Jastrzębski Węgiel wygrał siatkarską bitwę w Katowicach [ZDJĘCIA]

Podopieczni Marka Lebedewa, po pięciu setach, wygrali derbowy mecz z GKS Katowice.

W przedostatniej kolejce fazy zasadniczej PlusLigi, doszło do siatkarskich derbów. GKS Katowice, w Spodku, podejmował bowiem Jastrzębski Węgiel, który cały czas walczy, aby znaleźć się w czołowej czwórce ligi. To da prawo gry o medale. Żeby tak się stało, jastrzębianie nie mogli pozwolić sobie na porażkę.

Mecz lepiej rozpoczęli przyjezdni. Dobrze w ataku grał Oliva. Po dwóch asach Muzaja zrobiło się już 6:2 dla JW. Wtedy o czas poprosił Piotr Gruszka, trener miejscowych. Po nim niewiele na parkiecie się zmieniło. Cały czas dominowali jastrzębianie, którzy popełniali bardzo mało błędów własnych. Gospodarze zbyt często mylili się w polu zagrywki, aby odrobić straty. Nie dziwi więc, że inauguracyjna partia padła łupem Pomarańczowych (25:20).

Początek drugiego seta to przewaga katowiczan. Po skutecznym bloku Falaschi, miejscowi mieli dwa oczka więcej, po asie tego samego zawodnika było już 9:5 dla GKS. Od tego momentu jastrzębianie zaczęli odrabiać straty, ale mieli problem w ataku, co nie pozwalało dogonić miejscowi. Dopiero gdy, przy stanie 16:13 dla gospodarzy, w polu zagrywki pojawił się Olivia – Jastrzębski doprowadził do remisu 16:16, by chwilę później, po skutecznym bloku prowadzić już 19:17. Gdy kolejny punkt, wygrywającą zagrywką, dołożył Kampa, stało się jasne, że podopieczni Lebedewa nie mogę tego seta przegrać i nie przegrali. Po godzinie gry było więc 2:0 w setach dla przyjezdnych.

Trzeci set rozpoczął się od gry punkt za punkt, ale tylko do stanu 3:3. Później lepiej grali goście i wyszli na prowadzenie 7:4. Siatkarze Gruszki nie chcieli oddać jednak meczu bez walki i doprowadzili do remisu 12:12, a po asie Pietraszki wyszli na prowadzenie 17:16. Końcówka również należała do miejscowych, którzy mogli się cieszyć z wygranej 25:22.

Czwarta odsłona tego spotkania, w jej początkowej fazie, to dobra gra Gieksy i jej prowadzenie 9:6. Po dwóch atakach Muzaja i skutecznym bloku Pomarańczowych zrobiło się jednak po 9. Kolejny fragment seta to gra punkt za punkt – do stanu 14:14. Później trzy punkt z rzędu padły łupem gospodarzy i o czas poprosił trener Lebedew. Jego rady na niewiele się zdało, ponieważ gospodarze grali z dużym zaangażowaniem, a do tego skutecznie i wygrali czwartą partię 25:21.

O końcowym wyniku zadecydował więc tie break. Ten lepiej układał się dla Jastrzębskiego, który przy zmianie stron prowadził 8:5. Gdy kolejne dwa punkty dołożył Oliva, stało się jasne, że Pomarańczowi tego meczu przegrać nie mogą. Ostatecznie wygrali piąty set 15:9 i cały mecz 3:2.

Już w sobotę jastrzębianie zagrają ostatni mecz rundy zasadniczej z Bydgoszczą. Jeżeli to spotkanie wygrają, będą walczyć o medale PlusLigi. Takie rozstrzygnięcie przed sezonem wszyscy związani z Jastrzębskim Węglem na pewno wzięliby w ciemno. MVP spotkania w Katowicach wybrany został Lukas Kampa.