Sobota, 15 grudnia 2018

imieniny: Niny, Celiny, Krystiany

RSS

Derby Polski w Europie. W środę wielki mecz - Jastrzębski Węgiel z ZAKSĄ w Lidze Mistrzów

13.03.2018 16:33 | 0 komentarzy | kozz

Jastrzębski Węgiel w najlepszej dwunastce drużyn na Starym Kontynencie. Po powrocie do Ligi Mistrzów po dwuletnim rozbracie z Europą jastrzębski zespół miał powalczyć o awans z grupy i ten cel osiągnął. 

Derby Polski w Europie. W środę wielki mecz - Jastrzębski Węgiel z ZAKSĄ w Lidze Mistrzów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dobre wspomnienia

Rywalizujący w grupie D z najlepszą drużyną globu Zenitem Kazań, mistrzem Niemiec Berlin Recycling Volleys oraz wicemistrzem Francji Spacer’s Toulouse Pomarańczowi zajęli w tym gronie drugie miejsce, które dało im przepustkę do fazy play off.

Na tym etapie los skojarzył JW z mistrzem Polski, ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle. Dojdzie więc do siatkarskich derby Polski w Lidze Mistrzów. Wydarzenie niezwykłe, niemiej jednak dla Pomarańczowych nie jest pierwsza tego typu sytuacja w rozgrywkach europejskich. W sezonie 2013/2014 w rundzie play off 6 trafili na Asseco Resovię Rzeszów i dwumecz ten rozstrzygnęli zwycięsko (3:0, 3:1), awansując do turnieju finałowego LM w Ankarze.

Jedynym zawodnikiem obecnej ekipy Jastrzębskiego Węgla, któremu jest dane brać udział w obu tych wydarzeniach, jest libero Jakub Popiwczak. Jego zdaniem okoliczności towarzyszące obu tym bataliom są mimo wszystko różne.

- Resovia była wtedy faworytem, ale głównie ze względu na swoją markę. Jeśli dobrze pamiętam, to my w tamtym sezonie prezentowaliśmy lepszą siatkówkę. Do dwumeczu z rzeszowianami przystąpiliśmy atakując z „tylnego fotela”, ale ten dwumecz rozegraliśmy w kapitalnym stylu. W tej chwili ZAKSA jest o jedną długość z przodu. Szykujemy się więc na ciężkie mecze. Wiemy, że to zespół z Kędzierzyna-Koźla jest faworytem, ale będziemy walczyć, bo co innego nam pozostaje - mówi Popiwczak.

Emocjonalny pojedynek

Dla trenera Ferdinando De Giorgiego będzie to wyjątkowe spotkanie. Włoch spędził dwa sezony w kędzierzyńskim klubie, doprowadzając go dwukrotnie do tytułu mistrza Polski.

- Będzie to dla mnie emocjonalny pojedynek – przyznaje „Fefe” De Giorgi. Szkoleniowiec JW dodaje, że okres spędzony w klubie z Opolszczyzny był dla niego wspaniałym doświadczeniem.

- Pragnę podziękować prezesowi Sebastianowi Świderskiemu, ponieważ to on na mnie postawił. Dał mi wolną rękę w budowaniu zespołu i wspierał mnie w tym bardzo – mówi włoski opiekun jastrzębskiej drużyny.

Dodał, że tamten rozdział w jego karierze jest już dla niego przeszłością. Ważne jest, by o tych sukcesach pamiętać, ale obecnie najważniejsza jest dla niego jastrzębska drużyna. Człowiek, który wie o rywalu wszystko, zdaje sobie sprawę ze skali trudności wyzwania, jakie czeka jego zespół.

- ZAKSA od trzech lat rządzi w polskiej siatkówce. To fantastyczna grupa, ale uważam, że mamy swoje szanse. Tu nawet nie chodzi o to, byśmy grali perfekcyjnie, ale agresywnie i z zachowaniem ciągłości gry. Znamy jakość przeciwnika, ale musimy uwierzyć w to, że w tym dwumeczu wszystko jest możliwe – uważa „Fefe” De Giorgi.

Pokrzyżować plany

ZAKSA jest do pokonania. W obecnym sezonie trzy razy znalezła swoich pogromców. W 24. serii gier PlusLigi sensacyjnie uległa we własnej hali GKS-owi Katowice. Popiwczak twierdzi jednak, że sugerowanie się tym wynikiem nie ma sensu.

- W PlusLidze wywalczyli już sobie taką zaliczkę, że teraz mogą się skupić na Lidze Mistrzów. W zeszłym sezonie zdominowali krajowe rozgrywki, ale w Lidze Mistrzów nie poszło im tak, jakby sobie tego życzyli. Podejrzewam, że są zadowoleni z losowania, z tej drabinki w Lidze Mistrzów. Ich głównym celem będzie znaleźć się w Final Four, ale my możemy im te plany pokrzyżować – mówi libero Jastrzębskiego Węgla.

Początek środowego spotkania w Jastrzębiu-Zdroju o godzinie 20:30. Rewanż za tydzień w kędzierzyńskiej Hali Azoty o godz. 20:00. Emocje gwarantowane!


Biuro Prasowe Jastrzębski Węgiel