Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Japończycy przyjeżdżają grać w Rafako Racibórz

Najpierw przy Łąkowej pojawił się Sho Nakamura, teraz w Rafako Racibórz gra Asachi Watanabe. Były w ostatnich latach przypadki ściągania do lokalnych klubów np. Nigeryjczyka, jak Victor Ohaka w LKS 1908 Nędza, ale Japończyków jeszcze nie było. Skąd się tu wzięli?

Japończycy przyjeżdżają grać w Rafako Racibórz
Asachi Watanabe

Otóż trafili do Raciborza przez znajomości trenera Rafako Racibórz Grzegorza Jakosza z Kimitoshim Nōgawą. - Zawodników z Japonii mamy dzięki naszemu trenerowi. Gdy ten grał w Górniku Zabrze występował razem z japońskim zawodnikiem Nōgawą. W styczniu ubiegłego roku odezwał się do szkoleniowca, że ma zawodnika z Japonii i czy mógłby zagrać w Rafako - tłumaczy nam prezes KS Rafako Racibórz, Grzegorz Wojda.

Był nim Sho Nakamura, który grał w Rafako całą wiosnę. - Teraz Sho poszedł grać gdzieś indziej, a my dostaliśmy kolejnego - Asachiego Watanabe. Są to zawodnicy przygotowani technicznie i motorycznie i na poziomie okręgówki prezentują się bardzo dobrze. Największą przeszkodą jest bariera językowa, bo dla nich jest to pierwszy pobyt za granicą, a nauka języka polskiego w miesiąc jest nierealna. Pozostaje nam komunikacja na poziomie języka angielskiego, a w okręgówce nie wszyscy płynnie władają tym językiem. Przypuszczam, że głównym problemem jest to, że zawodnicy nie wszystko rozumieją i nie mogą w pełni pokazać swojego potencjału. Celem Japończyków jest dostanie się do jak najwyższej klasy rozgrywkowej. Jeśli nie trafią do klubów zawodowych, to trafiają do takich jak nasz. My jesteśmy klubem amatorskim, więc my ich nie utrzymujemy. Z góry informujemy, że nie jesteśmy w stanie zagwarantować piłkarzom płac tudzież wyżywienia i mieszkania. Watanabe mieszka w hotelu przy Arenie Rafako - powiedział prezes Wojda.

Aktualnie grający na pozycji pomocnika Watanabe zagrał w 8 meczach ligowych tego sezonu, spędzając na boisku 450 minut. Japończyk został także ukarany czerwoną kartką w spotkaniu z Polonią Marklowice.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].