Rosja za silna! Finał Ligi Narodów nie dla Polaków

Czterech setów potrzebowali Rosjanie do pokonania biało-czerwonych w półfinałowym meczu rozgrywanego w Chicago Finale Six siatkarskiej Ligi Narodów. Polacy zakończyli tym samym serię dziewięciu zwycięstw bez porażki.

Początek spotkania należał do rywali, którzy na pierwszej przerwie technicznej prowadzili pięcioma punktami (3:8). W dalszej fazie seta biało-czerwoni starali się zniwelować straty, jednak konsekwentnie i skutecznie grający Rosjanie nie pozwolili im na to i utrzymali przewagę, która na drugiej przerwie technicznej wzrosła do sześciu "oczek" (10:16). Ostatecznie Polacy przegrali premierową odsłonę do 19.

Również drugą partię lepiej otworzyli Rosjanie, którzy już w początkowej fazie wypracowali sobie trzypunktowa zaliczkę (1:4). W kolejnych akcjach podopieczni trenera Vitala Heynena zmniejszyli straty co jednego punktu, jednak na przerwie technicznej tracili do rywali dwa "oczka" (6:8). Tuż po przerwie wyższy bieg wrzucili Rosjanie, którzy powiększyli swoją przewagę do sześciu punktów (8:14). Wchodząc w decydującą fazę seta biało-czerwoni zniwelowali straty do dwóch punktów (18:20), a po chwili doprowadzili do remisu po 22. W emocjonującej, rozstrzyganej na przewagi końcówce więcej zimnej krwi zachowali Polacy, którzy wygrali do 24, doprowadzając do remisu w meczu.

Pierwsze akcje trzeciego seta należały do biało-czerwonych, jednak po przerwie technicznej Rosjanie odskoczyli im na trzy "oczka" (7:10). Nie zrażeni takim stanem rzeczy Polacy odrobili straty, a po chwili sami wyszli na trzypunktowe prowadzenie (14:11). Rywale zdołali odrobić straty i zbliżając się do końca partii wypracowali sobie trzypunktową zaliczkę (19:22). W końcówce Polacy doszli rywali na jeden punkt, jednak ostatnie słowo należało do reprezentantów Rosji, którzy wygrali do 22.

Otwarcie czwartej partii podobnie jak pierwszej i drugiej należało do Rosjan, którzy rozpoczęli ją od prowadzenia 1:4. Na przerwie technicznej Polacy zmniejszyli straty do jednego "oczka" (7:8), jednak w kolejnych akcjach rywale odskoczyli na cztery punkty (8:12). Wchodząc w decydujący fragment partii rosyjscy siatkarze powiększyli prowadzenie do sześciu punktów (13:19). Biało-czerwoni nie byli w stanie odpowiedzieć rywalom i przegrali ostatecznie do 21, a całe spotkanie 1:3.

Polska - Rosja 1:3 (19:25, 26:24, 22:25, 21:25)

Polska: Komenda, Kwolek, Kłos, Muzaj, Bednorz, Huber oraz Popiwczak (libero), Łukasik, Kaczmarek, Janusz, Gruszczyński

Rosja: Kobzar, Kliuka, Iakolev, Poletaev, Kurkaev, Volkov oraz Golubev (libero), Kovalev