Wtorek, 4 sierpnia 2020

imieniny: Dominika, Protazego, Jana

RSS

ASG repliki i airsoft – czyli sport dla fanów militariów!

29.07.2020 11:31 | 0 komentarzy | (s)

Airsoft jest militarną grą o charakterze sportowym, która swoje korzenie wywodzi z powojennej Japonii. Rozgrywki airsoftu zostały tam wprowadzone wskutek zakazu używania broni palnej. Japończycy znaleźli jednak skuteczny sposób na prowadzenie legalnych ćwiczeń militarnych. Posłużyły im do tego repliki ASG, czyli broń pneumatyczna, która wygląda jak zwykła broń palna.

ASG repliki i airsoft – czyli sport dla fanów militariów!
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Airsoft - jak się w to gra?

Sama gra w airsoft może nieco przypominać paintball. Zasadniczą różnicą jest to, że plastikowe kulki z replik ASG nie zawierają w sobie farby. Dlatego też podstawową zasadą gry w airsoft jest zasada fair play. Gracz sam musi się przyznać do tego, że został trafiony. Tym samym olbrzymie znaczenie w środowiskach airsoftowych ma honor. Swoją drogą jest to wręcz tradycja, wywodząca się z bushi-dō, niepisanego zbioru etycznych zasad samurajów, gdzie honor i sprawiedliwość odgrywają bardzo dużą rolę.

Ogólne zasady airsoftu są określone w prawie ASG. Poszczególne rozgrywki posiadają jednak własne scenariusze i dokładnie nakreślone zasady. Podstawową jest oczywiście bezpieczeństwo. Dlatego każdy uczestnik gry musi posiadać gogle ochronne na oczy.

Wracając do samej gry, to w zależności od rodzaju rozgrywek, mogą być one prowadzone na otwartych przestrzeniach - w lasach czy na poligonach lub w opuszczonych budynkach. Rozgrywki mogą mieć charakter drużynowy lub w solówkach. Gdzie każdy poluje na każdego. Scenariusze niektórych potyczek są niezwykle skomplikowane i obejmują swoim zakresem nie tylko działania militarne, ale także elementy survivalu, a nawet dyplomacji 

ASG repliki - czyli airsoftowa broń

Co do sprzętu, to w tym przypadku pasjonaci militariów mają olbrzymie pole do popisu. Używane w rozgrywkach repliki ASG, to niezwykle wierne kopie oryginalnych modeli broni palnej różnego typu, począwszy od pistoletów, poprzez karabiny i rewolwery na granatach skończywszy. Repliki ASG to „broń” pneumatyczna gazowa, elektryczna lub sprężynowa, o mocy zwykle nieprzekraczającej 1 Joula i o zróżnicowanym zasięgu, który jednak nie przekracza z reguły 100 metrów. Nabojami są plastikowe kulki najczęściej o kalibrze 6 mm.

Repliki ASG to tylko część wyposażenia, którego jest naprawdę dużo. Pasjonaci airsoftu mogą gromadzić różnego rodzaju akcesoria do broni, które zwiększają jej możliwości. Niezwykle popularne są bowiem modyfikacje, które mogą zwiększyć zasięg repliki lub poprawić jej funkcjonalność. Poza bronią ważny jest również ubiór o charakterze militarnym wraz z pozostałym wyposażeniem typowo wojskowym i survivalowym.

Co najważniejsze, koszty airsoftu, czyli tak naprawdę koszty zakupu repliki ASG oraz kulkowych naboi, są dużo niższe niż te, jakie spotykamy w paintballu. Już za około 100 zł można rozpocząć swoją przygodę z tym wyjątkowym sportem. I ewentualnie z czasem uzupełniać swoje wyposażenie o kolejne akcesoria militarne.

Gdzie kupić ASG repliki?

Miejscem, w którym najłatwiej zaopatrzymy się w repliki ASG, jest m.in. Taiwangun.com czy Gunfire.com, a także giełda ASG repliki dostępna na platformie WMASG, zrzeszającej polską społeczność airsoftową. Obok replik i wyposażenia, znajdziemy tam również wiele ciekawych artykułów i informacji na temat airsoftu, sprzętu militarnego, lokalizacji nadających się do organizowania rozgrywek i nadchodzących wydarzeń sportowych ASG, w których możemy wziąć udział - również tych na Śląsku!

Materiał zewnętrzny