Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

V rybnickie zawody sportowo-obronne

W czwartek 7 czerwca odbyły się V rybnickie zawody sportowo-obronne dla uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych i klas interdyscyplinarnych (mundurowych, policyjnych i ZHP z powiatu rybnickiego) w setną rocznicę odzyskania niepodległości.

V rybnickie zawody sportowo-obronne
fot. WKU Rybnik

Zespół Szkół Technicznych w Rybniku w zawodach reprezentowała siedmioosobowa grupa w składzie: Dawid Woryna, Piotr Adamiec, Jan Szymik, Oskar Weis, Mikołaj Jabłoński, Kamil Kosowski, Kacper Lizurej, którzy pod opieką Katarzyny Kuliś zdobyli I miejsce.

Zawody zostały zorganizowane pod honorowym patronatem Starosty Rybnickiego i Wojskowego Komendanta Uzupełnień przez Stowarzyszenie ,,TF – 12 SCORPION" oraz Gimnazjum im. Ks. Walentego w Jankowicach. Wsparcia merytorycznego dokonała Wojskowa Komenda Uzupełnień w Rybniku, natomiast wsparcie organizacyjne stanowiły: Komenda Miejska Policji oraz Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku.

Zawodnicy brali udział w ośmiu konkurencjach:

  • test wiedzy z zakresu przedmiotu edukacji dla bezpieczeństwa, sygnałów alarmowych, pierwszej pomocy przedmedycznej, ppoż., wiedzy dotyczącej I wojny światowej i działalności cichociemnych,
  • test sprawnościowy, który został przeprowadzony na sali gimnastycznej. Tor sprawnościowy prowadzony był po obwodzie sali i wyglądał następująco: start z materaca do drabinek, wykonanie 20 brzuszków, bieg wahadłowy pomiędzy  pachołkami, przewrót w przód – tył na 2 materacach, skok przez skrzynię, ubieranie maski przeciwgazowej, czołganie w masce pod siatką w ,,tunelu", zdjęcie maski, bieg przez płotki przemienny góra – dół oraz bieg do mety z piłką lekarską. Do punktacji liczyła się prawidłowość wykonywanych zadań, a także czas pokonania toru przez wszystkich zawodników,
  • bieg na orientację. Każdy zespół otrzymał  jedną kartę startową i standardową mapę do biegów na orientację, na której zaznaczone były punkty w trzech strefach do odnalezienia w terenie (ok. 4km.). Odnalezione punkty należało potwierdzić na otrzymanej karcie startowej u opiekuna punktu. Uczestnicy startowali i kończyli bieg całym zespołem gdzie liczył się czas przybycia ostatniego zawodnika zespołu,
  • pierwsza pomoc przedmedyczna, która polegała na określeniu stanu świadomości na pozorancie, wykonaniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej na fantomie, ułożeniu poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej, utrzymaniu temperatury ciała i udzieleniu wsparcia psychologicznego oraz transporcie rannego z zabezpieczeniem,
  • rzut granatem RG – 42 SZ bez zapalnika. Każdy zawodnik wykonywał po trzy rzuty, poprzedzone rzutem próbnym,
  • zakładanie sprzętu policji typu PZ, w skład którego wchodziła: kamizelka przeciwuderzeniowa, ochraniacze rąk i nóg, hełm co stanowiło sześć elementów ubioru. W punktacji oceniano czas i prawidłowość ubrania poszczególnych elementów,
  • strzelanie z pistoletu M9 Beretta i karabinka sportowego do tarczy z odległości 20 metrów w pozycji stojącej, klęczącej, leżącej z podpórką. Zawodnicy oddawali po trzy strzały próbne i pięć strzałów konkursowych,
  • prezentacja multimedialna przedstawiająca ,,W drodze do Niepodległej".

Drużyna Tygla uzyskiwała maksymalną ilość punktów w większości konkurencji wykazując się niesamowitą sprawnością. 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].