Jak rozpoznać legalnego bukmachera?
Ponieważ Polacy coraz więcej pieniędzy wydają na rozrywkę hazardową, a zakłady sportowe online są najbardziej dochodowym produktem dla Ministerstwa Finansów, warte zastanowienia jest, czy rejestrując konto gracza u bukmachera w Polsce nasze środki pieniężne i dane są bezpieczne.
Co więcej, czy sama gra u bukmachera w Polsce jest legalna? Jaką ofertę mają do zaproponowania firmy oraz na jakie bonusy bukmacherskie możemy liczyć?
Warunki koniecznie do obstawiania
Zacznijmy od tego, że aby zarejestrować konto gracza u legalnego bukmachera w Polsce, musimy mieć ukończone osiemnaście lat, innymi słowy, w świetle prawa polskiego musimy być pełnoletni. Nie jest to jednak wymóg polskich firm, lecz wszystkich firm bukmacherskich na świecie. Tym samym, pod tym względem nie jesteśmy jeszcze pewni, czy bukmacher, którego wybraliśmy jest legalną firmą działającą na terenie Rzeczypospolitej.
Na co zwrócić uwagę?
Na co zatem zwrócić uwagę, aby zrejestrować konto gracza na właściwej witrynie? W pierwszej kolejności należy zwrócić znaleźć na stronie, czy firma zajmująca się oferowaniem zakładów wzajemnych w Polsce otrzymała od Ministerstwa Finansów stosowną licencję na organizowanie i prowadzenie tego typu działalności. Potwierdzeniem, że dany bukmacher działa legalnie w RP, jest przede wszystkim posiadanie siedziby na terenie Polski. Dotyczy to także firm zagranicznych, które chcą uczestniczyć w rynku legalnych zakładów sportowych w Polsce. Jednym z takich przykładów jest firma Betclic (część grupy Betclic Everest Group) czy PZBuk, które z kolei należy co Cherry Casino Group.
Co więcej, podmioty gospodarcze, które chcą prowadzić na terenie Polski zakłady wzajemne online, powinny mieć określoną formę prawną – albo spółki akcyjnej, albo spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Aby działalność firmy bukmacherskiej była w pełni legalna, powinna również posiadać stronę internetową z polską domeną, czyli zakończoną .pl. Niezbędne jest również odprowadzanie podatków, a także prowadzenie weryfikacji tożsamości i jak już wspomnieliśmy wieku graczy. Jeśli zarejestrowaliśmy już konto gracza, lecz nadal nie mamy pewności czy postąpiliśmy właściwie, możemy sprawdzić to wpłacając na konto gracza minimalny depozyt i spróbować zawrzeć zakład. Jeśli stawka przyjęta będzie niższa o 12% od postawionej (stawiamy 100 złotych, a zakład zawarty jest za 88 złotych) to znaczy, że wybraliśmy legalnego bukmachera.
Diabeł tkwi w szczegółach
Warto jednak przejrzeć dokładnie stronę bukmachera, gdyż bardzo często informacja o jego legalności, licencji itd. Zawarta jest u dołu strony, w tak zwanej stopce.
Posiłkować się także możemy stroną Ministerstwa Finansów, na której jest opublikowana lista legalnie działających bukmacherów w Polsce, wraz z podaniem numerów KRS.
Jedna licencja może nie wystarczyć...
Co istotne, osobną licencję bukmacherzy otrzymują zarówno na prowadzenie działalności internetowej, a oddzielną na prowadzenie działalności naziemnej. To znaczy, że firma mając zezwolenie na funkcjonowanie online, nie może otworzyć naziemnego punktu przyjmowania zakładów (zwanego, sklepem, kolekturą, czy potocznie punktem). I odwrotnie, jeśli firma posiada zezwolenie na organizację zakładów naziemnych, nie może pozwalać na grę poprzez stronę internetową. W tym przypadku jednak nie wyklucza to posiadania strony internetowej, bowiem firma nie może tylko przyjmować zakładów składanych przez internet.
Wszelkie wytyczne dotyczące tego czy firma działa w Polsce legalnie reguluje ustawa hazardowa, która została znowelizowana i weszła w życie z dniem 1 kwietnia 2017.
Wprowadzone poprawki miały na celu przede wszystkim zlikwidować szarą strefę, czyli wyeliminować ze świata bukmacherskiego w Polsce, podmioty, które nie mają licencji na organizację zakładów wzajemnych na terenie naszego kraju. Jak już wspomnieliśmy, aby bukmacherzy byli legalni, muszą spełnić określone warunki. Na mocy zmian powstał też rejestr nielegalnych stron internetowych, które mają być blokowane przez dostawców internetu. Oczywiście licencja to nie tylko wymóg posiadania przez firmy dokumentu. W głównej mierze chodzi o pieniądze, które z tytułu podatków zasilają budżet Państwa. A skoro już jesteśmy przy tym dość drażliwym dla wszystkich temacie… Oprócz wspomnianego już podatku obrotowego, wynoszącego 12% stawki, gracz zobowiązany jest także zapłacić podatek wynoszący kolejne 10%, jeśli kwota wygranej na kuponie wyniesie powyżej 2280 złotych brutto. Dotyczy to wygranej z każdego kuponu, który przekroczy taką kwotę.
Podsumowując, legalnie działający bukmacher w Polsce to taki, który posiada wymaganą prawem licencję, zweryfikuje naszą tożsamość, a także nałoży stosowny podatek od gier, zgodny z obowiązującym w Polsce prawem.
Materiał zewnętrzny