PWSZ Racibórz Akademickim Mistrzem Śląska w siatkówce

W poniedziałek w Gliwicach rozegrany został turniej finałowy Akademickich Mistrzostw Śląska w siatkówce mężczyzn i kobiet. Z bardzo dobrej strony zaprezentowali się studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, którzy zdobyli tytuł mistrzowski. Oprócz PWSZ nasz region reprezentowała również Politechnika Śląska Gliwice

Uczestników turnieju wyłoniono na drodze eliminacji. Rywalizacja toczyła się w dwóch grupach, z których do finału awans uzyskały po dwie najlepsze uczelnie. W turnieju mężczyzn oprócz wspomnianych raciborzan, którzy w swojej grupie zajęli 1. miejsce udział wzięli również reprezentanci Uniwersytetu Ekonomicznego z Katowic, którzy w eliminacjach uplasowali się za PWSZ. Z drugiej grupy awans uzyskała Akademia Techniczno-Humanistyczna z Bielska-Białej, która wygrała swoją grupę oraz gospodarze - Politechnika Śląska Gliwice. W turnieju finałowym w meczach półfinałowych spotkały się ze sobą zespoły z pierwszych i drugich miejsc w grupach grając ze sobą na krzyż.

W pierwszym meczu półfinałowym reprezentacji ATH po bardzo wyrównanym meczu pokonali w dwóch setach Uniwersytet Ekonomicznych zwyciężając w setach do 31 i 20. W drugim meczu raciborzanie również w dwóch setach pokonali gospodarzy triumfując w setach do 23 i 20. W meczu o brązowy medal gładko w dwóch setach zwyciężyli siatkarze z Uniwersytetu Ekonomicznego, którzy wygrali dwukrotnie do 17. W meczu finałowym raciborzanie podejmowali ubiegłorocznego Akademickiego Mistrza Śląska - Akademię Techniczno-Humanistyczną z Bielska Białej. Pierwszą partię finałowego spotkania gładko do 17 wygrali raciborzanie. Drugi set miał zupełnie odwrotny przebieg i pewnie triumfowali studenci z Podbeskidzia, którzy wygrali do 16. W decydującej partii żaden z zespołów nie chciał odpuścić i losy tie-breaka rozstrzygnęła gra na przewagi. W tej więcej zimnej krwi zachowali raciborzanie, którzy wygrali do 16 zdobywając złote medale.

Półfinały:

• ATH Bielsko-Biała - UE Katowice 2:0 (33:31, 25:20)
  • PŚl. Gliwice - PWSZ Racibórz 0:2 (23:25, 20:25)

O 3. miejsce:

• UE Katowice - PŚl. Gliwice 2:0 (25:17, 25:17)

O 1. miejsce:

• ATH Bielsko-Biała - PWSZ Racibórz 1:2 (17:25, 25:16, 16:18)

Klasyfikacja końcowa:

1. PWSZ Racibórz
  2. ATH Bielsko-Białe
  3. UE Katowice
  4. PŚl. Gliwice

Awans do półfinału Akademickich Mistrzostw Polski, który odbędzie się w dniach 12-14 kwietnia w Katowicach uzyskali wszyscy finaliści.

Uczestników turnieju finałowego kobiet również wyłoniono na drodze eliminacji, które toczyły się w dwóch grupach. W grupie A zwyciężyła Politechnika Śląska Gliwice, która wyprzedziła Śląski Uniwersytet Medyczny. Z kolei z grupy B awans uzyskały Akademia Wychowania Fizycznego oraz Uniwersytet Śląski Katowice. W finałowej batalii zespoły podobnie jak w turnieju męskim spotkały się ze sobą na krzyż.

W pierwszym meczu gospodynie w dwóch setach pokonały katowicki Uniwersytet Śląski zwyciężając w setach do 18 i 23. W drugim spotkaniu AWF bez żadnych problemów pokonał ŚUM wygrywając do 14 i 18. Również w dwóch setach rozstrzygnęło się spotkanie o brązowy medal, w którym dwukrotnie do 21 zwyciężył Uniwersytet Śląski. Dużo więcej emocji było w meczu finałowym. Pierwszego seta po wyrównanej grze wygrał do 22 AWF. Drugi set to pełna dominacja gliwiczanek, które wygrały zdecydowanie do 16. Tie-break to prawdziwy horror, na zmianie stron kilkupunktową przewagę miały gospodynie, jednak waleczne reprezentantki AWF-u zdołały odrobić straty. W końcówce jedna i druga strona miała swoje okazje do skończenia meczu jednak więcej zimnej krwi zachowały katowiczanki, które wygrały do 17 zdobywając tym samym tytuł Akademickich Mistrzyń Śląska.

Półfinały:

• PŚl. Gliwice - UŚ Katowice 2:0 (25:18, 25:23)
  • ŚUM Katowice - AWF Katowice 0:2 (14:25, 18:25)

• UŚ Katowice - ŚUM Katowice 2:0 (25:21, 25:21)

• PŚl. Gliwice - AWF Katowice 1:2 (22:25, 25:16, 17:19)

1. AWF Katowice
  2. PŚl. Gliwice
  3. UŚ Katowice
  4. ŚUM Katowice

Awans do półfinału Akademickich Mistrzostw Polski, który w dniach 12-14 kwietnia rozgrywany będzie w Cieszynie uzyskały wszystkie cztery zespoły.