Wtorek, 4 sierpnia 2020

imieniny: Dominika, Protazego, Jana

RSS

Ćwiczenia z gumą: alternatywa dla zwykłego treningu

29.07.2020 16:15 | 0 komentarzy | (s)

Podczas trwającego niemal kwartał lockdownu spowodowanego epidemią koronawirusa towarem, który szybko zniknął ze sklepów internetowych, była guma oporowa. Wszystko dlatego, że ćwiczenia z gumą nawet w domu mogą być alternatywą dla zwykłego treningu.

Ćwiczenia z gumą: alternatywa dla zwykłego treningu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tak, trening z dobrze dobranymi gumami oporowymi nie wymaga nawet wyjścia do klubu fitness. Ćwiczenia z gumą można dostosować zarówno do swojej aktualnej kondycji, jak i siły. Ze względu na niewielkie rozmiary to bardzo łatwy do przenoszenia gadżet służący do treningu. Ćwiczenia z gumą były niezwykle popularne w trakcie lockdownu, kiedy nie mogliśmy wychodzić z domu a siłownie były zamknięte.

Skąd się wzięły ćwiczenia z gumą?

Na początku była… fizjoterapia. Gumy oporowe z powodzeniem stosowano w rehabilitacji, a efekty osiągane dzięki nim tylko potwierdzały ich bezpieczeństwo oraz skuteczność. Wystarczył więc tylko krok, by z pracowni fizjoterapeutów trafiły do klubów fitness, gdzie z powodzeniem wykorzystuje się je do dziś. Gumy oporowe mają jednak nieco dłuższą historię niż rozkwit nowoczesnej medycyny i rewolucja w branży fitness, które rozpoczęły się w drugiej połowie XX wieku. Zostały opatentowane u schyłku XIX wieku w Szwajcarii i USA jako aparat gimnastyczny. Już wtedy użytkownicy chwalili ich zalety, takie jak łatwość transportu, wszechstronność i oszczędność miejsca. Mniej więcej do lat 60. XX wieku  gumy oporowe zajmowały raczej niszowe miejsce w planach treningowych. Wtedy to z powodzeniem zaczęli wykorzystywać je fizjoterapeuci i chwalić wszechstronne działanie lateksowych taśm. Kiedy więc w latach 80. wybuchła moda na bycie fit, gumy oporowe zyskały ogromną popularność wśród osób, które stawiały na aktywny tryb życia. Wtedy też specjaliści zajęli się badaniem wpływu lateksowych gum na rozwój sylwetki i opracowywaniem zestawów ćwiczeń odpowiednich dla różnych potrzeb i schorzeń. Gumy oporowe produkuje się z wysokiej klasy lateksu, którego właściwości idealnie sprawdzają się nawet podczas forsownych ćwiczeń. Ryzyko pęknięcia w trakcie treningu jest naprawdę niewielkie. Dzięki prawidłowo wykonywanym ćwiczeniom z gumą możemy poprawić siłę mięśni, wytrzymałość, a także postawę ciała. To możliwe, kiedy przy pomocy specjalisty lub dzięki własnemu doświadczeniu opracujemy spersonalizowany trening pozwalający zaangażować do pracy wszystkie partie mięśniowe. 

Jak zacząć ćwiczenia z gumą?

Na początek odpowiednim rozwiązaniem będzie wybór niezbyt trudnego zestawu ćwiczeń i wykonanie ich w kilku seriach po 15–20 powtórzeń. To m.in. ćwiczenia imitujące wyciskanie sztangi, kiedy jedną nogą przyciskamy gumę do ziemi, a oba końce łapiemy rękoma i rozciągamy do wysokości głowy. Do tego zestawu dorzućmy również przysiady. Taśmę umieszczamy wówczas w połowie ud i rozszerzamy nogi do rozkroku. W czasie przysiadu przenosimy ciężar ciała na tylną część stopy, a kolana rozsuwamy na zewnątrz, włączając do ćwiczeń mięśnie pośladków. Ostatni zestaw polega na spinaniu mięśni brzucha. Leżąc na plecach, unosimy nogi, a kolana zginamy pod kątem 90°. Taśmę umieszczamy pod stopami, a dwa jej końce chwytamy rękoma i dłonie umieszczamy za głową. Unosimy tułów, mocno spinając przy tym dolną część brzucha. W ten sposób szybko możemy wzmocnić mięśnie rąk, a także wysmuklić nogi i zaokrąglić pośladki.

Materiał zewnętrzny