Piast wygrywa i zmniejsza stratę do lidera

W niedzielnym meczu 30. kolejki PKO Ekstraklasy Piast Gliwice pokonał na wyjeździe Jagiellonię Białystok.  Dzięki wygranej Mistrzowie Polski zmniejszyli stratę do lidera tabeli do siedmiu "oczek".

Od początku spotkania lepiej prezentowali się prowadzeni przez trenera Waldemara Fornalika goście, jednak na efekty trzeba było czekać do 24. minuty. Rzut karny za faul Zorana Arsenicia na Martinie Konczkowski na bramkę zamienił Piotr Parzyszek otwierając tym samym wynik meczu. Przed przerwą zdobywca pierwszego gola dla Piasta miał szansę na podwyższenie prowadzenia swojego zespołu, jednak po błędzie obrony Jagiellonii nie zdołał pokonać strzegącego bramki gospodarzy Damiana Węglarza.

W drugiej połowie białostoczanie dążyli do zmiany wyniku. Największe zagrożenie stworzyli w 61. minucie, kiedy strzał Jesusa Imaza zatrzymał się na słupku bramki Piasta. Kluczowe dla losów meczu okazały się wydarzenia z 73. minuty, kiedy drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartką ukarany został pomocnik gospodarzy - Ariel Borysiuk. Osłabienie rywali Piast wykorzystał w 85. minucie. Wychodzącego sam na sam Tomasza Jodłowca w nieprzepisowy sposób w polu karnym zatrzymywał Bogdan Tiru i prowadzący zawody sędzia zmuszony był podyktować kolejny tego dnia rzut karny. Bezbłędny z jedenastu metrów okazał się Tom Hateley, który ustalił wynik meczu na 0:2.

Dzięki wygranej Piast zbliżył się do prowadzącej w ligowej tabeli Legii Warszawa, która dość niespodziewanie przegrała w Zabrzu z miejscowym Górnikiem na siedem punktów. Do zakończenia ligowych rozgrywek w sezonie 2019/2020 pozostało siedem kolejek spotkań.

Jagiellonia Białystok - Piast Gliwice 0:2 (0:1)

Bramki: Parzyszek 24. (k), Hateley 85. (k)

Jagiellonia: Damian Węglarz - Andrej Kadlec, Ivan Runje, Bogdan Tiru, Zoran Arsenić, Ariel Borysiuk, Taras Romanczuk, Maciej Makuszewski (87. Martin Kostal), Jesus Imaz (79. Karol Struski), Bartosz Bida, Jakov Puljić (79. Tomas Prikryl)

Piast: Frantisek Plach - Martin Konczkowski, Uros Korun, Jakub Czerwiński, Mikkel Kirkeskov, Tom Hateley, Patryk Sokołowski, Kristopher Vida, Patryk Tuszyński (62. Tomasz Jodłowiec), Sebastian Milewski (86. Tiago Alves), Piotr Parzyszek (80. Dominik Steczyk)

Żółte kartki: Arsenić, Borysiuk, Tiru - Czerwiński

Czerwona kartka: Borysiuk 73. (za drugą żółtą)

Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa)