Wilki biegały w Oborze [ZDJĘCIA, LIVE]

1963 metrów - tyle dokładnie liczyła trasa IX Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym, który zorganizowało Raciborskie Centrum Kultury z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji oraz Arboretum Bramy Morawskiej. Jako pierwszy na mecie zameldował się Kamil Spyra, a pierwszą panią która przebiegła linię mety była Patrycja Mandera.

Wilki biegały w Oborze [ZDJĘCIA, LIVE]

Start relacjonowaliśmy na żywo:

Bieg Tropem Wilczym w Raciborzu jest częścią obchodów miejskich obchodów Święta Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czyli Matki Boskiej Zielnej. Z tej okazji została odprawiona msza święta na polanie wypoczynkowej przy Zaczarowanym Ogrodzie zakończona tradycyjnym święceniem ziół (relacjonwaliśmy to TUTAJ), będą zabawy dla najmłodszych w Leśnym Kąciku Malucha, czy zawody bicia rekordów na ścieżce zdrowia dla dzieci. Całość zwieńczy Muzyka w Zaczarowanym Ogrodzie, tradycyjnie o godzinie 17.00, tym razem w wykonaniu Raciborskiego Kwintetu Dętego.

Bieg dla Raciborza jest w tym roku wyjątkowy, ponieważ na naszym cmentarzu „Jeruzalem” Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN w dniach 21 VI - 2 VII br. na przeprowadziło drugi etap prac poszukiwawczych, którego było odnalezienie szczątków ofiar komunizmu, straconych i zmarłych w raciborskim więzieniu w latach 1947-1952 (pisaliśmy o tym TUTAJ). W typowanych miejscach odnaleziono szczątki 6 osób. Kontekst archeologiczny i analiza antropologiczna wykazały, że mogą to być straceni i zmarli w latach 1947-1952 w raciborskim więzieniu poszukiwani. Szczątki zostaną poddane dalszym badaniom, w tym identyfikacji genetycznej. To tylko część ofiar, które nie przeżyły raciborskiego więzienia i smutny fragment historii naszego miasta, o którym należy pamiętać.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~margaryna (46.246. * .20) 16.08.2021 06:55
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś


~cvrt (89.25. * .176)
bo teraz jak coś nie jest wyklęte lub powiązane z piłkarstwem Unii , to nie ma szans.Nawet Wiatraki kombinują zrobić w przerwie meczowej.

~cvrt (89.25. * .176) 15.08.2021 21:36
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Bieg - fajna rzecz. Przyklasnąć. Tylko czemu taki patronat? Może zniechęcić. Innego nie było?