Rewolucyjne zmiany w lokalnej piłce. Aż siedmiu rezerwowych może wejść na boisko
Zarząd Śląskiego Związku Piłki Nożnej przyjął "Regulamin Ramowy rozgrywek w piłkę nożną" i załączniki do regulaminu z mocą obowiązującą od 1 lipca 2017 roku.
Najważniejsze zmiany w Regulaminie Ramowym:
- w zawodach seniorów - IV liga, Klasa Okręgowa, Klasa A, B i C - drużyny są uprawnione do wymiany siedmiu zawodników przez cały czas trwania zawodów bez prawa ich powrotu do gry, z zastrzeżeniem, że w drugiej połowie zawodów można dokonać jedynie czterech wymian;
- w zawodach Klasy Okręgowej i Klasy A wykreślono zapis o obowiązku gry w ciągu całego meczu zawodników młodzieżowych (od 1 lipca w drużynach Klasy Okręgowej i Klasy A może grać 11 seniorów w podstawowym składzie, a 7 seniorów przebywać na rezerwie);
- sędzia zawodów przed meczem nie musi już otrzymywać do wglądu kart zdrowia; obecnie protokół z zawodów będzie zawierał oświadczenie o posiadaniu przez zawodników aktualnych badań lekarskich, które podpisze kapitan i kierownik lub trener drużyny.
slzpn.katowice.pl
@gyniuś
...gdy kończą się argumenty lub brak jest zrozumienia przepisów - kończy się to chamstwem.
Dziękuję za polemikę. Kropka.
@Ss- i dalej brniesz w nieprawidłową interpretację przepisu o sprawdzaniu kart zdrowia zawodników, mylisz pojęcia ! Zapewne masz coś do czynienia z wydziałem sędziowskim ,albo zwyczajnie w świecie trudności sprawia Ci czytanie tekstu ( przepisów ) ze zrozumieniem . Co ma do czynienia przytoczony przez Ciebie Art.5 .do sprawdzania kart zdrowia zawodników - NIC ! Sędzia przy sprawdzaniu kart zdrowia zawodników ponosił pełną odpowiedzialność za zdrowie zawodnika kiedy dopuścił takiego delikwenta do gry przy braku lub nieważności takiego zaświadczenia lekarskiego i tu jest pies pogrzebany .Przy obecnej interpretacji przepisów o kartach zdrowia zawodników wydział sędziowski umył od tego ręce ! Jeżeli tak prostej zależności nie potrafisz zrozumieć i mylisz odrębne dwa przepisy (Art.5 ,z obowiązkiem kontroli kart zawodniczych ) to można Ci tylko współczuć i zazdrościć dobrego samopoczucia . A w temacie "młodzieżowca " to co może niepokoić to , gównia*a praca szkoleniowa klubów z dziećmi i młodzieżą .
Owszem, sędzia miał obowiązek sprawdzenia czy karty są podbite przez lekarza i czy termin badań jest zachowany. Więc sprawdzał te karty, ale co z tego? To klub ponosi odpowiedzialność, że jego zawodnicy mają aktualne badanie (również w kontekście ewentualnej wypłaty odszkodowania). Jedyna odpowiedzialność (wyłącznie regulaminowa) sędziego wynikała z tego, że odnotowywał w sprawozdaniu fakt posiadania i sprawdzenia kart zdrowia przed zawodami. wg nowych przepisów fakt ten potwierdza podpisem kierownik lub kapitan. W 99% przypadkach swój podpis złoży kierownik, który z racji funkcji powinien mieć poukładane te sprawy ze strony organizacyjnej i to on ze strony klubu odpowiada za kontakt z sedziami przed zawodami (w tym przedłożenie niezbędnych dokumentów np. sprawozdzania, weryfikacji boiska itd)
Moim zdaniem jest to zmiana na plus, która od dawna powinna być wprowadzona. Bardziej niepokoi zniesienie obowiązku młodzieżowca.
@gyniuś
Art. 5
6. Odpowiedzialność sędziów
/.../
Sędziowie nie mogą być uznani odpowiedzialnymi za:
• jakikolwiek rodzaj kontuzji (urazu) doznanej przez zawodnika, oficjela lub widza,
• wszelkie inne straty poniesione przez osobę fizyczną, klub, towarzystwo,
związek albo inne podmioty, powstałe lub mogące powstać z powodu
jakiejkolwiek decyzji, podjętej na mocy Przepisów Gry lub w związku
z normalną czynnością wynikającą z prowadzenia zawodów i ich kontroli.
i dalej między innymi:
Takie decyzje mogą dotyczyć:
/.../
• stanu pola gry lub jego otoczenia albo warunków atmosferycznych,
które pozwalają lub nie pozwalają na prowadzenie zawodów,
• przerwania lub nieprzerwania gry w celu usunięcia kontuzjowanego
zawodnika z pola gry dla udzielenia mu pomocy medycznej,
• decyzji o konieczności usunięcia z pola gry kontuzjowanego zawodnika
w celu udzielenia mu pomocy medycznej,
/.../
9. Zespół sędziowski ..., zobowiązany jest do przybycia na miejsce rozgrywania zawodów,
co najmniej 45 minut ..... przed ich rozpoczęciem w celu:
/.../
"• sprawdzenia kart zdrowia zawodników,"
/.../
@Ss - sędzia nie ponosił odpowiedzialności za zdrowie zawodników ,bo nie miał do tego kompetencji ,ale już za sprawdzenie kart zdrowia taką odpowiedzialność ponosił . Trzeba umieć te dwie sprawy rozróżnić i nic to nie ma wspólnego z przepisami w kopania w skórę .
Jak ich sprawdził to brał za to odpowiedzialność .Teraz sędziowie scedowali to na kapitana drużyny . Co do tego ,czy ktoś widział lekarza na oczy czy nie to już inna para kaloszy ,ryzykuje lekarz ,ryzykuje kierownik drużyny i sam zawodnik .
A co z drużynami młodzieżowymi? Czy w A-klasie trzeba je mieć?
Gyniuś!
Nie masz racji. Co Ci to dawało, ze sędzia sprawdził karty zdrowia? Absolutnie nic. Sędzia nigdy nie ponosi odpowiedzialności za zdrowie zawodników i wynika to z przepisów gry. Pomijam fakt, ze 90 procent badanych na niższych ligach lekarza nie widziało od x lat,
To nie żadna głupota ,to zręczna ucieczka od wszelakiej odpowiedzialności ,scedowana na kapitana drużyny . W razie jakichkolwiek zdarzeń i wypadków losowych całą odpowiedzialność poniesie składający swój 'autograf " czyli kapitan drużyny . Może płacić odszkodowania rodzinie np. zmarłego na boisku kopacza bez badań , do końca swojego życia . Sprytne pomyślane ( wydział sędziowski ) my tylko kasujemy ,odpowiedzialności NUL .
Proponuję zlikwidowanie lig juniorskich i powrót do tzw. "przedmeczów"... Szkoda gadać.
Z młodzieżowcami bardzo dobrze. Chcą grać, to niech trenuja, a nie po imprezach chodzą. Inna sprawa z badaniami. Głupota
Zmiany nie przyniosą nic dobrego. Na młodzież trzeba stawiać. Nie wiem z skąd taki pomysł. Czy ktoś ma w tym jakiś interes. Za parę lat odbije się to czkawką, a grup młodzieżowych będzie jeszcze mniej niż dzisiaj.
"dobra zmiana ' wkracza na boiska .
No to jest rewolucja trzeba przyznać, tylko czy w dobrym kierunku. Młodzież na tym zdecydowanie straci