Wtorek, 26 maja 2020

imieniny: Filipa, Pauliny, Eweliny

RSS

Co daje trening cardio i jak go ulepszyć?

11.05.2020 16:46 | 0 komentarzy | (s)

Trening cardio posiada wiele zalet – poprawia kondycję, wzmacnia mięśnie, spala tkankę tłuszczową, pobudza krążenie krwi i działa dobroczynnie na nasz organizm. Nic więc dziwnego, że ten rodzaj treningu jest tak popularny i chętnie zalecany przez trenerów personalnych. Czy wiesz jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia cardio? Czy są one dla Ciebie?

Co daje trening cardio i jak go ulepszyć?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Co to jest trening cardio?

Uważa się, że jest to idealny trening dla osób, które chcą pozbyć się tkanki tłuszczowej i zgubić trochę kalorii. Cardio to ćwiczenia o wysokiej intensywności poprawiające pracę układu krążenia, przyspieszające tętno i zwiększające ilość oddechów na minutę – a to sprawia, że nasz organizm jest lepiej dotleniony, a i serce pracuje lepiej. Jest to rodzaj treningu tlenowy.

Intensywne ćwiczenia są świetnym sposobem na redukcje masy ciała i zgubienie kalorii. Trzeba jednak uważać, aby nie przesadzić z intensywnością treningu, która powinna być dostosowana do wieku. Osoby cierpiące na choroby serca powinny szczególnie uważać – podczas treningu tętno powinno być utrzymywane na poziomie 60-70% tętna maksymalnego. To wtedy organizm pozbywa się zapasów energii, które gromadzi w formie tkanki tłuszczowej.

Jak sprawdzić, czy mamy prawidłowe tętno podczas treningu? Istnieje na to wzór: HRmax = 220-wiek. (HR to liczba uderzeń serca na minutę). Wynik mnożymy razy 0,6 i 0,7. w ten sposób mamy właściwy przedział tętna, który łatwo można kontrolować za pomocą pulsometru lub na maszynie treningowej. Osoby początkujące powinny utrzymywać swój puls w przedziale 50-60% HR max, a 80-90% HR max zalecane jest w przypadku osób o wysokiej sprawności fizycznej, które budują masę mięśniową.

Trening cardio - ile razy w tygodniu należy go wykonywać?

Aby uzyskać najlepsze efekty trening cardio należy robić regularnie 3 razy w tygodniu, zostawiając sobie jeden dzień przerwy na regeneracje po każdym treningu. Przerw nie należy robić podczas ćwiczeń, ponieważ trzeba przyzwyczaić organizm do wysiłku przez min. pół godziny. I tak najlepiej sprawdzi się 30 minut jazda na rowerze, nordic walking, bieganie, ćwiczenia aerobowe. Z treningiem należy uważać, ponieważ błędnie wykonany, może nam zaszkodzić. Trening cardio powinniśmy wykonać po treningu siłowym, nie powinniśmy też wybierać tej aktywności, jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z aktywnym trybem życia. Dobrze jest zacząć od konsultacji z trenerem personalnym i ćwiczyć pod jego nadzorem - wówczas masz pewność, że intensywność treningu jest odpowiednia do naszych możliwości.

Trening EMS - wystarczy 20 minut

Ostatnio ogromną popularnością cieszy się trening EMS w BodyTec20, który jest nowoczesną formą treningu cardio, ponieważ pozwala osiągnąć bardzo dobre efekty w krótszym czasie. Jak działa ta metoda? EMS (skrót od Electrical Muscle Stimulation) to skondensowane ćwiczenia odpowiednio dobrane do umiejętności i kondycji ćwiczącego, które odbywają się wraz z trenerem personalnym. Przebieg treningu EMS jest bardzo prosty: trwa tylko 20 minut i wystarczy wykonać go raz w tygodniu, a nie 3 razy jak w przypadku tradycyjnego treningu cardio.

Ćwiczący zakłada specjalny strój składający się z kamizelki, opasek na ramiona, uda i pośladki. Mają one środku małe kabelki łączące ubranie z urządzeniem o nazwie miha bodytec. Kabelki generują i przesyłają impulsy elektryczne od maszyny do mięśni ćwiczącego w celu ich elektrostymulacji. Dzięki temu ich praca jest znacznie intensywniejsza, a upragnione rezultaty przychodzą znacznie szybciej! W BodyTec20 pracujemy na oryginalnym i sprawdzonym sprzęcie, więc bezpieczeństwo treningów jest na najwyższym poziomie.

Bardzo istotnym elementem EMS jest trening personalny z odpowiednio przeszkolonym instruktorem, który układa dla Ciebie plan treningowy, biorąc pod uwagę Twoje predyspozycje. Dzięki takiemu połączeniu szybciej doprowadzisz do procesów metabolicznych w swoim ciele, wyrzeźbisz mięśnie, nabierzesz więcej siły i wzmocnisz kondycję. Trener BodyTec20 pilnuje, aby w trakcie ćwiczeń Twój puls nie przekroczył zalecanych wartości.

Zapraszamy do studia BodyTec20 gdzie zadbamy o Twoją sylwetkę. Jesteśmy przekonani, że osoby zapracowane, stroniące od ruchu i aktywności znajdą 20 minut w tygodniu, na trening EMS!

Materiał zewnętrzny