Ile czasu powinniśmy przeznaczać na aktywność? Ile trzeba się ruszać, żeby zrównoważyć całodzienne zapotrzebowanie?
Wiele osób szuka treningowego złotego środka, który pomoże utrzymać sylwetkę, a jednocześnie sprawi, że czas poświęcony na ćwiczenia nie będzie zbyt długi. Czy jest to możliwe? I co robić, by kondycja się utrzymała?
Dopasuj ćwiczenia do siebie
Już na starcie trzeba powiedzieć jasno – wszelkie tabele pokazujące, ile kalorii spala się przy poszczególnych ćwiczeniach, podają jedynie dane orientacyjne. W praktyce wiele zależy od indywidualnego metabolizmu, intensywności ćwiczeń, czasu trwania treningu, predyspozycji do wykonywania danego ruchu, czy wreszcie tego, na ile organizm do ćwiczenia jest już przyzwyczajony.
No to co należy robić?
Odpowiedź jest dość prosta – nie szukać wymówek mówiących, ze „wystarczy x minut”. Zamiast tego należy postawić na ćwiczenie regularne (choć nie można tez zapominać o regeneracji). A gdy ćwiczenia staną się zbyt lekkie, zawsze można je intensyfikować lub… posłużyć się akcesoriami fitnessowymi, za pomocą których można podnieść poziom trudności ćwiczenia.
Przykładowo wśród akcesoriów, jakie można znaleźć w ProSportowy.pl, przydatne mogą się okazać między innymi obciążenia, takie jak hantelki i kettle. Ale nie tylko „ciężary” bywają przydatne. Warto sięgać także po takie przyrządy, jak gumy fitnessowe i taśmy oporowe, czy piłki gimnastyczne. Część może posłużyć bezpośrednio do utrudniania ćwiczeń (tak jest z ciężarami, po które można sięgnąć na przykład przy przysiadach lub wykrokach). Inne pomogą modyfikować ćwiczenie – przykładowo piłka gimnastyczna może posłużyć do wykonywania półmostków z nogami opartymi na piłce.
Nie zapomnij o stretchingu i mobilności
Niezależnie od ćwiczeń kondycyjnych, zawsze warto pamiętać o tym, by regularnie ćwiczyć rozciąganie i mobilność. Dlaczego to tak istotne, można przeczytać w artykule „Jaki wpływ na organizm ma stretching?” tutaj wspomnimy tylko o kwestii najważniejszej. Otóż o ile ćwiczenia wzmacniające wpływają na metabolizm i ogólną wytrzymałość i siłę, o tyle stretching pozwala zapobiegać spięciom mięśni, ale tez stopniowemu ograniczeniu zakresu ruchu wynikającym z siedzącego trybu życia.
Materiał zewnętrzny