Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kapitan Ameryka z misją w raciborskim poprawczaku

Trener Jarosław Janik przekonywał młodzież, że każdy człowiek ma prawo walczyć o spełnienie marzeń a "ograniczenia istnieją tylko w naszych głowach".

Kapitan Ameryka z misją w raciborskim poprawczaku

Captain America to pseudonim Jarosława Janika – raciborzanina, trenera personalnego, który ostatnie 11 lat swojego życia poświęcił intensywnym treningom i zdobywaniu wiedzy. W minionym tygodniu spotkał się z wychowankami Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Raciborzu. Praktycznie od razu nawiązał dobry kontakt z młodzieżą, przekazując mnóstwo wiedzy o prawidłowym żywieniu i budowaniu zdrowej, funkcjonalnej sylwetki.

Najważniejsza dieta

– Prawidłowe żywienie to 80% sukcesu. Reszta to trening, witaminy, suplementacja i woda – tymi słowami trener J. Janik już na wstępie przykuł uwagę słuchaczy. W dalszej części spotkania podał wychowankom poprawczaka wzór na zapotrzebowanie kaloryczne i opowiedział o jego zastosowaniu.

Jarosław Janik (w środku) z wychowankami raciborskiego poprawczaka. Restrykcyjna dieta, treningi i nieustanna praca nad sobą to chleb powszedni raciborzanina.

– Kalorie są dla waszego organizmu jak paliwo dla samochodu. Jeśli zatankujecie za mało – nie dojedziecie do celu – powiedział. Następnie wyjaśnił młodzieży jak należy modyfikować ów wzór – w zależności od wieku, wagi, stopnia aktywności fizycznej oraz pożądanych efektów – redukcji wagi lub przyrostu masy mięśniowej. Zwrócił również uwagę na zachowanie właściwych proporcji białka, węglowodanów i tłuszczów w diecie, bez czego nawet bardzo intensywny trening nie przyniesie widocznych rezultatów. Zapytany przez chłopaków, co sądzi na temat sterydów, powiedział: To niszczy bardzo zdrowie. Możesz mieć najlepszy "koks", ale bez diety, systematyczności i treningów nic z tego nie będzie.

Cenny przykład

Grzegorz Bulenda, dyrektor Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Raciborzu, nie ma wątpliwości, że spotkania – takie jak to z Jarosławem Janikiem – wywierają bardzo pozytywny wpływ na młodzież. – Chłopcy w tym wieku mają tendencje do tego, żeby dbać o swoje ciało, ale robią to nieregularnie. Zdarza im się działać również na szkodę organizmu, gdy sięgają po alkohol, dopalacze czy papierosy. Rozmowa z osobą, która może wskazać im prawidłową ścieżkę rozwoju, pomóc w organizacji treningów, tak aby praca nad sobą przynosiła efekty, jest bardzo cenna – twierdzi G. Bulenda.

Dyrektor zwraca również uwagę na pozytywny wpływ tego typu spotkań w zakresie kształtowania charakteru i podejścia do życia. – To pokazuje im, że można dojść do czegoś nie idąc na skróty, stroniąc od niedozwolonych środków, a praca i wytrwałość to elementy niezbędne do osiągnięcia sukcesu – kończy G. Bulenda.

Spotkanie w raciborskim poprawczaku było elementem przedsięwzięcia pn. "Trasa z trenerem Captain Amercia – Jarosławem Janikiem", które wspiera firma Fight&Suple z Raciborza.

Wojtek Żołneczko

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].