Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Początek regat klasy omega w Rybniku

Już 23 kwietnia w Rybniku rozpoczyna się sezon regatowy zasłużonej klasy Omega.

Początek regat klasy omega w Rybniku
fot. Bartosz Modelski

Żeglarstwo to jeden z najpopularniejszych rodzajów sportów wodnych, wśród wielu klas można szczególnie wyróżnić Omegę. Jest to jedna znana i ceniona klasa żeglarska w Polsce. Wykorzystywana do pływania zarówno sportowego, rekreacyjnego jak i szkoleniowego. Jachty tego typu ze względu na swoje właściwości są bardzo popularne, można nabyć je za stosunkowo niską cenę. Każdy z sympatyków żeglarstwa miał kontakt z tą łódką. Już 23 kwietnia w Rybniku rozpoczyna się sezon regatowy zasłużonej klasy Omega.

Regaty Klasy Omega

W ramach klasy odbywa się corocznie rywalizacja w Pucharze Polski a także Mistrzostwach Polski. Zawody, co roku przyciągają wielu sympatyków sportów wodnych. W roku 2015 w regatach uczestniczyło 81 załóg, 243 żeglarzy i kilka tysięcy kibiców, którzy z plaż mają możliwość oglądania pasjonujących wodnych zmagań. Zawody dzielą się na dwie podklasy: standard i sport (wyposażone dodatkowo w spinaker, trapez). Organizatorem oficjalnych zawodów jest Polski Związek Klasy Omega współpracujący z lokalnymi organizatorami.

Jerzy Nadolny - Prezes Polskiego Związku Klasy Omega przed rozpoczęciem sezonu regatowego:

Już za kilka dni rozpoczynamy zmagania w sezonie 2016 regat żeglarskiej Klasy Omega. Początki zawodów pod patronatem Polskiego Związku Klasy Omega sięgają lat 80 -tych, kiedy powstał związek. W tamtym okresie w regatach brało udział kilka załóg, zdarzały się jednak imprezy gdzie rywalizowało aż pięćdziesiąt łodzi. Obecnie liczba ta jest podobna do lat ubiegłych i średnio jest to 30-40 ekip w danych regatach, a w całym cyklu Pucharu Polski dobijamy do stu załóg. Jesteśmy najpopularniejszą klasą żeglarską, w której startują osoby dorosłe. W Polsce pływa ponad dwa tysiące jachtów typu Omega. Popularność naszej klasy zawdzięczamy przede wszystkim właściwościom łodzi - są one nieskomplikowane, tanie oraz przyjazne w pływaniu. Staramy się powstrzymać tzw. „wyścig zbrojeń”, tzn. wpływu technologii na wyniki sportowe. Dla nas najważniejsze są umiejętności żeglarskie, a nie sprzęt. Mogę śmiało powiedzieć, że prawie każdy żeglarz w Polsce miał do czynienia z klasą Omega jako sternik czy członek załogi.

Pierwsze tegoroczne regaty w ramach Pucharu Polski rozpoczynamy w Rybniku, od tego momentu średnio raz w miesiącu odbędą się zawody. Miejsca gdzie będziemy mieli okazję żeglować w tym roku są bardzo urozmaicone. Zawody odbędą się na bardzo popularnych wśród żeglarzy akwenach, gdzie infrastruktura żeglarska stoi na wysokim poziomie, ale również w mniej znanych miejscach. Często te akweny mimo, że oddalone są znacznie od morza zrzeszają wielu żeglarzy. Skupiamy się jednak nie tylko na zawodnikach, ale również kibicach. Każdy chętny może bezpłatnie zobaczyć jak wyglądają regaty żeglarskie z pięknych plaż, ale również mieć możliwość pływania jachtem klasy Omega, rozmawiania z zawodnikami. Jesteśmy otwarci i nie utrudniamy kontaktu z łodziami i ich załogami. Wiele atrakcji organizują lokalne kluby, odpowiadające za przygotowanie danych zawodów. Niekiedy organizowane są specjalne wieczory gdzie sędziowie i uczestnicy opowiadają oraz uczą sztuki żeglarskiej. Bardzo serdecznie zachęcam wszystkich do oglądania regat klasy Omega oraz żeglowania razem z nami.”

Pierwsze regaty na rozpoczęcie sezonu w Rybniku

Cały sezon żeglarskich regat Klasy Omega rozpocznie się w Rybniku w dniu 23 kwietnia. Miejsce to słynie z żeglarstwa i bardzo pięknego zalewu, w którym ze względu na swoje właściwości można trenować przez cały rok. Dwudniowa impreza uzyskała wsparcie, patronat Miasta oraz prezydenta Rybnika.

Wojciech Salata - Komandor Sekcji Żeglarskiej KS Górnik Boguszowice:

„Już dwudziestego trzeciego kwietnia odbędą się regaty Pucharu Prezydenta Miasta Rybnika zaliczane do cyklu Pucharu Polski Klasy Omega a także Pucharu Śląska. Mimo, że pierwszy raz mamy możliwość organizowania regat zaliczanych do ogólnopolskiego, prestiżowego cyklu posiadamy już spore doświadczenia organizacyjne. Odpowiadamy za organizację wielu imprez żeglarskich, a od 2013 roku były to również zawody Klasy Omega zaliczane do Cyklu Pucharu Śląska. Wcześniej w latach 90 odbywały się już zawody tej klasy. Tegoroczna impreza cieszy się bardzo dużą popularnością, już na ten moment mamy 21 zapisanych załóg, sądzimy jednak, że ich liczba wzroście do 30-40 załóg, co da nam grupę 90 -120 zawodników. W porównaniu do zeszłorocznych regat wzrost jest znaczący, ostatnio mieliśmy okazję gościć 15 załóg. Wśród chętnych są czołowi polscy żeglarze. Zawody jednak to nie tylko rywalizacja na wodzie, uczestnicy regat w pierwszym dniu będą mieli okazje brać udział w Biesiadzie Żeglarskiej, która stanowi idealną okazje do uzgodnienia taktyk, planowania oraz wymiany doświadczeń. Kibice natomiast wszystkich tym wydarzeniom będą mogli za darmo przyglądać się z plaż zalewu oraz dwumasztowego okrętu cumującego specjalnie na tą okazję. Wybranych widzów zabierzemy też na specjalny rejs, który pozwoli z bliska oglądać regaty.

My, jako organizator oraz Miasto Rybnik bardzo cieszy się, że obecne zawody uzyskały rangę ogólnopolską, co pozwoli na dalszy rozwój Zalewu Rybnickiego i powrót do żeglarskich tradycji tego miejsca.”

Terminarz regat w sezonie 2016:

 • Otwarcie sezonu, Puchar Polski Klasy Omega, miasto Rybnik, data: 23 - 24 kwiecień,
 • Puchar Polski Klasy Omega, miasto: Pszczyna, data: 21 – 22 maj,
 • Puchar Polski Klasy Omega, miasto: Augustów, data: 4 – 5 czerwiec,
 • Meczowe Mistrzostwa Polski, miasto: Złota Góra, data: 25 – 26 czerwiec,
 • Puchar Polski Klasy Omega, miasto: Jeziorsko, data: 9 – 10 lipiec,
 • Mistrzostwa Polski, i Puchar Juliusza Sieradzkiego, miasto: Puck, data: 28 – 31 lipiec
 • Puchar Polski Klasy Omega, miasto: Miedwie, data: 20 – 21 sierpień
 • Puchar Polski Klasy Omega, miasto: Zegrze, data: 3 – 4 wrzesień
 • Finał Pucharu Polski Klasy Omega, miasto: Myślibórz, data: 8 – 9 październik

W celu uzyskania dodatkowych informacji odsyłamy do stron internetowych:

 • Polskiego Związku Klasy Omega – www.klasaomega.pl
 • Klubu KS Górnik Boguszowice, organizatora zawodów – www.zeglarstwo.rybnik.pl
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].