Piątek, 19 lipca 2019

imieniny: Alfreda, Wincentego, Wodzisława

RSS

Rugbyści na wózkach zdobyli mistrzostwo Europy i trafili do elity

14.10.2016 15:44 | 0 komentarzy | kozz

Raciborzanin, Tomasz Szkwara, prezes Stowarzyszenia Sportu Osób Niepełnosprawnych jest dumny z postawy Kadry Narodowej Rugbystów na Wózkach. Właśnie zdobyli po raz pierwszy w historii Mistrzostwo Europy Dywizji B i awansowali do najlepszej ósemki w Europie. W czerwcu przyszłego roku w Niemczech rywalizować będą z najlepszymi.

Rugbyści na wózkach zdobyli mistrzostwo Europy i trafili do elity
Prezes SSON, Tomasz Szkwara z potężnym pucharem mistrzostw Europy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Październik dla Kadry Narodowej Rugby na Wózkach był czasem wytężonej pracy podczas Mistrzostw Europy Dywizji B. Od 3 października w szwajcarskim Nottwill Reprezentacja Polski toczyła bój o awans do przyszłorocznych Mistrzostw Europy Dywizji A. Fazę grupową rugbyści przeszli bez żadnej porażki, pokonując w pierwszym meczu Rosjan z wynikiem 56:38, Czechów 51:42 i Finów 44:37.

Decydujący mecz o finał rozegrany z Austriakami dał Polakom zwycięstwo. W finale Polacy spotkali się z reprezentacją Finlandii, ostatecznie wygrywając Mistrzostwa Dywizji B i uzyskując tym samym awans na Miastrzostwa Dywyzji A. - Dziesięciopunktowa przewaga Polaków nad Finami w finale utwierdziła nas w przekonaniu, że blisko roczny okres przygotowań Kadry został przepracowany rzetelnie, solidnie i z ogromną determinacją - stwierdził T. Szkwara.

Krzysztof Kapusta, został najlepszym zawodnikiem dwupunktowym na tej imprezie, przez co potwierdził formę z ostatnich lat - dodał prezes. To jest największy sukces. Do tej pory Polacy wywalczyli ósme miejsce w mistrzostwach świata w Vancouver i piąte miejsce na mistrzostwach Europy, które uprawniło ich wówczas do światowego czempionatu.

- Spodziewaliśmy się, że uda nam się być w czołówce, ale aż takiego sukcesu, nie braliśmy pod uwagę. Przez ostatnie lata mieliśmy dołek jeżeli chodzi o sukcesy. Ale tegoroczne 66 dni zgrupowań przyniosło rewelacyjny skutek - powiedział prezes SSON.

Szwajcaria, czyli miejsce gdzie odbywały się tegoroczne mistrzostwa jest bardzo przyjaznym krajem dla osób niepełnosprawnych. - Dopiero tam się otwierają oczy, jak bardzo osoby niepełnosprawne w Polsce są z tyłu w stosunku do tych co zamieszkują Szwajcarię - stwierdził Tomasz Szkwara.

Krzysztof Kosider z Marklowic w Kadrze Narodowej jest najlepszą "połówką" w Polsce jeżeli chodzi o zawodników niskopunktowych. - To niesamowicie pracowity chłopak, który trenuje "naście" godzin dziennie. Nie dość, że trenuje rugby, to jeszcze jeździ na rowerze. Odnosi sukcesy, ostatnio został wicemistrzem Polski w kolarstwie. "Połówka", czyli osoba ma najbardziej porażone dłonie, brak biscepca i tricepsa - tłumaczy prezes Szkwara.

Jak już wspomnieliśmy, występy w Mistrzostwach Europy Dywizji A, Polacy będą mieli w połowie 2017 roku.


fot. SSON, własne.