Piątek, 7 maja 2021

imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy

RSS

Andrea Gardini pozostanie w Jastrzębskim Węglu na kolejny sezon

22.04.2021 12:55 | 0 komentarzy | dud

Jastrzębski Węgiel przedłużył kontrakt z trenerem Andreą Gardinim. Umowa będzie obowiązywać na sezon 2021/2022 z opcją przedłużenia jej o kolejny sezon.

Andrea Gardini pozostanie w Jastrzębskim Węglu na kolejny sezon
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

56-letni Włoch objął drużynę Jastrzębskiego Węgla po zdymisjonowanym Luke’u Reynoldsie pod koniec stycznia tego roku. Zadebiutował zwycięskim meczem wyjazdowym z GKS-em Katowice, a po niespełna trzech miesiącach był już mistrzem Polski, pokonując w finale Grupę Azoty ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle!

Sylwetka trenera Gardiniego

Andrea Gardini to wielokrotny reprezentant Włoch. W barwach narodowych Italii zanotował 418 występów. W swojej zawodowej karierze Gardini siedmiokrotnie sięgał po tytuły mistrza kraju (jako zawodnik Messaggero Rawenna, Sisley Volley, Piaggio Roma, Daytona Modena), trzykrotnie został mistrzem świata (1990, 1994, 1998), cztery razy stanął na najwyższym stopniu podium mistrzostw Europy. Dwa razy był także medalistą olimpijskim. W Atlancie (1996) wywalczył z kadrą narodową srebro, natomiast w Sydney (2000) - brąz igrzysk olimpijskich. Nie jest to jednak koniec długiej listy sukcesów Gardiniego, który jako zawodnik wielokrotnie triumfował również w Lidze Światowej oraz Pucharze Świata.

Sukcesy i dokonania Andrei Gardiniego zostały docenione. Trener Jastrzębskiego Węgla jest członkiem amerykańskiej galerii sław siatkarskich – Volleyball Hall of Fame. Ponadto, w 2000 roku został odznaczony Orderem Zasługi Republiki Włoskiej.

Po zakończeniu siatkarskiej kariery Andrea Gardini pełnił w Modenie rolę dyrektora sportowego. W 2011 roku wrócił na siatkarskie parkiety, tym razem już w roli szkoleniowca. W latach 2011-2013 został asystentem trenera Andrei Anastasiego w reprezentacji Polski. Pracując w sztabie trenerskim biało-czerwonych wywalczył: złoty medal Ligi Światowej, srebro Pucharu Świata, brązowy medal Mistrzostw Europy oraz brąz Ligi Światowej.
Przed pracą w Jastrzębskim Węglu w PlusLidze prowadził Indykpol AZS Olsztyn, a następnie w ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle. W klubie z Opolszczyzny zdobył mistrzostwo i wicemistrzostwo kraju, Puchar Polski, jak również awansował do Final Four Ligi Mistrzów. W swoim trenerskim CV ma także pracę we włoskim klubie Gas Sales Piacenza.

Biuro Prasowe Jastrzębskiego Węgla

Kontakt z autorem: g.duda@nowiny.pl