Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Start Mszana świętował 35-lecie. Wśród gości m.in. wiceprezes PZPN [ZDJĘCIA]

W sobotę 18 września występujący obecnie w rybnickiej klasie A Start Mszana świętował swoje 35. urodziny. Uroczystość świętowano na treningowym boisku, gdzie zaproszono obecnych i byłych działaczy oraz piłkarzy Startu. Wśród zaproszonych gości byli również prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej i zarazem wiceprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Henryk Kula oraz prezes Podokręgu Rybnik Andrzej Paulus, oraz Starosta wodzisławski Leszek Bizoń.

Start Mszana świętował 35-lecie. Wśród gości m.in. wiceprezes PZPN [ZDJĘCIA]
Prezes ŚZPN i wiceprezes PZPN Henryk Kula wręczył prezesowi Startu Markowi Haśko okazały jubileuszowy puchar

Uroczystości rozpoczęła Msza św. polowa odprawiona przez proboszcza parafii pw. Św. Jerzego Marcelego Rabsteina. Po niej odbyła się część oficjalna. Wiceprezes PZPN Henryk Kula gratulował jubileuszu gospodarzom, a przy okazji podziękował obecnemu na uroczystości wójtowi Gminy Mszana Mirosławowi Szymankowi za wsparcie dla lokalnej piłki. - W 90 procentach śląska piłka bazuje na wsparciu, jakiego udzielają jej samorządowcy. Dzięki wam za to, bo bez tego wsparcia wielu takich lokalnych klubów po prostu by nie było - powiedział Kula. 

Z kolei prezes Startu Mszana Marek Haśko podkreślał, jak ważni dla tego jubileuszu są byli działacze, ci, którzy zakładali klub przed 35 laty i działali w nim przez długie lata. Wspomniał przede wszystkim Jerzego Tatarczyka, byłego piłkarza Górnika Wilchwy i Odry Wodzisław, z którego inicjatywy klub w Mszanie został reaktywowany. - Bez niego tego klubu by nie było - podkreślał Haśko. Wymienił innych działaczy: wieloletniego skarbnika Jerzego Sobalę, honorowego prezesa Startu Janusza Marekwicę, za którego prezesury Start świętował największe sukcesy; gospodarzy obiektu w Mszanie Justyna Wuwra i Franciszka Danusa i wielu innych. 

Starosta Leszek Bizoń dziękował klubowi za wychowanie kolejnych pokoleń młodych ludzi w duchu sportu. - To jest chyba najbardziej wymierny efekt waszej działalności - podkreślał starosta. 

A Mirosław Szymanek, wójt gminy przypomniał, że historia piłki w Mszanie jest znacznie dłuższa i sięga 85 lat. - Klub piłkarski w Mszanie istniał od dawna, ale wedle opowieści został rozwiązany, kiedy kibice po jednym z meczów pogonili sędziów - przypomniał dziś już dość humorystyczną historię Szymanek. Rzeczywiście jeszcze przed wojną w Mszanie działał - jak czytamy w opracowanym przez Mirosławę Książek-Rduch okolicznościowym biuletynie poświęconym jubileuszowi Startu - klub o nawie Orzeł Mszana, który po wojnie odrodził się jako Lechia Mszana. 

Jubileusz Startu stał się dobrą okazję do odznaczenia i wyróżnienia szczególnie zasłużonych dla klubu działaczy i piłkarzy.

Odznaki Honorowe PZPN

Henryk Kula odznaczył trzech działaczy klubu Odznakami Honorowymi PZPN. Złotą Odznakę otrzymał Jerzy Sobala. Srebrną Odznakę otrzymał Janusz Marekwica. Brązową Odznakę otrzymał Marek Haśko

Odznaki honorowe ŚZPN

Sebastian Paulus wręczył z kolei Odznaki Honorowe ŚZPN. Złotą Odznakę otrzymał Krzysztof Szypulski. Srebrną Odznakę otrzymał Rafał Nowak. Brązowe Odznaki otrzymali: Wiesław Danus, Roman Jagielski, Jarosław Kroczek, Adam Lasok, Adam Ledwoń i Piotr Mamcarz

W ramach uroczystości na boisku treningowym działało również miasteczko piłkarskie ŚZPN, którego chętnie korzystali młodzi adepci piłki nożnej. Zaś na boisku głównym rozegrany został mecz o Mistrzostwo Klasy A, w którym Start Mszana zremisował 2:2 z Zuchem Orzepowice. 

Ludzie

Leszek Bizoń

Starosta Wodzisławski

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~badel (188.137. * .141) 06.10.2021 21:52

Bardzo dobra organizacja uroczystości za którą głównie należą się podziękowania Prezesowi klubu M. Haśko