ZAKSA górą w starciu z mistrzem Austrii po zaciętym tie-breaku [ZDJĘCIA]

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pokonała Hypo Tirol Innsbruck w pierwszym sobotnim meczu III Międzynarodowego Turnieju w Piłce Siatkowej o Puchar Prezydenta Miasta Raciborza.

W hali raciborskiej Areny Rafako zebrała się pełna hala kibiców, spragnionych rozgrywek siatkarskich na światowym poziomie. Kędzierzynianie wyszli na początku meczu podstawową szóstką z trzema mistrzami świata składzie: Rafałem  Buszkiem, Dawidem Konarskim i Pawłem Zatorskim (L). Pierwszą szóstkę uzupełnili Mateusz Bieniek, Kamil Semeniuk, Łukasz Wiśniewski i Benjamin Toniutti (C).

Pierwszy set przebiegał zdecydowanie pod dyktando mistrzów Polski, którzy grali  lepiej we wszystkich elementach siatkarskiego rzemiosła i wygrali pierwszą partię 25-18.

W drugiej odsłonie od prowadzenia 7-1 zaczęli Austriacy i w miarę upływania czasu utrzymywali wypracowaną na początku seta przewagę do stanu 14-8. W następnych piłkach Kędzierzynianie dużo lepszą grą zniwelowali przewagę do jednego punktu i stanu 21-20. Końcówka należała jednak do ambitnych zawodników z Innsbrucka, którzy wygrali seta 25-21 i  doprowadzili do remisu w setach 1-1.

Trzeci set miał zacięty początek do stanu 8-8. W następnych piłkach zawodnicy Hypo Tirol wyszli na prowadzenie 13-10. ZAKSA odrobiła jednak straty i na tablicy widniał wynik 17-16 dla mistrzów Polski. W końcówce po dobrym bloku Austriaków i autowym ataku Kędzierzynian Innsbruck wyszedł na prowadzenie 22-20. ZAKSA doprowadziła znów do remisu zdobywając dwa kolejne punkty, ale to wszystko na co ją była stać w tej partii. Trzy kolejne piłki wygrali Austriacy kończąc seta wynikiem 25-22 i to oni, ku zdziwieniu kibiców zgromadzonych licznie w hali, wyszli na prowadzenie w meczu 2-1.

Czwarta partia to prowadzenie ZAKSY 5-2 a potem 8-4. Austriacy próbowali gonić rywali, jednak skuteczna gra mistrzów Polski nie pozwalała im na złapanie kontaktu punktowego. W kolejnych piłkach rosła przewaga ZAKSY do stanu 19-12. ZAKSA utrzymała przewagę i wygrała seta 25-18.

O wyniku meczu miał więc zadecydować tie-break. Początek ostatniego seta meczu był wyrównany i żadna drużyna nie mogła wyjść na zdecydowane prowadzenie. Na tablicy widniał wynik 5-5. Przy zmianie stron ZAKSA prowadziła 8-7, a po zaciętej walce w końcówce seta zespoły doprowadziły do wyniku 13-13. W decydującym momencie meczu kibicie obejrzeli wiele zaciętych akcji, a mecz zakończyli Kędzierzynianie dobrym atakiem z drugiel lini i wynikiem 19-17. ZAKSA wygrała wygrała cały mecz 3-2.

Dla Kędzierzyna to druga wygrana w turnieju. Dzięki wygranej zajmują pierwsze miejsce a tabeli. Mistrz Austrii Hypo Tirol Innsbruck przegrywa dzisiaj po raz drugi i musi szukać szansy na wygraną w kolejnym meczu z Jastrzębskim Weglem w niedzielnym pojedynku.

Składy drużyn:

ZAKSA KĘDZIERZYN-KOŹLE: Sławomir Stolc, Dominik Witczak, Dawid Konarski, Rafał Buszek, Łukasz Wiśniewski, Mateusz Bieniek, Bartosz Jastrowicz, Grzegorz Bociek, Kamil Semeniuk, Grzegorz Pająk, Benjamin Toniutti (C), Aleksander Maziarz, Patryk Czarnowski,  Paweł Zatorski – libero, Korneliusz Banach. Trener: Ferdinando de Gorgi

HYPO TIROL INNSBRUCK: Jan Król, Martti Juhkami, Pedro Frances, Douglas Duarte Da Silva, Niklas Kronthaler, Stanislaw Masliev, Murat Yenipazar, Michael Pichler, Michael Ladner, Lucas Provenzano João de Deus. Trener: Daniel Gavan.