Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Szlagbal w obiektywie. Projekt większy niż sport

Paweł Okulowski redaktor naczelny portalu nowiny.pl i miłośnik fotografii realizuje autorski projekt, w którym chce przybliżyć nieco zapomniany dziś, a w przeszłości bardzo popularny w naszym rejonie sport jakim jest szlagbal. Okazją jest ostatnia aktywność klubu z Cyprzanowa, który aktualnie należy do krajowej czołówki w tej dyscyplinie (wygrywa mistrzostwa, także na ziemi raciborskiej). Spytaliśmy Pawła skąd jego zainteresowanie tym niszowym sportem.

Szlagbal w obiektywie. Projekt większy niż sport

– Co skłoniło cię do towarzyszenia grupie ludzi, którzy biegają za piłką uderzoną kijem do bejsbola?

– Wraz ze znajomymi pasjonatami fotografii rozmawiamy od pewnego czasu o założeniu Kolektywu Fotograficznego. Działałby na Śląsku. W tym gronie są miłośnicy „focenia” z Katowic, Gliwic, Chorzowa czy Rybnika. Taki Kolektyw realizuje jakiś wspólny temat, ale z podziałem na twórczość indywidualną. W burzy mózgów padła propozycja żeby przedstawić w formie fotoreportażu nietypowe dyscypliny sportowe. Zamiast tych z czołówek portali postawić na uprawiane przez garstkę zapaleńców, zwykle bez rozgłosu.

– Od razu wymyśliłeś, że to będzie szlagbal?

– Zacząłem własne poszukiwania i wpadłem na cykliczną imprezę z Kuźni Raciborskiej gdzie organizowane są „mistrzostwa świata” w grze w kapsle. To popularna podwórkowa gra z czasów mojego dzieciństwa. Grało się w nią w PRL-u, w latach 80-tych ubiegłego wieku. Pstryka się w kapsle na ustalonym torze i wygrywa pierwszy, kto dopstryka kapsel do mety. Byłem już prawie zdecydowany na ten projekt, ale przypomniałem sobie, że mamy w powiecie szlagbal (z niemieckiego - schlagball) czyli coś co przypomina bardziej kojarzoną w Polsce grę w palanta. Sport ten jest dziś rzadki, ale w przeszłości, w czasach naszych dziadków był na ziemi raciborskiej popularniejszy od piłki nożnej. Więcej drużyn grało w szlagbala aniżeli uczestniczyło w futbolowych rozgrywkach.

– Co udało ci się już zrobić w ramach tego projektu?

– Założyłem, że jest to projekt długoterminowy. Nie chodzi mi o relację z jednego meczu. Chcę wsiąknąć w to środowisko. Jak tylko przyjechałem na trening to miejscowi zawodnicy zaproponowali bym do nich dołączył. Nawet poodbijałem piłeczkę i zebrałem pochwały. - On ma dobry szlag! - oceniali mnie doświadczeni gracze. Szlagbalistów z Cyprzanowa odwiedziłem dotąd dwukrotnie. Wpierw na treningu juniorów. Zacząłem od fotografowania bez znajomości zasad gry. To było świadome podejście. Chciałem sam „załapać” klimat i reguły gry.

– Czy ta dyscyplina jest wdzięcznym tematem do fotografowania?

– Poza skojarzeniem z bejsbolem, to szlagbal wygląda trochę jak berek, a trochę jak popularna szkolna gra w dwa ognie. Tutaj też przeciwnika „kuje” się piłeczką. Chcę pokazać zaangażowanie ludzi, którzy grają. Żeby na zdjęciach widać było ich pot i pasję oraz emocje towrzyszące grze. Żeby uzyskać ten efekt, muszę zbliżyć się do środowiska szlagbalistów. Na to potrzeba więcej czasu. Na razie traktujemy się wzajemnie z życzliwością. Myślę, że czas pracuje dla nas i im więcej dostanę szans na robienie zdjęć szlagbalistom tym łatwiej będzie mi zrealizować zamierzenia w moim sportowym projekcie. Rozmawiamy o wspólnym wyjeździe na zawody gdzieś w Polsce.

Pytał Mariusz Weidner

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].