Czwartek, 13 maja 2021

imieniny: Serwacego, Ofelii, Roberty

RSS

II Rafako Półmaraton Racibórz: Zostań pacemakerem i pomóż biegaczom

08.06.2016 12:27 | 0 komentarzy | ż

Pacemaker to dobry duch zawodów biegowych. Jego obecność, zwłaszcza podczas maratonów i półmaratonów, dla wielu startujących jest nieoceniona. Doświadczenie pacemakera niejednokrotnie pomogło zawodnikom ustanowić życiowy rekord, albo po prostu dobiec szczęśliwie do mety. Organizatorzy II RAFAKO Półmaraton Racibórz zachęcają biegaczy, którzy chcieliby pobiec w takiej właśnie roli, aby przesyłali swoje zgłoszenia.

II Rafako Półmaraton Racibórz: Zostań pacemakerem i pomóż biegaczom
Tomasz Huczek w roli pacemakera podczas I RAFAKO Półmaratonu w Raciborzu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przebiec ponad 20 km w jak najkrótszym czasie, to dla wielu nie lada wyczyn. Pomóc w tym mają pacemakerzy, inaczej zwani zającami czy balonikami. Pacemaker to biegacz nadający tempo podczas zawodów. Jego priorytetowym zadaniem jest doprowadzić grupę zawodników do mety w założonym czasie. Często okazuje się, że rola zająca jest bardzo złożona. Oprócz doświadczenia na trasach długodystansowych musi być oparciem dla swojej grupy. Przekonał się o tym m.in. Tomasz Huczek, raciborzanin, który w ubiegłej edycji debiutował w roli pacemakera z czasem 2:0. - Biegam niedługo, bo 2,5 roku, ale regularnie. Zaliczyłem łącznie 8 maratonów, zdobyłem Koronę Maratonów Polskich. Podczas tych startów wielokrotnie nieoficjalnie byłem pacemakerem dla swoich przyjaciół. Oficjalnie z balonikiem pobiegłem podczas ubiegłorocznego raciborskiego półmaratonu. Mimo żaru lejącego się z nieba, bieg wspominam bardzo dobrze – relacjonuje Tomasz Huczek, biegacz z Raciborza.

- W tym roku, jeśli zdrowie pozwoli, również chciałbym wystartować w roli pacemakera i zachęcam wszystkich doświadczonych biegaczy, którzy lubią współpracę z ludźmi, potrafią motywować ich do walki, ale też w razie potrzeby podać im pomocną dłoń. Pacemaker musi być dobrze poinformowanym przewodnikiem po trasie biegu, który troszczy się o swoją grupę. Musi wiedzieć gdzie są punkty nawadniające i żywieniowe. Informować biegaczy, kiedy najlepiej się napić, kiedy sięgnąć po energetycznego żelka, a kiedy po banana. Wreszcie powinien tak rozłożyć tempo, aby jego grupa bezpiecznie i bez kontuzji dotarła do mety – wylicza Tomasz Huczek.

Organizatorzy zapraszają doświadczonych biegaczy, którzy chcieliby zostać pacemakerami II RAFAKO Półmaraton Racibórz o zgłoszenie się do biura organizatora – Ośrodka Sportu i Rekreacji w Raciborzu, tel. 32 415-37-17, e- mail: osir.raciborz@wp.pl.

Pacemakerzy poprowadzą poszczególne grupy na następujące czasy: 1:30, 1:45, 2:00, 2:15 zgodnie z regulaminem są zwolnieni z opłaty startowej.

- Na zgłoszenie czekamy do dnia 5.08.2016 wraz z podaniem czasu prowadzonej grupy. Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem mailowym: osir.raciborz@wp.pl. Do zgłoszenia proszę dołączyć informację o sobie zgodnie z załączonym formularzem, dostępnej na naszej stronie internetowej – informuje Krzysztof Borkowski, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Raciborzu.

Organizator zastrzega sobie możliwość wyboru jednego pacemakera na konkretny czas z puli zgłoszeń, jeżeli na jedno miejsce wpłynie większa liczba ofert. Wszystkie osoby, które zgłoszą chęć bycia zającem zostaną powiadomione o decyzji organizatora odrębnym mailem.

Pacemakerzy zostaną oficjalnie oznakowani za pomocą specjalnych koszulek technicznych, które otrzymają w podanych przez siebie rozmiarach oraz balonów napełnionych helem z zapisanymi czasami.

Przypominamy, że II edycja RAFAKO Półmaraton Racibórz odbędzie się w niedzielę, 28 sierpnia. Zawodnicy do pokonania będą mieli dokładnie 21 097,5 m ulicami Raciborza. Trasa posiada atest PZLA. Organizatorami przedsięwzięcia jest Miasto Racibórz, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Raciborzu, a sponsorem głównym firma RAFAKO S.A. W ramach imprezy odbędą się Mistrzostwa Polski Energetyków.

Szczegóły dotyczące II RAFAKO Półmaraton Racibórz znajdują się na stronie internetowej: http://www.raciborz.pl/miasto_raciborz/polmaraton.html.

źródło: UM Racibórz