Czwartek, 5 sierpnia 2021

imieniny: Marii, Oswalda, Stanisławy

RSS

Jak zadbać o rower na sezon?

23.04.2021 11:16 | 0 komentarzy | (s)

Pierwsze ciepłe dni – to wtedy w głowie pojawiają się plany związane z wycieczkami rowerowymi. Zanim wybierze się na zarówno te krótsze, jak i dłuższe wycieczki rowerem należy zadbać o odpowiednie przygotowanie sprzętu na sezon.

Jak zadbać o rower na sezon?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pierwsze ciepłe dni – to wtedy w głowie pojawiają się plany związane z wycieczkami rowerowymi. Schowane w kąt piwnic lub garaży sprzęty czekają na swoją chwilę. Zwykle wyjmując jednoślad po kilku miesiącach przechowywania nie nadaje się on od razu do jazdy.

Zanim wybierze się na zarówno te krótsze, jak i dłuższe wycieczki rowerem należy zadbać o odpowiednie przygotowanie sprzętu na sezon. Wtedy każda przejażdżka będzie przyjemna i przede wszystkim bezpieczna.

Czyszczenie roweru

Po długim czasie zalegania w garażach, piwnicach czy na strychach, rower narażony jest na zabrudzenia, głównie na kurz. Przygotowując jednoślad na sezon, pierwszym krokiem powinno być jego wyczyszczenie. I nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać.

Na początku należy dokładnie umyć całą ramę roweru, koła, siodełko, pomijając napęd. Można wykorzystać do tego ciepłą wodę zmieszaną z odrobiną płynu do naczyń. Lepiej jednak zdecydować się na specjalistyczne płyny do czyszczenia, które dzięki swoim właściwościom: nadają wysoki połysk elementom ramy, jednocześnie czyszczą i polerują, a dodatkowo chronią przed ponownymi zabrudzeniami.

Później należy wyczyścić cały napęd. Najbardziej jednak trzeba skupić się na łańcuchu. Ta czynność nie należy do najprzyjemniejszych, jednak nie zawsze trzeba ją wykonywać. Jeśli najpierw sprawdzi się stan techniczny łańcucha i zauważy się, że nie jest on zbyt rozciągnięty to można pominąć ten krok. Co jakiś czas należy jednak zwrócić na niego uwagę.

Czyszczenie łańcucha może odbywać się na dwa sposoby. Pierwszy to zakup preparatu ze specjalnym przeznaczeniem do tej części roweru. Nie trzeba brudzić sobie rąk, wystarczy użyć płynu, który skutecznie usuwa resztki oleju przed jego ponownym smarowaniem i szczotki czyszczącej, która umożliwi dotarcie nawet do wąskich szczelin łańcucha. Jego dokładne czyszczenie przyczynia się do przedłużenia żywotności sprzętu, a także zmniejsza ryzyko tarcia podczas jazdy.

Drugi sposób to maszynka do czyszczenia łańcucha. Najpierw zakłada się ją na łańcuch, wlewa specjalny płyn, kilka razy kręci się korbką, a zamontowane w środku szczoteczki usuwają brud i przygotowują do kolejnego smarowania. 

Jakich sprzętów potrzebuje rowerzysta?

Każdy majsterkowicz ten mniejszy i większy posiada w swojej skrzynce podstawowe akcesoria. Posiadanie kilku dodatkowych narzędzi pozwala na samodzielne przeprowadzenie małych prac naprawczych i konserwacyjnych na rowerze.

Imbusy to klucze, który każdy rowerzysta musi mieć! Większość nowszych modeli, niezależnie czy jest to rower miejski, trekkingowy czy górski posiadają śruby, które odkręci się tylko tymi kluczami. Dodatkowo są one niezbędne do przeprowadzania prac na pedałach, hamulcach, przerzutkach czy manetkach. Wyposażając się w nie warto zakupić te wyższej jakości, ponieważ są one najczęstszym narzędziem wykorzystywanym w pracach na rowerze.

Nie wszystkie śruby muszą być imbusowe. Potrzebne mogą okazać się wkrętaki, zarówno płaskie jak i krzyżakowe. Podczas sprawdzania stanu roweru przed pierwszą wycieczką należy przykręcić wszystkie poluzowane śruby, aby jazda była komfortowa i bezpieczna, a poszczególne elementy nienarażone na uszkodzenia.

Pompka rowerowa to niezbędny sprzęt, który pozwoli uniknąć pieszej wycieczki na stację benzynową w celu napompowania opon. Choć i tak nie ma pewności, że i tam uda się to zrobić. Zarówno pompka podłogowa, jak i ręczna poradzi sobie z odpowiednim napompowaniem kół. Ciśnienie w nich należy sprawdzać co 2-3 tygodnie, to dodatkowy powód do zakupu.

Warto wyposażyć się także w łyżeczki do opon czy manometr łańcuchowy, a jeśli nie chce się kompletować tych elementów pojedynczo, można zdecydować się na skrzynie zawierające wszystkie te niezbędne akcesoria.

Jak przeprowadzić serwis sprawnie i bezpiecznie?

Przygotowywanie roweru na sezon to czynności, które powinny być wykonane dokładnie i niezwykłą precyzją. Nie trzeba decydować się na kosztowną wizytę w serwisie, wystarczy poświęcić około 2 godziny na spokojne przeprowadzenie wszystkich prac. Pośpiech może być w tym przypadku zgubny i zwiększa ryzyko wypadku podczas eskapady.

Przed wybraniem się na rowerową przejażdżkę należy dokonać przeglądu sprzętu, czyli sprawdzić stan zużycia klocków hamulcowych, płynność przeskakiwania przerzutek, luzy w sterach i wycentrowanie kół. Dokładnie przeprowadzony serwis roweru pozwoli na czerpanie radości z rodzinnych wycieczek.

Materiał zewnętrzny