Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Poznajcie Antka Radzimskiego. Szachowego Mistrza Polski

Ma 8 lat, i od początku października jest zawodnikiem jastrzębskiego klubu UKS Pionier. Choć w barwach Jastrzębia gra krótko, Antek Radzimski zdążył już w tym czasie zostać szachowym Mistrzem Polski w swojej kategorii wiekowej.

Poznajcie Antka Radzimskiego. Szachowego Mistrza Polski
O swoim synu państwo Radzimscy mówią: „Smutny chłopiec, który ma supermoc – zespół Aspergera”

Antek zaczął grać hobbystycznie zaledwie dwa lata temu, a dziś pokonuje w zawodach konkurentów, którzy mają staż dłuższy nawet o trzy lata. Rodzice przyznają, że póki co, to chyba oni, bardziej niż Antek, cieszą się z sukcesów szachowych syna.

- Antek chyba nie do końca ma jeszcze świadomość tego, czego dokonał. Jemu po prostu gra sprawia dużo frajdy – zauważa jego tata.

Choć pochodzi z Zabrza, Antek od niedawna gra dla jastrzębskiego klubu UKS Pionier. – To nie była dla nas łatwa decyzja, ale absolutnie konieczna – mówią rodzice.

W swoim rodzimym klubie chłopiec nie miał możliwości rozwoju ani wystarczającego wsparcia.

– Podjęliśmy decyzję o zwróceniu się o pomoc do Śląskiego Związku Szachowego. Spotkaliśmy się z dużą życzliwością i propozycją przystąpienia do UKS Pionier Jastrzębie- Zdrój, na którą z chęcią przystaliśmy. Wiedzieliśmy, że Jastrzębie ma bardzo dobry klub, będąc na wielu turniejach w Polsce słyszeliśmy sporo pochlebnych opinii – dodają rodzice młodego szachisty.

O swoim synu państwo Radzimscy mówią: „Smutny chłopiec, który ma supermoc – zespół Aspergera”. Szachy są sposobem, na pokonanie tego smutku. Kontakty z innymi ludźmi są dla niego dużą trudnością, boi się tego, czego nie zna. Sport pozwala mu przezwyciężać te bariery i lęki. Dodatkowo, sukcesy umacniają wiarę w siebie i poczucie własnej wartości. Powszechnie uważa się, że zespół Aspergera to domena geniuszy. Ta opinia wydaje się być słuszna w przypadku Antka. Ma wąskie zainteresowania, którym poświęca się bez reszty. Podczas turniejów często równolegle zapamiętuje większość partii z innych szachownic. Odtwarza w pamięci ustawienia pionków i rozmawia z kolegami o ich ustawieniach, zauważa, co mogli zrobić lepiej. Z drugiej strony zespół Aspergera sprawia, że nauczenie się przegrywania było dla niego bardzo trudne, jednak psycholog sportu pomógł pokonać ten problem.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].