Jastrzębski Węgiel w finale Pucharu Polski

Jastrzębski Węgiel w finale Pucharu Polski. Zacięte, pełne emocji, pięciosetowe spotkanie z Asseco Resovią Rzeszów to z pewnością mecz godny półfinału, z którego to zespół wyszedł zwycięsko i zameldował się w finałowym meczu o puchar.

W związku z rosyjską agresją na Ukrainę i w geście solidarności z napadniętym narodem ukraińskim zespół JW przywdział dzisiejszym meczu półfinału Pucharu Polski ze wstążkami w barwach narodowych Ukrainy, wpiętymi w koszulki meczowe. Ponadto, podczas prezentacji zespołów spiker Marek Magiera wywołał nazwisko grającego w zespole JW Ukraińca z polskim paszportem Jurija Gladyra, którego wrocławska publiczność przywitała owacją na stojąco. Niestety, środkowy podczas przedmeczowej rozgrzewki doznał kontuzji łydki, która wykluczyła go z półfinałowego spotkania. W wyjściowej szóstce zastąpił go Jakub Macyra.

Pierwszy set tego meczu to całkowity popis siły i umiejętności jastrzębian. Od samego początku stopniowo budowali swoją przewagę. Przy zagrywce Łukasza Wiśniewskiego, kiedy wynik wynosił 9:6 dla JW, blok zapunktował aż trzy razy, a zaliczka punktowa powiększyła się do sześciu „oczek” (12:6). Od tamtej pory przewaga nieustannie powiększała się dzięki licznym wyblokom, blokom i skutecznym atakom. Kolejna seria zwycięskich akcji miała miejsce przy serwisie kapitana, Bena Toniuttiego. Od stanu 17:10 dzięki niełatwej dla przyjmujących zagrywce, rywale popełniali błędy w ataku a wynik wynosił 21:10. Partię zakończył skuteczny blok po odrzucającym serwisie Jana Hadravy.

Druga partia rozpoczęła się od dwupunktowej przewagi drużyny z Rzeszowa, która utrzymywała się do stanu 2:4. Kiedy zawodnicy JW wyrównali wynik, gra opierała się na wymianach cios za cios. Do czasu, aż na zagrywce nie pojawił się francuski przyjmujący Jastrzębskiego Węgla - Trevor Clevenot. Wtedy przewaga wyniosła już trzy „oczka”, a następnie jedynie się powiększała. Dobrą zagrywką popisał się również Tomasz Fornal, który posłał asa serwisowego, a wynik brzmiał 18:13. Niedługo później na podwójnej zmianie pojawił się Stephen Boyer, który powrócił do zespołu po nieszczęśliwej kontuzji. Kolejny raz świetnie funkcjonowały wybloki i korzystanie z obronionych ataków rzeszowian. Set zakończył się atakiem Tomasza Fornala.

Początek trzeciej partii był wyrównany, aż przy stanie 3:3 atakujący Asseco Resovi Rzeszów zaserwował „asa”. Rywale znaleźli sposób na niezawodną do tamtej pory pierwszą akcję i często skutecznie blokowali. Do gry JW natomiast wkradły się błędy, a wynik był coraz bardziej niekorzystny dla jastrzębian (5:10). Etapowo zaczęli odrabiać straty, a nieoceniony w tym zadaniu okazał się Jan Hadrava, który dodał od siebie skuteczne ataki i jeden as serwisowy. Jednak odrzucająca zagrywka rywali nie pozwalała dogonić ich punktowo. Dopiero przy stanie 13:17, kiedy na zagrywce pojawił się Ben Toniutti, zmniejszyli różnicę do trzech punktów, następnie do dwóch, w końcu doprowadzając do remisu (20:20). Zaraz po tym trener drużyny z Rzeszowa poprosił o przerwę, po której jego zawodnicy ponownie uzyskali dwupunktowe prowadzenie. W tej partii gospodarze musieli uznać wyższość rywali.

Czwarty set z kolei rozpoczął się po myśli JW, bo od asa serwisowego Jana Hadravy, a następnie trzypunktowego prowadzenia jastrzębian. Rywale zdołali doprowadzić do remisu (7:7), a następnie gra przeistoczyła się w walkę punkt za punkt. Sytuację zmienił dopiero as serwisowy środkowego rywali, Jakuba Kochanowskiego, oraz punktowy blok. Kiedy strata wynosiła już trzy punkty, trener Andrea Gardini poprosił o przerwę. Do remisu doszło natomiast dopiero przy zagrywce Łukasza Wiśniewskiego (18:18), kiedy skutecznymi atakami punktował Trevor Clevenot. Nie przeszkodziło to jednak siatkarzom z Rzeszowa w odbudowaniu drobnej przewagi. Drużyna JW nie odpuszczała, kolejny raz doprowadzając do wyrównania i wydawać by się mogło, że to właśnie był moment, w którym możliwe stało się zwycięstwo w czterech setach. Niestety również w tej partii to Asseco Resovia Rzeszów okazała się mocniejsza w istotnej końcówce, doprowadzając tym samym do tie-break’a.

Ostatnia, rozstrzygająca partia nie mogła być bardziej emocjonująca i widowiskowa dla kibiców. Cały set to wyrównana walka, nie było w niej miejsca na budowanie przewagi i spokojną grę. Jedynie na samym początku seta gospodarze prowadzili 2:0, by niedługo później z trudem utrzymać jednopunktową przewagę właściwie do końca spotkania. Efektowny atak Trevora Clevenot z drugiej linii na stan 13:12 i zagrywka Tomasza Fornala były początkiem pięknego dla drużyny JW końca. Przed piłką meczową trener rzeszowskiej drużyny dwukrotnie poprosił o czas, to jednak nie zdołało wytrącić przyjmującego JW z równowagi. Mocna, odrzucająca zagrywka i skuteczny atak Jana Hadravy - to była ostatnia akcja tego meczu.

Już dziś o 14:45 JW zagra w meczu finałowym Pucharu Polski z Grupą Azoty ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle.

Jastrzębski Węgiel - Asseco Resovia Rzeszów 3:2 (25:14, 25:19, 23:25, 25:27, 15:12)

Jastrzębski Węgiel: Hadrava, Toniutti, Macyra, Wiśniewski, Fornal, Clevenot, Popiwczak (libero) oraz Boyer, Tervaportti, Cedzyński, Szymura

Asseco Resovia Rzeszów: Muzaj, Drzyzga, Tammemaa, Kochanowski, Szerszeń, Deroo, Zatorski (libero) oraz Cebulj, Woicki, Bucki, Kozamernik, Buszek