Niedziela, 9 sierpnia 2020

imieniny: Romualda, Romana, Ireny

RSS

Niezwykły ultramaraton: śladem 40 rybnickich rond

31.05.2017 08:52 | 0 komentarzy | pm

Piętnastka biegaczy planuje przebiec 62 kilometry i „zaliczyć” wszystkie rybnickie ronda.

Niezwykły ultramaraton: śladem 40 rybnickich rond
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Szlakiem rybnickich rond pobiegną uczestnicy ultramaratonu, który planowany jest na niedzielę, 4 czerwca. Startujący będą mieli do pokonania 62 kilometry i 40 skrzyżowań o ruchu okrężnym.
Inicjatywa zrodziła się spontanicznie, od indywidualnego treningu jednego z uczestników biegu, który pokonując podczas kolejnych biegów coraz więcej rond, swoim pomysłem zainteresował kolejne osoby. – Postanowiliśmy zrobić z tego jakąś imprezę i wypromować bieganie oraz Rybnik – udział w wydarzeniu wezmą głównie osoby spoza miasta, z Rybnika pobiegną trzy osoby. Tak pojawił się pomysł, który roboczo nazwaliśmy Ultramaratonem 40 rybnickich rond. Nazwa przyjęła się i funkcjonuje oficjalnie. Chyba nikt na świecie jeszcze tego nie zrobił, by przebiec dystans wiodący przez wszystkie ronda w danym mieście – oczywiście myślimy tutaj o miastach, w których skrzyżowań o ruchu okrężnym jest bardzo dużo! To pierwsza edycja, wierzymy, że impreza przyjmie się i w przyszłym roku rozrośnie – wyjaśniają Piotr Puchała i Krystian Stawarczyk z CPJ Team, organizatorzy przedsięwzięcia, dodając, że impreza to bardziej wycieczka biegowa niż rywalizacja sportowa. Bieg zaplanowano na niedzielę, 4 czerwca. Biegacze wystartują o godzinie 9.00 z parkingu przy kąpielisku „Ruda”. Trasa prowadzić będzie szlakiem rybnickich rond z maksymalnym wykorzystaniem chodników, a także poboczy i ścieżek leśnych. W biegu udział weźmie 15 osób oraz zaproszeni goście specjalni. Zawodnicy pobiegną w zwartej grupie, przestrzegając przepisów kodeksu drogowego. Przewidywany czas biegu to 7 godzin.

Udział w wydarzeniu zapowiedział zastępca prezydenta Rybnika Piotr Masłowski: – Mój życiowy rekord to są półmaratony, dlatego nie podejmę się tego, by przebiec cały ultramaraton. Dołączę na rondzie Radziejowskim, starając się biec już do końca planowanej trasy, czyli jakieś 28 kilometrów, co dla mnie będzie rekordem odległości. Cieszę się, że takie wydarzenie jest organizowane, to szansa na pokazanie tego, jak piękny jest Rybnik wiosną – wyjaśnia wiceprezydent Masłowski.
Bieg będzie kolejną okazją do tego, by pokazać, jak ciekawe są rybnickie ronda. Warto przypomnieć, że Rybnik niedawno zwyciężył w plebiscycie organizowanym przez „Portal komunalny” na najlepiej zaaranżowane ronda. O wygranej Rybnika zdecydowali internauci biorący udział w głosowaniu.
Ultramaraton w Rybniku jest bezpłatny, a inicjatywę wspiera Miasto Rybnik i lokalni przedsiębiorcy. Biegaczom towarzyszyć będzie samochód dokumentujący wydarzenie. – Prosimy kierowców o zachowanie ostrożności oraz o cierpliwość. Mieszkańców zachęcamy zaś do kibicowania – mówią organizatorzy. Więcej informacji na temat wydarzenia TUTAJ.