Medal - najlepszą pamiątką z Raciborza
Cztery biegi i cztery medale do zdobycia. Połączone w całość odsłonią najpiękniejsze zakątki Raciborza.
Ponad 800 lat tradycji i kultury, cenne budowle i przepiękna roślinność – to wszystko zobaczyć można na niewielkim krążku, którego elementy można zdobyć uczestnicząc w projekcie 4Biegi Racibórz.
Racibórz, w tym roku obchodzi wyjątkowy jubileusz, 800- lecia nadania praw miejskich, w obchody wpisuje się również projekt 4 Biegi Racibórz. Dla uczestników raciborskich biegów przygotowano wyjątkowy medal, składający się z czterech części. Połączone utworzą piękną i niepowtarzalną pamiątkę z Raciborza. Taki medal, to rarytas, wśród krążków otrzymywanych na imprezach biegowych. - Jesteśmy jednym z niewielu miast w Polsce, które zdecydowało się na połączenie imprez biegowych. Co za tym idzie, wręczanie medalu łączonego. Widzimy, że ta formuła została bardzo dobrze przyjęta, bo liczba startujących osób w poszczególny biegach zwiększyła się kilkukrotnie. Zawodnicy lubią ducha rywalizacji, dobrą zabawę, a przede wszystkim oryginalne pamiątki z biegów – przyznaje Krzysztof Borkowski, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Raciborzu.
Medal został zaprojektowany w najdrobniejszym szczególe. Każdy kolor i symbol mają swoje znaczenie. Pierwszą jego część można było zdobyć w styczniu, startując w III edycji Biegu Nadodrzańskiego. Meta i start zawodów usytuowane były w Parku Zamkowym, w bliskim sąsiedztwie rzeki Odry oraz Zamku Piastowskiego. Dlatego awers tej części krążka jest niebieski symbolizujący wodę. Na rewersie zaś widnieje kaplica św. Tomasza, którą zobaczymy odwiedzając dziedziniec Zamku Piastowskiego.
Kolejny element układanki zaprojektowano w kolorze zielonym, a na jego tyle widnieje wejście do Arboretum Bramy Morawskiej, ponieważ w lesie Obora odbył się VI Bieg Twardziela.
Trzecią część unikatowego krążka zdobyć można było 3 maja uczestnicząc w X Biegu Bez Granic. Zaprojektowano ją w kolorach patriotycznych, a na jej tyle wygrawerowano budynek sądu rejonowego. - Celowo wybraliśmy to miejsce, ponieważ pierwsze zawody odbywały się na Placu Długosza, czyli w bliskim sąsiedztwie sądu – przypomina K. Borkowski.
Ostatnią i dla wielu najcenniejszą cześć krążka zdobyć będzie można podczas sierpniowego III RAFAKO Półmaraton Racibórz. Największy element, w kolorze złoto-żółtym przedstawiający Basztę pozwoli ułożyć unikatowy medal w całość.
Dla kolekcjonerów organizatorzy przygotowali specjalne ekspozytory. Można je nabywać, jako pakiet premium. Zapisy przyjmuje Ośrodek Sportu i Rekreacji. Wpłaty należy dokonać na konto bankowe OSiR: 09105013281000000400032421. Koszt ekspozytora dużego wynosi 52 zł, natomiast ekspozytor mniejszy można nabyć w cenie 35 zł. W tytule przelewu należy podać imię i nazwisko.
Należy pamiętać, że opłata za pakiet premium nie zwalnia z opłat startowych, które przyjmowane są za pośrednictwem firmy Data Sport.
Autor tekstu: Justyna Korzeniak, Adventure Media