środa, 17 lipca 2019

imieniny: Anety, Aleksego, Julietty

RSS

Klub Łukasza Monety ukarany

20.12.2016 11:11 | 1 komentarz | kozz

Ekstraklasowy Ruch Chorzów którego piłkarzem jest raciborzanin Łukasz Moneta, został ukarany odjęciem czterech punktów w bieżącym sezonie rozgrywek za nieuregulowanie wynagrodzeń pracowników Fundacji Ruchu Chorzów, będących jednocześnie piłkarzami klubu.

Klub Łukasza Monety ukarany
Łukasz Moneta /Ruch Chorzów/ (z lewej) w walce z Bobanem Joviciem /Wisła Kraków/
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Odjęcie czterech punktów sprawiło iż kiepsko radzący sobie w tym sezonie Ruch Chorzów, spadł na ostatnią pozycję w ekstraklasie i ma obecnie 16 punktów w tabeli (odejmując 4 punkty). Obecnie w rozgrywkach Lotto Ekstraklasy trwa zimowa przerwa, a na wiosnę zostanie rozegrane jeszcze 17 kolejek (w tym 10 w rundzie zasadniczej). Do wyprzedzającego go Górnika Łęczna (15. miejsce) traci dwa punkty, a do miejsca gwarantującego utrzymanie (14. miejsce, Cracovia) brakuje mu pięć punktów. Kwestia odjęcia punktów nieco utrudnia zadanie piłkarzom Ruchu, jednak o tym kto opuści ekstraklasę w tym sezonie okaże się po meczach rundy finałowej, bowiem po trzydziestu kolejkach punkty w tabeli są dzielone.

Raciborski piłkarz Łukasz Moneta, nie chciał szerzej komentować sprawy. Zaznaczył tylko, że zawodnicy dadzą z siebie wszystko i będą walczyć na boisku o kolejne punkty. - Do podziału tabeli na grupę mistrzowską i spadkową zostało 10 kolejek, wiec postaramy się o jak najwięcej punktów. Mam nadzieję, że zarząd postara się uregulować zaległości, żeby nie było kolejnych ujemnych punktów - skomentował 22-letni Moneta.

Poniżej treść komunikatu wydanego przez Komisję:

W dniu 19 grudnia 2016 roku w późnych godzinach wieczornych, Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN podjęła decyzję w sprawie naruszenia przez klub Ruch Chorzów wymogu kryterium F09 Podręcznika Licencyjnego dla Klubów Ekstraklasy na sezon 2016/2017 w zakresie nieuregulowania wynagrodzeń pracowników Fundacji Ruch Chorzów, będących jednocześnie piłkarzami Klubu. Na gruncie niezwykle złożonego i bezprecedensowego stanu faktycznego, Komisja doszła do następujących wniosków.

 • w świetle punktu 10.2.2 Podręcznika Licencyjnego Komisja uznała, że Fundacja stanowi wraz z Ruchem Chorzów jeden podmiot ubiegający się o licencję. W konsekwencji nieuregulowane zobowiązania Fundacji powinny być traktowane analogicznie jak zobowiązania Ruchu;
 • celem utworzenia Fundacji, a w szczególności zawierania równoległych umów z Klubem i Fundacją nie było obejście przepisów licencyjnych, lecz wykorzystanie możliwości optymalizacji zobowiązań publicznoprawnych;
 • naruszenie przepisów zobowiązujących Klub do wykazania zadłużenia Fundacji w dokumentacji licencyjnej nie miało charakteru umyślnego.

W powyższej sytuacji Komisja uznała, że wymiar zastosowanej sankcji powinien w sposób surowy odzwierciedlać fakt długotrwałego nieregulowania zobowiązań finansowych wobec piłkarzy, jednak w zakresie naruszenia obowiązku sprawozdawczego, powinna mieć charakter edukacyjny i prewencyjny, a nie represyjny.

Przy podejmowaniu decyzji Komisja uwzględniła fakt, że Zarząd Ruchu Chorzów:

 • uznał winę Klubu w zakresie nieregulowania zobowiązań wobec piłkarzy;
 • udowodnił, że odmienna od prezentowanej przez Komisję interpretacja punktu 10.2.2 Podręcznika nie miała charakteru oszustwa;
 • zobowiązał się do przestrzegania punktu 10.2.2 Podręcznika Licencyjnego i akceptowania jego interpretacji zgodnej ze stanowiskiem Komisji;
 • poinformował Komisję, że od lipca 2015 roku Klub i Fundacja nie zawierają nowych, równoległych umów z piłkarzami, a dotychczas zawarte umowy wygasły.

W tej sytuacji Komisja postanowiła:

 • zaakceptować wniosek Zarządu Ruchu Chorzów i nałożyć na Klub z tytułu naruszenia wymogu F09 Podręcznika sankcję regulaminową odjęcia 8 pkt w bieżącym sezonie z jednoczesnym zawieszeniem odebrania 4 pkt do dnia 31 stycznia 2017, które to punkty zostaną anulowane w przypadku spłaty do tego terminu przez Klub lub Fundację wszystkich zaległości finansowych w stosunku do pracowników Fundacji będących jednocześnie piłkarzami Klubu;
 • wyłączyć do odrębnego postępowania kwestię naruszenia przez Klub, w związku ze zobowiązaniami Fundacji, wymogu F04 Podręcznika oraz naruszenia uchwał Komisji ograniczających wysokość wynagrodzeń piłkarzy Ruchu Chorzów w ubiegłych sezonach.

Pełne uzasadnienie powyższej decyzji, szczegółowo naświetlające jej motywy, zostanie sporządzone i podane do publicznej wiadomości w ciągu 48 godzin. Na tym etapie Komisja podkreśla, że zasadniczą przesłanką, którą kierowała się w tej, niezwykle złożonej sprawie, było:

 • zapewnienie maksymalnie szybkiej spłaty wszystkich zaległości w stosunku do piłkarzy – pracowników Fundacji;
 • uświadomienie całemu środowisku piłkarskiemu konieczności transparentnego prezentowania wszystkich rozliczeń z piłkarzami w ramach procesu licencyjnego;
 • dalsze podnoszenie standardu ochrony licencyjnej wszystkich zobowiązań pracowniczych (w tym piłkarskich) niezależnie od ich formy prawnej i podmiotu zaciągającego zobowiązania.