Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Dawid Plizga: Każdy dobry zawodnik jest mile widziany w naszym klubie

W klasie okręgowej dobiegła końca runda jesienna. Unia Racibórz zajęła trzecie miejsce i awansowała do grupy mistrzowskiej. Rozmawialiśmy z trenerem Unii Racibórz, Dawidem Plizgą. 

Dawid Plizga: Każdy dobry zawodnik jest mile widziany w naszym klubie

- Czy wynik Unii Racibórz w rundzie jesiennej, czyli awans do grupy mistrzowskiej to spełnienie oczekiwań?

 • Z początku nie było to naszym celem nadrzędnym, aczkolwiek wiadomo, że ambicją każdego zespołu, trenera i piłkarza był awans do mistrzowskiej czwórki. Udało się nam to przed ostatnim spotkaniem z czego się bardzo cieszę. W ostatnim spotkaniu potwiedziliśmy nasz awans i nie musieliśmy się oglądać na goniących nas rywali.

- Który rywal był jesienią najtrudniejszy?

 • Drużyna, która najlepiej wyglądała to Czarni Gorzyce. Zasłużenie jest liderem i wygrała ligę na jesień.

- Czy rywale z grupy rybnickiej są trudniejsi?

 • Dużo osób porównuje do zeszłego sezonu, w którym większość w pierwszej "10" była z Podokręgu Racibórz. Boisko zawsze wiele rzeczy weryfikuje, więc czeka nas wyrównana walka na wiosnę.

- Drużyna zrobiła postępy przez kilka miesięcy?

 • Mam nadzieję, że był zauważalny nasz styl. Próbowaliśmy się tym charakteryzować. W większości spotkań to my chcieliśmy grać w piłkę. Na początku często drużyny nas kontrowały i traciliśmy dużo bramek. Wydaje mi się, że w rundzie rewanżowej poprawiliśmy parametr gry i bramek traciliśmy mniej, aczkolwiek wciąż za dużo.

- Jak będą wyglądały Wasze przygotowania do rundy wiosennej?

 • Teraz robimy jeszcze badania wytrzymałościowe i szybkościowe. Później będą dwa tygodnie przerwy dla zawodników, którzy grali najwięcej. Następnie zawodnicy dostaną indywidualne rozpiski i spotkamy się 16 stycznia na wspólnym treningu. Do czasu meczów mistrzowskich będziemy trenować trzy razy w tygodniu plus w weekend sparing.

- Słyszałem, że będą to bardzo wartościowe sparingi.

 • Tak, tylko pierwszy sparing jest z zespołem z okręgówki, a reszta to ekipy z wyższych lig.

- A więc mam to odebrać jako chęć awansu do IV ligi?

 • Nie. Po prostu chcemy się sprawdzić z zespołami mocniejszymi od nas. Jeżeli będziemy w stanie prowadzić grę z takimi zespołami, to będzie dobry prognostyk.

- Czy od stycznia w Unii Racibórz pojawią się nowi piłkarze, którzy mieliby zasilić kadrę?

 • Piłkarze z trzecich lig jeszcze dogrywają do końca rundę, a więc zaczekamy aż zakończą rozgrywki, a później z dyrektorem sportowym będziemy sprawdzać kto mógłby zasilić zespół. Nie ma się co oszukiwać. Jeśli chce się grać o awans w grupie mistrzowskiej, to potrzebujemy wzmocnień. Każdy dobry zawodnik jest mile widziany w naszym klubie. Ważne jest doświadczenie i to, że zawodnik może zagrać na kilku pozycjach jest bardzo cenne.

- Jak wygląda współpraca trenera z prezesem i dyrektorem sportowym?

 • Każdemu trenerowi życzyłbym, żeby miał takiego prezesa i dyrektora. W niczym nie naciskają, nie sugerują swoich rozwiązań. Akceptują moje decyzje i działania, które czynię wobec pierwszej drużyny. Ja tylko konsultuję to z zarządem. Na pewno nie udało się zrobić wszystkiego czego chcieliśmy, ale to było uwarunkowane sytuacją finansową miasta. Musimy tak funkcjonować jak pozwala nam na to sytuacja epidemiologiczna, a więc nie możemy marudzić. Co najważniejsze... w drużynie nigdy nie było pytań typu: kiedy pensja? To ważne, żeby była stabilizacja pod tym względem i zawodnicy otrzymywali swoje wynagrodzenie na czas.

- Krzysztof Sałajczyk, dotychczasowy prezes ustępuje. Było to zaskoczenie?

 • Jestem ciekaw jak to się rozwinie. Dobry prezes to jest taki, którego nie widać. My prezesa widzieliśmy tylko na spotkaniach. Uważam, że to bardzo ważne z perspektywy mojej kariery piłkarskiej. Miałem raz tak dobrego prezesa. Pojawiał się tylko na meczach i wtedy kiedy bardzo zależało mu na zwycięstwie w najbliższym meczu. Wtedy przychodził do szatni podkreślając o co gramy. Dla mnie to jest najlepszy prezes. Dyrektor sportowy i trener są od piłki nożnej, a prezes od tego, żeby się w kasie zgadzało.

- A więc jaka była reakcja na rezygnację? Niektórzy komentowali to jako ucieczka z okrętu.

 • Nasz okręt nie tonie, ewentualnie dobił do dobrego portu. Prezes stwierdził, że musi dla dobra klubu na razie nas opuścić. Jak wiemy dostał wyniki badań i musi się poddać operacji i później długiej rehabilitacji. Funkcja prezesa jest stresująca, zwłaszcza w środowisku raciborskim co łatwo zauważyć. W spokoju nie można pracować, a ze swojego doświadczenia wiem, że rehabilitować się i mieć przy tym jeszcze stres, to jedno z drugim nie pójdzie w parze.

- Wielkie doświadczenie za trenerem w roli piłkarza. Czy spotkał się trener z takim hejtem jaki spływa na Unię Racibórz w ostatnim czasie?

 • Dziwne to jest. Wydaje mi się, że wszystkim powinno zależeć na tym, żeby mieć jeden większy klub w wyższej lidze. Aby Unia była rozpoznawalnym symbolem Raciborza. Do tego jednak potrzebne jest zaufanie i żeby każdy ten wózek pchał w jedną stronę. Z tego co widzę, to są duże uwarunkowania polityczne w które nie za bardzo chcę wchodzić. My na boisku musimy robić swoje, a to co dzieje się wokół, to nie jest od nas zależne i nie mamy na to wpływu.

- Dobra robota wykonana w Unii Racibórz, a więc czy są propozycje z innych klubów?

 • Nie dostałem jeszcze takich.

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Ktoawansuje (5.173. * .17) 30.11.2020 14:11

Pytanie czy ktoś z grupy mistrzowskiej chce awansować do 4 ligi, jeśli tylko Unia, to transfery w zimie mogą nie być potrzebne. Pilkarsko Gorzyce sa najmocniejsze jeśli grają podstawowym składem, bo dobrych rezerwowych też nie mają, podobnie jak Tworkow. Personalnie dobrze wyglada też Połomia i może Świerklany które jednak zawodzą, bo ogarnie paru słabych drużyn z Podokręgu Rybnik sukcesem nie można nazwać. Unia musi się więc wzmocnić jeśli Gorzyce, Tworkow lub Polomia maja ambicje awansu. Co do tego mam jednak watpliwosci.

~niewieszniepisz (88.156. * .23) 28.11.2020 15:47

~kibicunii nie ośmieszaj się porównując Unię do Tworkowa i Markowic. Ilu wychowanków cudownej akademii Tworkowa gra w pierwszej drużynie? W jakiejkolwiek drużynie?

~kibicunii (46.204. * .180) 28.11.2020 13:35

Ja chciałbym usłyszeć oficjalne stanowisko klubu na co stawiamy w mieście, na seniorów czy na akademię. Żeby było jasne, nie mam nic przeciwko drużynie seniorów, ona musi być, ale mam wrażenie że teraz to właśnie ta ekipa jest numerem jeden, a o dzieciach zapomina się. Czy młodzież ma być tylko przystawką do pierwszej drużyny? Czy tak rekomendował to Pan Śledź? Dlaczego nie mówi się o naborze dzieci tylko o wzmocnieniach seniorów? Zdajecie sobie sprawę że pid tym względem Tworków, Markowice, Rydułtowy uciekają Unii?

~robaczek (83.26. * .112) 28.11.2020 09:38

Dziwne redakcja zajmuje się IV ligą piłkarzy , a w tym czasie umiera Szkoła Mistrzostwa Sportowego , która przez wiele lat była znakiem rozpoznawczym naszego miasta

~Kibiccccc (89.151. * .142) 27.11.2020 16:29

Dziękujemy trenerze za awans do 4. Fakt wzmocnienia są bardzo potrzebne. Na Unię hejtuja osoby nie znające się na sporcie. Dla Raciborza ważny byłby awans do 4 ligi.