone zostały kierunki naboru. Kluczową kwestią braną pod uwagę przy planowaniu kierunków naboru były uwarunkowania prawne, infrastruktura i cała baza sportowa niezbędna do rozwoju danej dyscypliny na odpowiednim poziomie – tłumaczy szefowa placówki.

– W SMS-ie od przyszłego roku szkolnego będą klasy pływania i triathlonu, lekkiej atletyki i zapasów oraz ogólne, których kiedyś nie było. – Utworzenie poszczególnych oddziałów musi być poprzedzone odpowiednią procedurą prawną, niestety takowa nie miała miejsca przy utworzeniu tzw. klas mundurowych, które z formalnego punktu nigdy nie istniały. Nie były to również w myśl rozporządzenia klasy interdyscyplinarne, ponieważ te muszą być klasami umożliwiającymi szkolenie w zakresie kilku dyscyplin sportowych. Dlatego też w liceum nabór prowadzony jest do czterech do oddziałów dwóch ogólnych, oddziału pływania i triathlonu oraz lekkiej atletyki i zapasów. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi i ich rodziców proponujemy atrakcyjne i ciekawe formy szkolenia w ramach klas ogólnych poprzez dostosowanie do potrzeb i zainteresowań przedmiotów rozszerzonych, organizację ciekawych zajęć, np. przygotowujących do odbycia kursu na ratownika wodnego i wiele innych – informuje Lewandowska.

Jak dowiedzieliśmy się od pani dyrektor, w gimnazjum nabór prowadzony jest do trzech oddziałów, tzn. do klasy pływackiej, lekkoatletycznej z zapasami oraz ogólnej. W szkole podstawowej natomiast klasa piąta i szósta pozostają klasami pływackimi, natomiast w klasie czwartej będzie możliwość uczęszczania na dodatkowe zajęcia pływania – zorganizowane w porozumieniu z klubami. Formalnie będzie to klasa ogólna. – Prawdą jest, że nie będzie prowadzony nabór do klas piłkarskich. Wynika to z kilku niezwykle ważnych faktów, po pierwsze tylko i wyłącznie raz w historii tej szkoły udało się utworzyć jedną całą klasę piłkarską. Z reguły klasy te były mieszane i uczęszczali do nich uczniowie trenujący inne dyscypliny. Po drugie: nie posiadamy odpowiedniej infrastruktury sportowej – nie mamy boiska piłkarskiego, które jest niezbędne do uprawiania tego sportu oraz spełnienia formalnych warunków do otwarcia oddziałów piłkarskich. Po trzecie: zgodnie z przepisami prawa pod uwagę przy tworzeniu oddziałów sportowych brana jest również wieloklubowość, w przypadku pływania są to zawodnicy, nie tylko z województwa śląskiego, ale również z Polski – powiedziała dyrektor Lewandowska.

Pytania kierowane do naszej redakcji dotyczyły również kadry trenerskiej. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, ma być mniej godzin dla nauczycieli w-f, ale trzeba zaznaczyć, że większość kadry dydaktyczno-szkoleniowej pracuje w SMS-ie ponad etat. Nie ma natomiast dużego zagrożenia zwolnień. – Zapraszam wszystkich młodych piłkarzy, którzy chcąc uczyć się w naszej szkole, w klasie ogólnej. Jesteśmy otwarci na współpracę z klubami na zasadzie porozumienia. Tym samym nauka odbywałaby się u nas, a za szkolenie sportowe odpowiadałby klub. Wychodząc naprzeciw proponujemy dogodny plan zajęć pozwalający na swobodne i regularne odbywanie treningów – podsumowuje E. Lewandowska.

Rodzice pełni obaw

Pod koniec 2015 roku dwie młodzieżowe grupy piłkarskiej Unii Racibórz osiągnęły spory sukces, awansując do I ligi wojewódzkiej. Wynik ten według władz klubu zrodził się dzięki świetnej współpracy Unii z ZSOMS. Dawid Bzowski z Markowic twiedzi, że jeśli nie będzie klasy piłkarskiej w SMS-ie, to dla niego bezsensownym jest dowożenie dziecka do Raciborza, bo w Markowicach tak samo może iść do zwykłej szkoły. – Syn trenuje w Unii, my poświęcamy swój czas i pieniądze, aby się rozwijał. Dla mnie jest to niewyobrażalna sytuacja, że może nie być klas piłkarskich. Trzeba też zaznaczyć, że SMS proponuje tylko dyscypliny indywidualne, a piłka nożna uczy żyć w grupie – mówi pan Dawid, ojciec dziecka, które chodzi do klasy szóstej podstawówki.

Jest również sporo głosów rodziców, którzy nie chcą jednak ujawniać swoich danych osobowych. – Jak syn zaczął trenować w Unii Racibórz, było mówione, że gdy pójdzie do klasy czwartej, to będzie to typowo klasa piłkarska i będzie mógł tam kontynuować naukę. Założenie było, że nauka w szkole nie będzie kolidowała z zajęciami w klubie piłkarskim. Jeżeli nie będzie w SMS-ie typowo klasy piłkarskiej, to mój syn nie pójdzie tam do szkoły. Musiałabym dowozić go do szkoły, a w sytuacji nieotwarcia klasy piłkarskiej w SMS-ie pójdzie do placówki najbliżej zlokalizowanej miejsca zamieszkania – mówi anonimowo matka dziecka, które ma pójść do klasy czwartej szkoły podstawowej.

Rodzice twierdzą, że nie poślą dziecka do SMS-u, jeśli tam nie będzie naboru do klasy piłkarskiej. – Postawiliśmy na sport kosztem nauki, dziecko nie siedzi kilka godzin przy nauce, bo trening jest ważniejszy. Wiem, że nasze dzieci są dobre w piłkę, więc będziemy szukać szkoły poza granicami Raciborza. Dlaczego znowu osiągnięcia będą przypisane do innego miasta? Dzieci zostały wyszkolone przez naszych raciborskich trenerów, a zasługa przypadnie szkoleniowcom z innych miast – burzy się Dorota Bialik, matka ucznia klasy szóstej podstawówki i kontynuuje: dzieci w chwili obecnej są nastawione, że będą kroczyć piłkarską drogą, a w tym momencie ich marzenia zostają zabrane. Jeśli piłkarze pójdą do klasy ogólnej, to będzie mniej zajęć wychowania fizycznego – twierdzi pani Dorota.

Racibórz czarną plamą

Rodzice, którzy spotkali się w Podokręgu Racibórz ze środowiskiem piłkarskim wybrali radę, która będzie reprezentować wszystkich, którzy chcą klas piłkarskich w SMS-ie. – Mamy zamiar umówić się z panią dyrektor Ewą Lewandowską i poprosić ją o pomoc. Chcemy, żeby wybrała się z nami do prezydenta i pokazała, że też chce coś w tym kierunku zrobić. Poprosiliśmy o pomoc także szefa wydziału szkolenia w Podokręgu Racibórz Janusza Gałązkę, aby pomógł nam w tej sytuacji. Chcemy, aby potraktowali nas poważnie. Nie ma opcji, że nie wyjdzie. Nie dopuszczamy takiej myśli – podsumowuje Dawid Bzowski. Głos na spotkaniu zabrał również były prezes raciborskiej Unii Andrzej Starzyński. – Do SMS-u chodzili m.in. Łukasz Zejdler, obecnie zawodnik klubu ekstraklasy i Dawid Wiciński, który jest w szkółce młodego Lecha Poznań. Do sukcesu w piłce dochodzą najwytrwalsi, ci co trenują codziennie, a czasem dwa razy dziennie – przypomina były prezes. Uważa on, że pani Lewandowska cały czas jest politykiem, bo nim się zostaje i jest przedstawicielem naszej lokalnej społeczności. – Powinna brać pod uwagę, że mieszkańcy na nią głosowali w wyborach do sejmiku wojewódzkiego. Myślę, że nie chodzi tu o olbrzymie pieniądze, a klasy piłkarskie nie są aż tak kosztowne, bo jest to raptem parę godzin więcej wychowania fizycznego. Wycofanie klas piłkarskich z SMS-u będzie oznaczało, że Racibórz znów będzie czarną plamą na piłkarskiej mapie Polski – ocenia Starzyński.

Maciej Kozina


Ewa Lewandowska

Nie ma dużego zagrożenia zwolnień

Sławomir Szwed, prezes MKS-SMS Victoria Racibórz:

W Victorii mamy dwie sekcje: pływania i lekkiej atletyki, tak więc pracujemy nad tym, żeby w SMS-ie zajmować się szkoleniem w tych właśnie dyscyplinach, które istnieją od początku powołania szkoły. Chcemy podtrzymać model szkolenia sportowego sprawdzony w naszym mieście, od szkół podstwowych – SP 15, SP 8, GMS, SMS i PWSZ. Nad tym się skupiamy i to jest dla nas najważniejsze. Jestem odpowiedzialny za wyżej wymienione dyscypliny i tego pilnuję. Być może istnieje potrzeba rozszerzenia oferty edukacyjnej, ale to zadanie, czy też ocena przekracza moje kompetencje.

Ludzie

Ewa Lewandowska

Radna powiatowa, wicestarosta powiatu raciborskiego, była Radna Sejmiku Województwa Śląskiego.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].