Nowi załatwili sprawę! Pewny awans Piasta [ZDJĘCIA]

Piast Gliwice pewnie pokonał na wyjeździe Dinamo Mińsk i awansował do II rundy kwalifikacji do Ligi Europy. Bramki dla niebiesko-czerwonych zdobyli zawodnicy, którzy dołączyli do zespołu przed sezonem.

Dzisiejsze spotkanie I rundy kwalifikacji Ligi Europy było dla prowadzonych przez Waldemara Fornalika piłkarzy Piasta Gliwice okazją do rehabilitacji za nieudaną przygodę z europejskimi pucharami sprzed roku. Rywal - Dinamo Mińsk, które w ubiegłym sezonie ligowe zmagania zakończył tuż za podium nie należał do najłatwiejszych, jednak niebiesko-czerwoni stanęli na wysokości zadania.

Początek spotkania to wyrównana gra obu zespołów, które skupiły się głównie na zabezpieczeniu dostępu do własnej bramki. Z czasem do głosu dochodzić zaczęli przyjezdni, którzy w 10. minucie wyszli na prowadzenie. Rzut wolny sprzed pola karnego podyktowany za faul na Piotrze Parzyszku na bramkę zamienił pozyskany latem Patryk Lipski, który precyzyjnym strzałem nie dał szans na skuteczną interwencję bramkarzowi Dinama. W dalszej części pierwszej połowy gliwiczanie nie poszli za ciosem i cofnęli się oddając inicjatywę gospodarzom. Miejscowi kilkukrotnie starali sie zagrozić bramce Piasta, jednak świetnie dysponowany był Frantisek Plach, który pewnymi interwencjami utrzymywał swój zespół na prowadzeniu. Ostatecznie rezultat nie uległ zmianie i na przerwę obydwa zespoły schodziły przy minimalnym prowadzeniu gliwiczan.

Tuż po przerwie gospodarze powinni doprowadzić do remisu. Miha Goropevšek doszedł do dośrodkowania z prawej strony, jednak jego strzał głową z 5 metrów minimalnie minął światło bramki Piasta. Niewykorzystana okazja zemściła się na miejscowych siedem minut później. Świetnym podaniem z własnej połowy boiska popisał się wprowadzony chwilę wcześniej Michał Żyro, do piłki doszedł Jakub Świerczok, który strzałem w krótki róg nie dał szans bramkarzowi gospodarzy podwyższając prowadzenie Piasta. Kilka minut później wspomniany duet mógł przesądzić o zwycięstwie gliwiczan, jednak Świerczok przegrał pojedynek sam na sam z bramkarzem Dinama. Kwadrans przed końcem kolejną szansę mieli miejscowi, jednak Jewgienij Szykawka nie wykorzystał błędu obrońców Piasta. W końcówce kolejną szansę na bramkę zmarnował Świerczok, który po minięciu bramkarza Dinama nie trafił do pustej bramki.

Ostatecznie gliwiczanie wygrali 2:0 i zameldowali się tym samym w II rundzie kwalifikacji do Ligi Europy. Swojego rywala piłkarze Piasta poznają w najbliższy wtorek. Wtedy to odbędzie się losowanie par II rundy kwalifikacji. Kolejne spotkanie w walce o fazę grupową Ligi Europy niebiesko-czerwoni rozegrają 17 września.

Dinamo Mińsk - Piast Gliwice 0:2 (0:1)

Bramki: Lipski 10., Świerczok 56.

Dinamo: Jewgienij Pomazan – Igor Szytow, Miha Goropevšek, Dominik Dinga, Siergiej Matwiejczik, Edgar Olechnowicz (73. Kiriłł Wiergiejczik), Silas (59. Michaił Kozłow), Artem Suchoćkyj, Władisław Klimowicz, Jewgienij Szykawka (79. Władimir Chwaszczinskij), Iwan Bachar

Piast: Frantisek Plach - Martin Konczkowski, Jakub Czerwiński, Tomas Huk, Mikkel Kirkeskov, Patryk Sokołowski, Jakub Świerczok, Patryk Lipski, Gerard Badia (72. Dominik Steczyk), Piotr Parzyszek (55. Michał Żyro), Kristopher Vida (82. Sebastian Milewski)

Żółte kartki: Bachar, Matwiejczik - Sokołowski

Sędzia: Lazar Lukić (Serbia)

~@mazur (83.4. * .169) 28.08.2020 00:34
oceniono 1 raz
1

brawo Piast! oby tak dalej! wybaczcie, bo gdzieś mi to umknęło, a jak wczoraj zagrał mistrz polski z mistrzem cypru? pewnie amatorzy z wysepki wielkości naszego jednego województwa nie mieli nic do powiedzenia w tym meczu?