Niedziela, 18 sierpnia 2019

imieniny: Heleny, Bronisława, Ilony

RSS

Polish Match Tour w Rybniku. Szymik Racing bezkonkurencyjny [ZDJĘCIA]

11.04.2017 10:00 | 0 komentarzy | pm

Jedyny w historii polskiego żeglarstwa cykl regat meczowych ponownie zawitał do Rybnika. 

 Polish Match Tour w Rybniku. Szymik Racing bezkonkurencyjny [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Załoga Szymik Racing w składzie Szymon Szymik, Oskar Śleziona i Adam Kominek zdominowała regaty Rybnik Spring Cup wygrywając wszystkie wyścigi. Drugie miejsce, po zaciętej walce do ostatniego wyścigu, zajęła młoda załoga z Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego pod wodza Szymona Jabłkowskiego, a podium uzupełniła nowozelandzka załoga ze skipperem Toby Austin-Fraserem.
Regaty zaliczane do klasyfikacji Pucharu Świata w ramach cyklu Polish Match Tour rozegrano 8 i 9 kwietnia. Wzięło w nich udział 9 zaproszonych załóg z Polski, Niemiec i Nowej Zelandii. Regaty posiadały rangę Grade4 w klasyfikacji World Sailing. – To niesamowite uczucie po raz kolejny wygrać tu w Rybniku. Nasza passa zwycięstw trwa nadal, mimo że jest to nasz pierwszy start w tym roku i wszystko na wodzie było dla nas nowe po zimie – ocenia Szymon Szymik – Dziękuje załodze za super robotę i konkurentom za ostrą walkę, bo wynik 8-0 nie oddaje emocji jakie nam towarzyszyły. Poziom bardzo się wyrównał – dodaje zwycięzca regat.
– To nasz pierwszy start w nowym barwach klubu z Olsztyna, do tej pory reprezentowaliśmy Sztorm Grupe z Warszawy. Zabrakło nam wygranej z Szymon, aby wygrać całe regaty, ale jestem bardzo zadowolony z naszego pływania i progresu jaki zrobiliśmy przez ostatni sezon. Pamiętam pierwsze regaty meczowe ponad rok temu i tęgie lanie zebrane od konkurentów. Po ostrych treningach i ciężkiej pracy udało nam się pokonać wielu doskonałych zawodników jak Hartwig czy Sadowski – podsumowuje drugi na mecze Szymon Jabłkowski. – Jesteśmy trochę rozczarowani 3. miejscem, choć przed regatami obawiałem się czy damy rade powalczyć z Polakami. Jachty dla nas były nowe, ale szybko udało nam się je opanować, dają dużo frajdy z pływania. Szkoda pierwszego wyścigi z Szymikiem który przegraliśmy przez niefortunną decyzję arbitra oraz ostatniego rozegranego przy słabym wietrze z Jabłkowskim, gdy nie udało nam się wykręcić kary przed metą. 3. miejsce jest super, a teraz pracujemy nad przyjazdem do Szczecina na regaty Grade2, mam nadzieję że się pojawimy na starcie – mówi skipper załogi nowozelandzkiej Toby Austin-Fraser.
Warto zwrócić uwagę na doskonały wynik Pawła Ejsmonta, który w tym roku debiutuje w match racingu. Tydzień temu zajął pierwsze miejsce podczas regat Academy Cup rozegranych w Rybniku podczas szkolenia meczowego (tzw. Basic Match Racing Clinic).
Organizatorem regat Rybnik Spring Cup byli MT Partners i Fundacja Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego - Polish Match Tour. Partnerami regat jest Miasto Rybnik, D.A.D oraz AVA, Harken, Bryt Sails, wodoaktywni.com oraz targi Wiatr i Woda.
Przypomnijmy, że Polish Match Tour to pierwszy i jedyny w historii polskiego żeglarstwa cykl regat meczowych. Rozgrywany jest od 2007 roku na różnych akwenach. W sezonie 2017 cykl składa się z 5 imprez, rozgrywanych na akwenach w Szczecinie, Świnoujściu i Rybniku. Cykl organizowany jest przy współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim.

Pełne wyniki regat Rybnik Spring Cup, grade 4 – 8-9.
1. Szymon Szymik 8-0
2. Szymon Jabłkowski 7-1
3. Toby Austin-Fraser (NZL) 5-3
4. Paweł Ejsmont 4-4
5. Tymon Sadowski 4-4
6. Viktor Plitko 3-5
7. Jens Hartwig (GER) 3-5
8. Adam Cychner 2-6
9. Piotr Rzepecki 0-8