Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Prezydent Polowy ujawnia, kto poprzez sąd dążył do likwidacji Unii Racibórz sp. z o.o. [Konferencja prasowa]

Dariusz Polowy zaapelował za pośrednictwem lokalnych mediów o zaprzestanie szkodzenia dzieciom i sportowcom, którzy trenują w klubie Unia Racibórz. - Stała się rzecz kuriozalna. Z rzekomej troski o dobro mieszkańców, wpłynął do sądu wniosek mieszkańca Raciborza o rozwiązanie spółki miejskiej. Tam szkoli się prawie setka młodzieży, działa 6 grup młodzieżowych i klub ma umowę szkoleniową z Rakowem Częstochowa - wicemistrzem Polski w piłce nożnej - mówił dziennikarzom D. Polowy na zdalnej konferencji prasowej 22 czerwca.

Prezydent Polowy ujawnia, kto poprzez sąd dążył do likwidacji Unii Racibórz sp. z o.o. [Konferencja prasowa]
Prezydent Dariusz Polowy na konferencji prasowej z 22 czerwca 2021 roku, w formule zdalnej

Materiał wideo:

Włodarz podał, że sąd odrzucił argumenty mieszkańca z uwagi na brak podstaw do rozwiązania spółki. - Uczynił to niezawisły, kompetentny sąd. Orzekł, że w żadnym zakresie nie naruszono prawa. Wnioskował o likwidację rzekomo zatroskany mieszkaniec. Proszę o krytyczną refleksję tych, którzy mogli ulec jego wpływowi - oznajmił Dariusz Polowy.

Prezydent apelował żeby dać dzieciom, sportowcom, zarządowi Unii i urzędnikom spokojnie pracować.

Autora wniosku do sądu nazwał "mieszkańcem z pseudoargumentami, które zdruzgotał niezawisły sąd". - Tego typu działania, niezrozumiałe dla mieszkańców, szkodzą nam wszystkim. Oczekuję reakcji radnych Raciborza, na działania szkodzące Unii Racibórz. To co obserwujemy przekracza ludzkie pojęcie, to wkładanie kija w szprychy pojazdu, którym jedziemy - stwierdził Polowy.

Dopytywany przez Nowiny o kogo konkretnie chodzi (Polowy obiecał na wcześniejszej konferencji, że dane te ujawni) podał, że to "Marek L.". Zasłonił się względami prawnymi w kwestii podania nazwiska raciborzanina. Przypomnijmy, że sprawami Unii najaktywniej zajmowali się dotąd radny, przewodniczący komisji gospodarki miejskiej Piotr Klima oraz były samorządowiec, menadżer służby zdrowia i lekarz Marek Labus.

Dlaczego Polowy nie podpisał protokołu komisji rewizyjnej?

Ponadto włodarz miasta omówił swą decyzję niepodpisania protokołu z wynikami kontroli dotyczącej Unii Racibórz, którą przeprowadziła komisja rewizyjna rady miasta. - Uczyniłem tak, bo działania komisji rewizyjnej były nielegalne. Jest 8 różnego kalibru faktów, które pokazują, że kontrola nie była prawidłowa, a jej wynik nie mógł być rzetelny - powiedział D. Polowy.

Oto 8 powodów, dlaczego prezydent Polowy odmówił podpisania dokumentu

"określanego przez komisję protokółem"

1. Działania kontrolne były prowadzone po terminie wyznaczonym przez radę miasta - są nielegalne

2. Protokół kontroli nie zawiera niezbędnych elementów, których wymaga Statut Miasta Racibórz. To nie jest protokół kontroli

3. Zarządzenie Prezydenta Miasta nr 784 z roku 2020 nie zostało nigdy zakwestionowane przez nadzór prawny Wojewody Śląskiego, to legalny akt prawny. Komisja uznała je za podjęte z istotnym naruszeniem prawa

4. Protokół komisji nie odzwierciedla przebiegu pracy komisji rewizyjnej, brakuje istotnych informacji o wysłuchaniu urzędników magistratu

5. W sprawie powołania na prezesa Unii Krzysztofa Sałajczyka, komisja rewizyjna przyjęła wywody pana Marka Labusa, prezentowane w mediach jako nadrzędne pomijając wiodącą doktrynę prawa administracyjnego reprezentowaną przez panią radcę Agnieszkę Rzetecką - Gil, autorkę wielu publikacji książkowych z tego zakresu

6. Firma, która przeprowadza audyt Unii była najtańsza, z doświadczeniem przy kontroli jednej spółki komunalnej i rekomendowana przez przewodniczącą komisji Annę Szkukalską

7. Komisja odstąpiła od przesłuchania księgowej spółki Unia mimo wcześniej umówionego terminu, choć wnioskował o to prezes spółki.

8. Komisja nielegalnie przeprowadzała działania kontrolne w niepełnym składzie. To jest wymagane w statucie miasta. Brało w tych działaniach tylko 2 z 7 członków komisji.

Jakie pytania zadaliśmy prezydentowi?

- o audyt w Unii - zewnętrzny i możliwość audytu ze strony audytora urzędu miasta

- o aktualną sytuację spółki Unia; o przebieg rozmów z prezesem Paruzelem

- o podanie danych osoby, która według Dariusza Polowego „szkodzi Unii”

- o zarzut komisji rewizyjnej dotyczący kapitału założycielskiego Unii Racibórz

- o dalsze procedury po odmowie przez prezydenta podpisania protokołu komisji rewizyjnej

13 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~corala (178.255. * .107) 01.08.2021 17:35

"O mój Śląsku umierasz mi w biały dzień
O mój Śląsku umierasz mi w biały dzień" jks

~olanietakuweta (109.238. * .146) 23.07.2021 11:37

A KIEDY KONFERENCJA PRASOWA W SPRAWIE NIEDAWNEGO WZNOWIENIA CZYNNOŚCI PROKURATORSKICH W SPRAWIE PLAGIATU? będzie znowu podsycany przez redakcję hejt na opozycję i laryngologa? Nosacz wkroczy do akcji?osiągnie się kolejny jeszcze niższy poziom dna ?.

~nie_ogarniam (83.22. * .226) 22.06.2021 22:27

Ludzie, to jest jakieś szaleństwo. Garstka ludzi rozp….Unię i nie tylko. W jakim celu, powie mi ktoś? Panie prezydencie Lenk, czy pan naprawdę tę grandę popiera? Tyle lat pracował pan na własną markę i teraz chce pan to wszystko zaprzepaścić jako nawiedzony sojusznik osób, którzy kiedyś panu robili pod górkę? Nie ogarniam kurde.

~GBurza (46.134. * .175) 22.06.2021 20:32

Labus nie działa sam, a współpracuje z grupą konkretnych radnych z obozu Michała Fity. Podobno szaleństwo zaszło tak daleko, że podważony może zostać konkurs dla hospicjum. Ciekawe jak Ci ludzie którzy to wywołali spojrzą w oczy pracownikom...

~Kibucunii (46.204. * .82) 22.06.2021 18:02

Po raz kolejny apeluje do Pana Marka i radnych chcących zlikwidować spółkę, przyjdźcie na trening i powiedzcie to prosto w oczy dzieciakom i ich rodzicom, wytłumaczcie im, że likwidujecie to bo nie pasuje Wam, że ktoś chce zrobić porządek z raciborską pilką. Powiedzcie jakie macie plany jak już spółki nie będzie, gdzie mają dzieci grać i trenować... Macie odwagę? Nie sądzę...

~DyzmaNikodem (188.147. * .16) 22.06.2021 15:07

Amtyprezydencka koalicja zniszczenia wszystkiego już tak z nienawiści jest oderwana od rzeczywistości, że miesza jej się urojony świat własnych wymysłów z tym prawdziwym. To się leczy. I jedyne wątpliwości jakie mam są takie, czy leczenie psychiatryczne powinno objąć kilka osób, czy większą grupę.

~paragraf (83.7. * .101) 22.06.2021 15:01

Ktoś powinien tego szkodnika i fejkowego speca Lenkowej opozycji podać do sądu.

~Mirkon (143.244. * .161) 22.06.2021 14:56

Komisja badająca kondycję finansową spółki odstępuje od przesłuchania księgowej? Odnoszę wrażenie że finał prac tej komisji był ustalony przed ich rozpoczęciem

~FanFutbolu (5.184. * .120) 22.06.2021 14:53

Był sobie Marek

~Coffeeta (46.204. * .43) 22.06.2021 14:53

Jak ta zaćma komisja nie była w stanie nawet zrobić protokołu, to trudno się spodziewać, żeby w tym protokole było cokolwiek merytorycznego. Parakoalicja robi cyrk z zemsty. Nie są w stanie nic zbudować, tylko niszczą.

~Recznik (185.246. * .77) 22.06.2021 14:51

Kolejny raz afera rozdmuchana przez opozycję pod przywództwem Labusa została wyjaśniona przez sąd. Ile jeszcze razy będziemy czytać o tym człowieku? Przecież to zwykły szkodnik jest

~Night_Stalker (5.173. * .110) 22.06.2021 14:50

Ze Polowemu sie chce z tymi bolkami wciaz mierzyć. Podziwiam chłopa. Cierpliwosc anielska.

~fanklubprezesa (46.223. * .50) 22.06.2021 14:45

Z tych ośmiu kalibrów żaden nie dotyczy spraw merytorycznych. Czy może się mylę? Nauczenie się patrzenia prosto do kamery w ogóle nie wpływa na jakość argumentów. Czy ratuszowe spin-doktory tego nie wiedzą?