Czwartek, 5 sierpnia 2021

imieniny: Marii, Oswalda, Stanisławy

RSS

LKS Naprzód Czyżowice działa już od…100 lat [ZDJĘCIA]

27.06.2021 17:13 | 0 komentarzy | apa

Ludowy Klub Sportowy Naprzód Czyżowice obchodzi w tym roku 100-lecie istnienia. Z tej okazji w pierwszy weekend wakacji (26-27 czerwca) zasłużeni zawodnicy, działacze i sponsorzy zostali wyróżnieni, a także odsłonięto dwie pamiątkowe tablice. 

LKS Naprzód Czyżowice działa już od…100 lat [ZDJĘCIA]
Podczas jubileuszu LKS Naprzód Czyżowice zostały odsłonięte dwie pamiątkowe tablice
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

-Filar Ludowego Klubu Sportowego Naprzód Czyżowice tworzą jego założyciele i członkowie. Dziś chcemy także dokonać odsłonięcia tablicy upamiętniającej tych członków klubu, którzy zginęli śmiercią tragiczną - mówią organizatorzy obchodów 100-lecia klubu.

Tablicę upamiętniającą 17-stu tragicznie zmarłych zawodników i działaczy klubu odsłoniła senator Ewa Gawęda, prezes klubu Jerzy Cichy i Wójt Gminy Gorzyce Daniel Jakubczyk.

Druga z pamiątkowych tablic została odsłonięta przez rodzinę Stanisława Mikosa, któremu została ona poświęcona. Była to osoba, która wiele wniosła w życie społeczne Czyżowic, Gminy Gorzyce i całego powiatu wodzisławskiego. Od tej pory obiekt sportowy w Czyżowicach będzie imienia Stanisława Mikosa.

Osoby, które od samego początku tworzyły ten klub, były również powstańcami śląskimi. Z fragmentu książki „Historia czyżowickiego sportu” dowiadujemy się, iż czas powstania naszego klubu zbiegł się z plebiscytem, a zatem zadaniem klubu nie było jedynie upowszechnienie sportu, ale również wspieranie i popieranie ruchu narodowowyzwoleńczego. W tym roku obchodzimy także 100-lecie trzeciego powstania śląskiego, które jak wiemy, zakończyło się sukcesem. Dla uczczenia pamięci wszystkich tych, którzy polegli w tym powstaniu, a także założycieli klubu sportowego LKS Naprzód Czyżowice, podczas dzisiejszej uroczystości odsłonimy i poświęcimy dwie pamiątkowe tablice, a także zostaną wręczone wyróżnienia, nagrody i odznaczenia zasłużonym zawodnikom, działaczom i sponsorom klubu - powiedział Jerzy Cichy, prezes LKS Naprzód Czyżowice.

Z okazji 100-lecia Ludowego Klubu Sportowego Naprzód Czyżowice dwóch społeczników, Jerzy Cichy i Piotr Pawlica, napisało książkę pt. „Historia czyżowickiego sportu”.

Co w programie

Podczas obchodów jubileuszu klubu w sobotę odbył się dziecięcy turniej piłki nożnej im. Stanisława Mikosa, mecz o mistrzostwo A-klasy Naprzód Czyżowice - Naprzód Syrynia oraz turniej skatowy o puchar 100-lecia LKS Naprzód Czyżowice. Nie zabrakło również gier i zabaw dla dzieci.

Niedzielne obchody z kolei rozpoczęły się mszą świętą w intencji 100-lecia klubu, następnie odbył się przemarsz korowodu z kościoła na boisko sportowe, gdzie zostały odsłonięte pamiątkowe tablice, a także wręczono nagrody i wyróżnienia. Po części oficjalnej, już na sportowo, odbył się mecz piłki nożnej kobiet (I liga) i mecz piłki nożnej oldboyów Naprzód Czyżowice-Odra Wodzisław Śląski. Drugi dzień obchodów był również urozmaicony artystycznie - pomiędzy meczami wystapił zespół wokalny "Dolce Canto" i kapela "Ujki".