Wtorek, 16 lipca 2019

imieniny: Mariki, Benity, Dzierżysława

RSS

Pierwszy trener w regionie z dyplomem UEFA Elite Youth

05.12.2018 13:42 | 1 komentarz | dud

Mateusz Kurc przez ostatnie pół roku uczestniczył w kursie trenerskim UEFA Elite Youth. 

Pierwszy trener w regionie z dyplomem UEFA Elite Youth
Fot. Mateusz Kurc
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jest to kurs tylko dla trenerów z dyplomem UEFA A. Kurs dotyczy tematyki i specjalizacji szkolenia młodzieżowego. W trakcie kursu odbyły się dwa staże, jeden w Akademii Lecha Poznań, drugi na Ukrainie w akademiach Dynama Kijów i Szachtara Donieck.

Zajęcia na kursie prowadzili fachowcy znani kibicom piłki nożnej, m.in. Paweł Habrat- psycholog sportowy, pracuje indywidualnie z zawodnikami różnych dyscyplin sportowych. Obecnie współpracuje z klubem Lechia Gdańsk oraz kadrą narodową tenisa (Davis Cup). W przeszłości: psycholog reprezentacji Polski w piłce nożnej podczas Mistrzostw Europy 2012. Współpracował z m.in. Polonią Warszawa (Ekstraklasa), Politechniką Warszawską (Plus Liga), Jagiellonią Białystok (Ekstraklasa), Rafałem Ulatowskim asystentem selekcjonera reprezentacji Polski Leo Beenhakkera, dziś koordynatorem akademii Lecha Poznań, Jorge Raffo koordynator i dyrektor akademii Szachtara Donieck, w przeszłości przez 5 lat był dyrektorem Akademii Barcelony oraz 7 lat Atletico Boca Juniors.

Dyplom UEFA Elite Youth pozwala prowadzić wszystkie zespoły seniorskie do 3 ligi włącznie jako pierwszy trener, oraz wszystkie zespoły młodzieżowe na każdym poziomie. W najbliższych sezonach zostanie wprowadzony wymóg, że na poziomie centralnym (Ekstraklasa, I liga i II liga) dyrektorem i koordynatorem Akademii może być tylko i wyłącznie trener UEFA PRO lub UEFA Elite Youth (wymóg licencyjny). Podobnie w Centralnych Ligach Juniorów (CLJ). W całym kraju było 141 trenerów z licencją UEFA Elite Youth.

Od poniedziałku (3.12) grono poszerzyło się o kolejnych 22 trenerów. Z Mateuszem Kurcem kurs ukończył również były piłkarz Odry Wodzisław napastnik Łukasz Sosin, który na kurs przyjeżdżał z Cypru, gdzie obecnie pracuje w jednym z klubów jako koordynator. Jak sama nazwa wskazuje, kurs i licencja jest elitarna i nie każdy może zrobić taki kurs i nie wszyscy go kończą. Kurc jest pierwszym trenerem w naszym regionie który uzyskał dyplom trenera UEFA Elite Youth. Kurs UEFA Elite Youth jest prowadzony tylko w Białej Podlaskiej gdzie ma siedzibę Szkoła Trenerów PZPN (odpowiednik słynnej Niemieckiej Szkoły Trenerów w Koln).


Kontakt z autorem: g.duda@nowiny.pl