Wtorek, 26 maja 2020

imieniny: Filipa, Pauliny, Eweliny

RSS

Czy warto mieć w zegarku chronograf?

11.05.2020 19:52 | 0 komentarzy | (s)

Kiedy postanawiamy kupić zegarek, czeka na nas niełatwe zadanie, ponieważ ilość produktów tego typu na rynku jest bardzo duża. Obecnie na szczęście nie musimy już dokonywać wyboru, czy chcemy kupić zegarek ładny, czy funkcjonalny. Współczesne zegarki, szczególnie najlepszych producentów, są bardzo ładne do tego, niesamowicie funkcjonalne. Poszukując idealnego zegarka można często spotkać z pojęciem chronograf. Czym jest chronograf? Jaką pełni funkcję? Dla kogo jest przydatny?

Czy warto mieć w zegarku chronograf?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czym jest chronograf?

Większość z nas na pewno widziało już zegarek z chronografem, jednak nie zdawało sobie z tego sprawy. Chronograf znaleźć można na cyferblacie zegarka, są to dodatkowe malutkie tarcze, które mają maleńkie wskazówki. Wiele osób sądzi, że jest to tylko dodatkowa ozdoba, lecz nic bardziej mylnego. Chronograf pełni bardzo ważną funkcję, która bywa szczególnie przydatna dla sportowców, lecz nie tylko. Ta funkcja jest swego rodzaju komplikacją mechanizmu, która wcale nie jest łatwa do uzyskania. Wręcz przeciwnie jest to jedna z bardziej zaawansowanych funkcji, jaka może mieć zegarek. Chronograf służy do bardzo dokładnego pomiaru czasu w potocznym języku możemy nazwać go po prostu stoperem, jednak bardzo dokładnym. Zegarek z chronografem najczęściej odmierza czas z bardzo dużą dokładnością, która wynosi 1/10 albo 1/100 sekundy. Z tego względu korzystać mogą z niego sportowcy nawet ci, którzy zajmują się sportem całkowicie profesjonalnie.

Na czym polega działanie chronografu

Proste modele zegarów z chronografem mają wbudowaną jedną wskazówkę, która odmierza sekundy. Tutaj obsługa jest bardzo prosta, wręcz intuicyjna- po naciśnięciu przycisku z boku zegarka, uruchamia się odliczanie czasu, ponowne naciśnięcie to odliczanie zatrzymuje. Modele, które są zdecydowanie bardziej zaawansowane technologicznie, mają wbudowane więcej niż jedną wskazówkę, co za tym idzie na cyferblacie pojawia się kilka dodatkowych tarcz, które nazywa się totalizatorami.  Jeżeli mamy do czynienia z tego typem zegarka dostajemy możliwość odmierzania nie tylko sekund, lecz także minut oraz godzin, co wiąże się także ze zwiększeniem liczby przycisków z boku tarczy. Bywa, to przydatne w różnych dyscyplinach sportowych. Korzystanie z tego typu rozwiązania po zapoznaniu się z tym, który przycisk, obsługuje daną tarczę, także nie sprawia żadnych trudności. Jeżeli jesteśmy fanami sportu i to takiego, który wymaga dokonywania pomiaru w czasie dłuższym niż minuta, warto zainwestować od razu w mechanizm, który posiada ten bardziej skomplikowany chronograf. Dzięki temu dokonywanie pomiarów jest szybkie i bardzo dokładne. W tego typu mechanizmach, kiedy od uruchomienia chronografu mija więcej niż 60 sekund, odmierzenie każdej minuty zaobserwujemy na totalizatorze minutowym. Po przerwaniu pomiaru, którego dokonujemy mamy dwie możliwości wyzerowanie wskazań tarczy, albo wznowienie jego pracy od momentu, w którym przerwaliśmy.

Który zegarek z chronografem wybrać?

Na rynku znaleźć możemy wiele modeli zegarków, które mają funkcję chronografu. Jednak dokonując wyboru, warto zwrócić uwagę na wiodące marki na rynku. Oto przykłady marek, które tworzą zegarki najwyższej jakości, które wyposażone są dodatkowo w chronograf.

Zegarki Ball są klasą samą w sobie. Charakteryzują się wysoką jakością, marka daje także możliwość wyboru spośród wielu modeli. Historia firmy Ball sięga 1891 roku, kiedy to USA podzielono na różne strefy czasowe, i to właśnie zegarki Ball wskazywały właściwą godzinę. Mechanizm w nich montowany jest autorskim produktem firmy. Nazwę firma poświęciła pamięci Webstera Claya Balla, który był jubilerem, jednak pracował w kolejach jako osoba odpowiedzialna za pilnowanie właściwego czasu odjazdu pociągów. Niestety z winy innego konduktora, odpowiedzialnego za tę samą czynność doszło do strasznego w skutkach wypadku na kolei, w którym zginą właśnie Ball. Marce od wielu lat przyświeca ten sam cel- jak najdokładniejsze odmierzanie czasu. Ball to jedna z najlepiej rozwijających się marek w branży. Ich rewolucyjne w zegarmistrzowskie rozwiązania, doprowadziły do prawdziwych zmian na całym rynku. Zegarki Ball, poza świetnym chronograf, wykonane są stali nierdzewnej klasy 904L, która w przeciwieństwie do tradycyjnej stali szlachetnej zapewnia znacznie wolniejsze pojawienie się widocznych śladów użytkowania w postaci mikrorys. Odporna na zarysowania, niewywołująca reakcji alergicznych stal nierdzewna 904L jest materiałem o znacznej twardości, zapewniając tym samym niezawodność. Chcesz ją poznać lepiej? Odwiedź Zegarownię i sprawdź, co jeszcze Ball ma ci do zaoferowania.

Firma Pulsar produkuje przepiękne zaawansowane technologicznie zegarek z chronografem. Markę wyróżnia przede wszystkim wyjątkowy design, ale również szeroki wachlarz funkcji. Wśród zegarków tego producenta znajdziemy modele na pasku i na bransolecie, tak by każdy mógł znaleźć idealny model dla siebie. Prócz chronografu, zegarki tej marki wyposażone są w tachymetr pozwalający na określenie średniej prędkości na danym odcinki. Ponadto bardzo często wskazówki i indeksy zegarka pokryto powłoką luminescencyjną, świecącą podczas zmroku. Dodamy również, że część zegarków marki Pulsar to modele inspirowane najbardziej prestiżowymi rajdami WRC. Jak można go nie mieć?

Vostok Europe, to zegarki litewskiej produkcji. Ich wytrzymałość i jakość wykonania są już legendarne. Zegarki tej firmy wielokrotnie odmierzały czas podczas osiągnięć, które znalazły się później w Księdze Rekordów Guinessa. Zegarki mają też rewelacyjną wodoszczelność, której klasa pozwala na używanie zegarków tej marki nawet profesjonalnym nurkom, którzy schodzą na bardzo duże głębokości. Czasomierze o masywnym wyglądzie i wysokiej odporności na trudne warunki - to właśnie one! Zegarki Vostok Europe nosi nawet najsilniejszy człowiek na świecie, Žydrūnas Savickas. Są to zatem zegarki niezniszczalne! 

Warto zapoznać się z ofertą zegarków zaprezentowanych powyżej. Zegarki z chronografem to jakość sama w sobie, dlatego warto jest wybrać urządzenie z właśnie tą funkcją. Poszukując idealnego modelu dla siebie, warto kierować się potrzebnymi nam funkcjami. Jeżeli uprawiamy jakikolwiek sport, warto zakupić model z chronografem.

Materiał zewnętrzny