Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zniknął ostatni klub piłki nożnej kobiet na Raciborszczyźnie

Pięć lat temu upadła kobieca Unia Racibórz, która pięciokrotnie sięgała po tytuł Mistrza Polski, a w 2018 roku klub dużo mniej znaczący w świecie piłkarstwa kobiecego, ale jedyny jaki pozostał na Raciborszczyźnie.

Zniknął ostatni klub piłki nożnej kobiet na Raciborszczyźnie
Alojzy Pieruszka jest nie tylko wójtem gminy Rudnik, ale był także opiekunem UKS Gamów

To UKS Gamów, który od blisko 10 lat rozgrywał swoje mecze w III lidze piłki nożnej kobiet. Za klubem z gminy Rudnik najgorszy sezon w historii, a w zasadzie pół sezonu, który już teraz dobiegł końca. W miniony weekend UKS Gamów miał rozegrać mecz wyjazdowy z Borami Pietrzykowice. Spotkanie się nie odbyło. - Nazbierało się za dużo problemów i trzeba było wycofać się z rozgrywek. Musieliśmy podjąć taką decyzję - tłumaczy wójt gminy Rudnik Alojzy Pieruszka, który był jednocześnie opiekunem drużyny.

- Dziewczyny na których opierała się gra UKS-u nie mają już tyle czasu co dawniej. Część studiuje, a kolejny rocznik przystępuje do matury. O ile jesienią walczyliśmy jeszcze o przetrwanie, to teraz trzeba było podjąć decyzję o nieprzystąpieniu do rundy wiosennej. Jeśli mieliśmy jechać na mecze w 7 czy 9-osobowym składzie to mijało się to z celem. Młodsze dziewczyny można policzyć na palcach jednej ręki, a to jest za mało, żeby tworzyć zespół - powiedział Alojzy Pieruszka.

Wójt spogląda też na to z pozytywnej strony, bo piłka nożna dla dziewczyn to była tylko zabawa, a studia to już poważna sprawa, która zadecyduje o ich przyszłości.

Problemem dla UKS-u z Gamowa był też nowy system rozgrywek. Połączono dwie śląskie grupy w jedną, a to dla takiego małego klubu wiązało się z wyjazdami aż do Częstochowy. - Zdarzały się mecze w środku tygodnia, co całkowicie eliminowało nas z możliwości rozegrania spotkań - stwierdził wójt.

Czy Gamów wróci kiedyś na mapę kobiecego piłkarstwa? - Zobaczymy jak będzie w trakcie wakacji i po nich. Może uda się znów zebrać dziewczyny i wystartujemy w rozgrywkach, choć na chwilę obecną trudno ocenić jak to będzie. W ostatnich latach klub z Gamowa nie był już jedynym w regionie. Pojawiły się kluby w Wodzisławiu Śląskim i Rybniku, a nasza oferta nie była zbyt konkurencyjna w stosunku do propozycji z miejskich zespołów. W Gamowie mieszka 350 ludzi, a przez 10 lat połowa drużyny to były nasze dziewczyny. Może przyszłości w naszym regionie pojawi się ktoś, kto będzie chciał się bawić drużynę piłki nożnej kobiet - powiedział Alojzy Pieruszka.

UKS Gamów jesienią zdobył zaledwie 4 punkty. Piłkarkom z gminy Rudnik udało się wygrać z ostatnimi w tabeli Borami Pietrzykowice (3:1) i zremisować z Polonią Tychy (1:1). Reszta to mecze zakończone walkowerami bądź wysokimi porażkami jak 0:13 z TS ROW II Rybnik czy 0:17 z SWD II Wodzisław Śląski. UKS z Gamowa jest drugą drużyną, która wycofała się z rozgrywek III ligi w tym sezonie. Po rundzie jesiennej zrezygnowała z dalszych meczów Polonia Bytom.

MIEJSCEDRUŻYNAMECZEPUNKTYBRAMKI
1.Jaskółki Chorzów184575-15
2.TS ROW II Rybnik174280-15
3.UKKS Istebna174159-10
4.SWD II Wodzisław Śląski173375-23
5.MKS Myszków162929-16
6.Górnik Bobrowniki Śląskie172644-42
7.Czarni II Sosnowiec162554-21
8.AKS Mikołów152224-33
9.Polonia Poraj172228-37
10.Stradom Częstochowa171927-62
11.Polonia Tychy161421-31
12.Gwarek Ornontowice171020-79
13.Bory Pietrzykowice16719-96
-.Polonia Bytom172357-33
-.UKS Gamów1445-101

Ludzie

Alojzy Pieruszka

Były wójt gminy Rudnik.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].