Kibicujesz - segregujesz. Zacznij od sobotniego meczu
PGG ROW Rybnik zachęca kbiców do proekologicznych zachowań na stadionie.
Są miasta, które już do maja zakazują używania jednorazowych, plastikowych opakowań oraz naczyń i sztućców w instytucjach miejskich, a także na imprezach organizowanych przez miasto. W dużej mierze to pokłosie decyzji komisji ochrony środowiska Parlamentu Europejskiego, który chce, aby od 2021 roku zakazane były niektóre, plastikowe jednorazówki. Takie postawienie sprawy to jeden z elementów budowania świadomości ekologicznej.
Miasto Rybnik na razie nie będzie aż tak restrykcyjne. Namawia jednak m.in. do korzystania z eko kubków i do segregacji śmieci. - Sprawy ekologii stają się bardzo ważne dla samorządów. Dlatego podczas wydarzeń organizowanych przez MOSiR będziemy dbali o ekologię. Na obiektach pojawią się specjalne kosze do sortownia śmieci. Drugi rok będziemy się również starać przekonywać uczestników naszych imprez do eko kubków - mówi Arkadiusz Skowron, zastępca dyrektora rybnickiego MOSiR-u.
- Duże imprezy organizowane na naszym stadionie generują olbrzymie ilości śmieci. Ich segregowanie spowoduje, że łatwiej, szybciej i taniej będziemy mogli posprzątać obiekt chociażby po meczu żużlowym. Przy wyjściach z sektorów będą specjalne kosze na papier i plastik, zachęcam żeby z nich korzystać - dodaje Rafał Tymusz, dyrektor rybnickiego MOSiR-u, który jest przekonany, że wprowadzenie segregacji przyczyni się także, do edukacji ekologicznej.
Podobnie problem segregacji postrzegany jest przez rybnicki klub żużlowy. - Na pewno będziemy zachęcać kibiców do tego, żeby wzięli sobie do serca proekologiczne zachowania na naszych meczach. Bo przecież trzeba niewiele, aby na stadionie było czyściej – wychodząc z sektora po meczu wystarczy wziąć kubki po napojach czy gazety i wyrzucić je do specjalne oznakowanych pojemników. Czysty stadion to też większy komfort oglądania tworzonych przez naszą drużynę widowisk sportowych - mówi Krzysztof Mrozek, prezes PGG ROW-u Rybnik
Działania podejmowane przez MOSiR i klub żużlowy, to elementy szerszej kampanii ekologicznej miasta Rybnik, która będzie prowadzona w roku bieżącym i w latach kolejnych.
Kolory pojemników
Do pojemnika NIEBIESKIEGO na papier
wrzucamy:
- opakowania z papieru
- gazety i czasopisma
- prospekty, katalogi i reklamy, kalendarze i terminarze
- papierowe torby na zakupy
- kartony i tektury
- papier pakowy, torebki i worki papierowe
Nie wrzucajmy:
- zabrudzonego, szczególnie zatłuszczonego papieru
- ręczników papierowych i zużytych chusteczek higienicznych
- papieru z folią
- kartonów po mleku i napojach
- zatłuszczonych jednorazowych opakowań z papieru
- naczyń jednorazowych
Do pojemnika ŻÓŁTEGO
wrzucamy:
- odkręcone i zgniecione plastikowe butelki po napojach
- nakrętki
- plastikowe opakowania po produktach spożywczych
- plastikowe torby, worki, reklamówki
- aluminiowe puszki po napojach i sokach
Nie wrzucamy:
- butelek i pojemników z napojami czy inną zawartością
- opakowań po lekach i zużytych artykułów medycznych
- zużytych baterii